Qəniyevlər ailəsi: “Sağlam ailənin təməli sevgi, səmimi münasibətlərə söykənir”
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin həyata keçirdiyi “Ailələrimizi tanıyaq” layihəsinin bugünkü qonağı Qəniyevlər ailəsidir.
Sabirabadın tanınan və sevilən ailələrindən olan Qəniyevlərlə sizi tanış etmək üçün Komitənin Sabirabad Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzi onların qonağı olub, 56 illik birgə həyat hekayələrini dinləyiblər.
Uzun illər Sabirabadda birgə xoşbəxt ömür sürən Vəsilə və Kamil Qəniyevlər 1967-ci ildə ailə həyatı qurub, bir-birilərinə qarşı mehriban və səmimi münasibətləri, işgüzarlıqları ilə tanınıblar.
Politexnik İnstitutunun məzunu olan Kamil Qəniyev, ömrünün uzun illərini Azərbaycanın qaz sənayesinə həsr edib. O, Sabirabad şəhərinə ilk qaz xəttinin çəkilməsində yaxından iştirak edib. Göstərdiyi xidmətlər yüksək qiymətləndirilib, “Şərəf nişanı” ordeni, “Sosializm yarışının qalibi” döş nişanları ilə təltif edilib.
Aktiv həyat tərzinə sahib Kamil bəy gənclik illərində Sabirabadın voleybol üzrə yığma komandasının idmançısı kimi yarışlarda fərqlənib. O həmçinin şəhərin bədii özfəaliyyət kollektivində iştirak edərək, Azərbaycan xalq və bəstəkar mahnılarını, muğamlarını məharətlə ifa edib. Hətta 1957-ci ildə musiqi festivalında iştirak edərkən “Bəstənigar” təsnifi ifası lentə alınıb.
Ailənin xanımı Vəsilə Qəniyeva isə uzun illər tibb sahəsində fəaliyyət göstərib. Bakı 1 saylı Tibb Texnikumunu bitirdikdən sonra rayonun 2 saylı uşaq bağçasında tibb işçisi kimi çalışıb, uşaqların sağlamlığının qayğısına qalıb. O, hazırda təqaüddədir.
Qəniyevlərin 1 oğul övladı, 3 nəvəsi var. Oğulları Seymur Sabirabad şəhər poliklinikasında çalışır, həyat yoldaşı isə müəllimdir. Onların üç övladı var, ikisi tələbə, biri məktəblidir.
Kamil bəy uzunömürlü evliliyin sirrini bölüşərkən bunları deyir: “Ailə dəyərlərinin qorunub saxlanılması cəmiyyətin hər bir üzvünün müqəddəs borcu olmalıdır. İlk növbədə yaşadığım həyata, qurduğum ailəyə, uşaqlarıma, nəvələrimə görə Allahıma sonsuz şükr edirəm. İnsan şükürlü olmalıdır ki, Allah hər zaman onun yanında olsun. Sağlam ailənin təməli sevgi, səmimi münasibətlərə söykənir. Ömür-gün yoldaşımla həyatımızı anlayışlı, bir-birimizə hörmət edərək yaşayırıq. Övladımıza örnək olmağa, mehriban, deyib-gülən ailə nümunəsi göstərməyə çalışdıq. Onlar da bu yolu davam etdirirlər. Şükürlər olsun ki, övladımın, gəlinimin, nəvələrimin yaxşı sorağını eşidirəm. Bütün bunlar isə ailə dayaqlarını daha da möhkəmləndirir, ömrümüzü uzadır. Bütün ailələrə xoşbəxtlik arzulayıram”.

Семья Ганиевых: «Основа здоровой семьи – любовь и искренние отношения»
Сегодняшним гостем проекта «Познакомимся с нашими семьями», реализуемого Государственным комитетом по проблемам семьи, женщин и детей, стала семья Ганиевых.
Чтобы познакомить вас с Ганиевыми, принадлежащими к известным и любимым семьям Сабирабада, Сабирабадский Центр Поддержки Детей и Семей Комитета был их гостем и выслушал истории их 56-летней жизни.
Васила и Камиль Ганиевы, много лет счастливо прожившие вместе в Сабирабаде, создали семью в 1967 году и прославились своими дружескими и искренними отношениями и деловой хваткой.
Камиль Ганиев, выпускник Политехнического института, много лет своей жизни посвятил газовой промышленности Азербайджана. Он принимал непосредственное участие в строительстве первого газопровода в городе Сабирабад. Его заслуги были высоко оценены, он был награжден орденом «Знак Почета» и «Победитель конкурса социализма».
Ведя активный образ жизни, г-н Камиль в молодости отличился на соревнованиях как спортсмен волейбольной команды города Сабирабад. Он также принимал участие в художественном коллективе города и умело исполнял азербайджанские народные и композиторские песни и мугамы. Еще в 1957 году во время участия в музыкальном фестивале был записан спектакль по классификации «Бастанигар».
Жена семьи Васила Ганиева много лет работала в сфере медицины. После окончания Бакинского Медицинского Колледжа №1 работала медицинским работником в детском саду №2 области и занималась здоровьем детей. В настоящее время она на пенсии.
У Ганиевых 1 сын и 3 внука. Их сын Сеймур работает в городской поликлинике Сабирабада, а жена работает учителем. У них трое детей.
Делясь секретом долговечного брака, г-н Камиль говорит: «Сохранение семейных ценностей должно быть священным долгом каждого члена общества. Прежде всего, я бесконечно благодарен Богу за жизнь, которую я живу, семью, которую я построил, моих детей, моих внуков. Человек должен быть благодарен за то, что Бог всегда с ним. В основе здоровой семьи лежат любовь и искренние отношения.
Мы живем, понимая и уважая друг друга. Мы старались быть примером для наших детей, показывать пример доброй, улыбчивой семьи.