860 Gender- əsaslı zorakılıqla bağlı Dəstək Xəttin fəaliyyətinə dair xülasə
Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, BMT-nin Əhali Fondu, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Dəstək Xətt pilot layihəsinin icrasına başlanmışdır. Pilot layihə olan 860 Gender-əsaslı zorakılıqla bağlı Dəstək Xətti 01.11.2020-ci ildən fəaliyyətə başlayıb və 01.12.2020-ci ildən etibarən məişət zorakılığından zərər çəkən şəxslərin zənglərini qəbul edir. Dəstək Xəttinin icrası “Genesis Psychology” təşkilatı tərəfindən həyata keçirilir. Dəstək Xəttinin heyəti 1-i menecer, 3-ü operator olmaqla 4 nəfərdən ibarətdir. Pilot layihə çərçivəsində operatorlar tərəfindən zənglər 09:00-18:00 arası qəbul edilir.
Məqsəd:
Zəng edən şəxsi məlumatlandırmaqla yanaşı, onu dəstəkləmək, mümkün həll yollarına istiqamətləndirmək və təlimatlarla təmin etməkdir.
860 Gender-əsaslı zorakılıqla bağlı Dəstək Xəttin məqsəd və vəzifələri:
1) Məişət zorakılığını qiymətləndirilmək;
2) Böhrana müdaxilə və şəxsi təhlükəsizlik planlaşdırılmasını həyata keçirmək;
3) Məişət zorakılığı haqqında maarifləndirmək;
4) Zəng edən şəxsə xidmət təminatçıları ilə bağlı məlumat vermək;
5) Konsultanta yönləndirmək.
860 Gender-əsaslı zorakılıqla bağlı Dəstək Xəttinə 2023-cü il üzrə müraciətlərin təhlili
860 Gender-əsaslı zorakılıqla bağlı Dəstək Xəttinə 2022-ci il ərzində daxil olan  müraciətlərin təhlili
Məişət zorakılığı ilə bağlı məlumatlandırma kitabçası
Məişət zorakılığı cinayət qanununda necə tənzimlənə bilər. Beynəlxalq təcrübələrdən nümunələr
Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı
Azərbaycanda qadına qarşı zorakılığın iqtisadi nəticələri
Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupları
Məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərə sosial xidmət göstərilməsi üçün akkreditasiya olunmuş qeyri-dövlət mərkəzləri

860 – Линия поддержки
Линия поддержки 860, созданная совместно Государственным комитетом по проблемам семьи, женщин и детей и Фондом народонаселения ООН, предоставляет информацию и консультационные услуги тем, кто подвергся гендерному насилию.
Связаться с линией поддержки можно, набрав номер 860 непосредственно из Баку, а 012 860 с мобильных номеров и регионов страны.
Краткое описание деятельности Линия поддержки 860 по вопросам гендерного насилия
Реализация пилотного проекта «Линии поддержки» началась в рамках сотрудничества с Государственным комитетом по проблемам семьи, женщин и детей Азербайджанской Республики, Фондом народонаселения ООН, Министерством транспорта, связи и высоких технологий. Пилотный проект 860 «Горячая линия по гендерному насилию» работает с 01.11.2020 и принимает звонки от жертв домашнего насилия с 01.12.2020. Линию поддержки осуществляет организация «Генезис Психология». Штат Линии поддержки состоит из 4 человек, из них 1 менеджер и 3 оператора. В рамках пилотного проекта операторы принимают звонки с 09:00 до 18:00.
860 Цели и задачи Линия поддержки, связанные с гендерным насилием:
Цель:
Помимо информирования звонящего, цель состоит в том, чтобы поддержать его, направить к возможным решениям и предоставить инструкции.