Bakı Ali Neft Məktəbində “Məişət zorakılığına YOX deyək!” adlı tədbir keçirilib
“Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020-2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın 12.2.6-cı “Məişət zorakılığının qarşısının alınması və onunla mübarizə mövzusunda ali təhsil və peşə təhsili müəssisələrində mühazirə və seminarların təşkili” bəndinə uyğun olaraq həyata keçirilən tədbirlərin davamı kimi 13 mart 2023-cü il tarixdə Bakı Ali Neft Məktəbində tələbələrlə görüş keçirilib.
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən həyata keçirilən görüşdə 60-dan çox tələbə iştirak edib. Dövlət Komitəsinin Ailə məsələləri şöbəsinin əməkdaşları Rafiq Mahmudov və Səmra Əliyeva görüşdə çıxış edərək, tələbələrə zorakılıq, məişət zorakılığı, məişət zorakılığının növləri, müdafiə mexanizmləri, eyni zamanda ölkəmizdə məişət zorakılığı ilə mübarizə istiqamətində mövcud qanunvericilik aktları və həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat veriblər.
Görüşdə “Özümüzü məişət zorakılığından necə qorumalıyıq?” adlı təqdimat, “Azərbaycan ailəsi” film festivalına təqdim edilmiş “Affekt”, “Onlardan biri mənəm” filmləri və mövzu ilə bağlı məlumatlandırma posteri tələbələrə nümayiş etdirilib.

В Бакинской Высшей Школе Нефти было проведено мероприятие на тему: «Скажем НЕТ насилию в семье!»
13 марта 2023 года в Бакинской Высшей Школе Нефти состоялась встреча со студентами в соответствии с законом 12.2.6 «Организация лекций и семинаров в высших учебных заведениях и учреждениях профессионального образования по предотвращению и борьбе с насилием в семье» Национального плана действий по борьбе с насилием в семье на 2020-2023 годы в Азербайджанской Республики.
Более 60 студентов приняли участие на встрече, проведенной Государственным комитетом по проблемам семьи, женщин и детей при поддержке Министерства образования. Рафик Махмудов и Самра Алиева, сотрудники отдела по делам семьи Государственного комитета, выступили на встрече и проинформировали студентов о домашнем насилии, видах домашнего насилия, механизмах защиты, а также действующих законодательных актах и мерах, реализуемых в нашей стране в борьбе с домашним насилием.
На встрече «Как защититься от домашнего насилия?» презентация, студентам были показаны фильмы «Аффект», «Я один из них», представленные на кинофестиваль «Азербайджанская семья», и информативный постер на эту тему.