Uşaqları təhlükəli oyunlardan qoruyaq!
Bu gün internet həyatımızın ayrılmaz bir hissəsinə çevrilib. Lakin faydalı və müsbət xüsusiyyətləri ilə yanaşı, internetin təhlükələri də az deyil. Bu mövzu uşaqlar üçün xüsusilə aktualdır. Uşaqların beynəlxalq şəbəkədə oyun oynayaraq, böyüklərdən daha çox vaxt keçirdiyini nəzərə alaraq, TƏHLÜKƏLİ OYUNLAR mövzusuna toxunmaq istərdik.
Təhlükəli oyunların yaş təsnifatının +3 və +12 arası dəyişdiyini nəzərə alsaq, əsas hədəf kütlənin 6-17 yaş uşaqlar və gənclər olduğunu deyə bilərik. Məqsəd isə uşaqların sağlam inkişafını əngəlləmək, beyinlərini qəzəb, zorakılıq, nifrətlə doldurmaq, aqressiya və can almağa təşviq etmək, nəticədə onların ədalətsiz, empatiya hissindən uzaq, məsələlərin həlli yolu kimi zorakılıq və şiddəti seçən, ağır psixoloji problemləri olan asosial toplum formalaşdırmasına çalışmaqdır.
Ailədə ünsiyyət çatışmazlığı, sevgisizlik, qeyri-sağlam ailə mühiti görən uşaqların təhlükəli oyunların “əsirinə” çevrilmək riski daha böyükdür. Belə uşaqlar real həyatda edə bilmədiklərini oyunlar vasitəsilə əldə edə bilir və emosional boşluğu bununla doldurmağa çalışırlar. Nəticədə asılılıq, aludəlik yaranır. Bu isə fiziki sağlamlığın pozulması (göz və onurğa sistemi xəstəlikləri) ilə yanaşı, aqressiya, zorakılığa meyllilik, özünəinamsızlıq, psixoloji problemlər, şəxsiyyət pozuntuları, hətta intihara belə səbəb ola bilər.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildə Azərbaycanda uşaqların (0-17 yaş) ümumi sayı 2 milyon 634,6 min nəfər təşkil edib ki, bunun 1 milyon 766,5 min nəfəri 6-17 yaş arası olanlardır. Bu təxminən ölkə əhalisinin 1/5 hissəsi deməkdir və qeyd olunan məsələ ilə bağlı risk qrupudur. Təhlükənin ciddiliyini nəzərə alaraq, dövlət bu məsələni daim diqqətdə saxlayır və bu məqsədlə 30 oktyabr 2018-ci ildə “Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında” Qanun qəbul edilib, 1 yanvar 2020-ci il tarixindən qüvvəyə minib.
Uşaqların bu təhlükələrdən müdafiəsi baxımından ən böyük məsuliyyət isə əlbəttə ki, valideynlərin üzərinə düşür. Bunu nəzərə alaraq, Dövlət Komitəsi valideynlərə müraciət edir və tövsiyələrini təqdim edir:
Nələrə diqqət etməli?
Əgər övladınız:
- saatlarla telefon və internetdə vaxt keçirir;
- ünsiyyətdən qaçır, sizinlə vaxt keçirmək istəmir;
- son zamanlar özünəqapanıb, evdən çıxmaq istəmirsə;
- qorxu və həyəcanı varsa;
- kefsiz və qəmgin görünürsə;
- qəfildən əsəbilik və aqressivlik nümayiş etdirirsə;
- iştahı kəsilmiş, yuxu rejimi pozulubsa;
- özünə zərər verir və bədənində buna dair izlər varsa – bunun səbəbi təhlükəli oyunlar ola bilər.
Tövsiyələr
Övladlarınıza gözəl və sağlam gələcək vermək istəyirsinizsə, bu mövzuya daha həssas yanaşmalısınız:
- Uşaqları diqqətdən kənar qoymaq olmaz. Onların sağlam inkişafı hər şeydən önəmlidir və normal psixoloji, emosional və zehni inkişafının təmin oluması üçün hər iki valideyn çalışmalı və buna səy göstərməlidir;
- Asudə vaxtın təşkili ən vacib məqamdır. Uşaqları bacardıqca telefon, planşet və digər elektronik cihazlardan uzaq tutmağa çalışmaq, daha çox müxtəlif məşğuliyyətlərə, xüsusilə də yaradıcılıq və idman məşğələlərinə yönləndirmək lazımdır. Faydalı tərəflərini təlqin edərək, bu vasitələrdən asılılığın olmamasına şərait yaradılmalıdır.
- Hər hansı təhlükəli oyuna marağının yarandığını gördükdə, zərərləri izah edilməli, daha faydalı bir oyunla və ya məşğuliyyətlə əvəzləməsi tövsiyə olunmalıdır. Fayda verməzsə, filter proqramlarından (məsələn, kidssafe.az proqramı), valideyn nəzarət funksiyalarından istifadə etmək gərəkdir. İnternet təhlükəsizliyi mütəxəssisinə, eləcə də psixoloqa müraciət edə bilərsiniz.
- Ona qarşı diqqəti artırın, nə ilə məşğul olduğu, kiminlə dostluq etdiyi və internetdə nə ilə məşğul olduğu ilə maraqlanın.
- Sizinlə bu barədə danışmaq istəmirsə, yaxın bildiyi doğmanızla danışmasını təmin edin. Bu da mümkün olmazsa, mütəxəssis dəstəyindən yararlanmağa çalışın.
- Yaşına uyğun oyunları birlikdə seçin. Gündəlik limit qoyun, müəyyən müddət ərzində telefon və kompüter qarşısında vaxt keçirməyə icazə verin.
- Telefon və kompüter kodları mütləq sizdə də olsun.
- Ziyarət etdiyi saytlar, izlədiyi videolar, oynadığı oyunlar barədə məlumatlı olmağa çalışın. Bunları birlikdə müzakirə edin. Canlı nümunələr çəkərək onları bu təhlüklərdən xəbərdar edin və uzaq olmağa çalışın.
- Hisslərini anlamaq üçün tez-tez səmimi söhbət edin və maraqlarını mövzuları müəyyən edin, yönləndirməyə çalışın.

Let's protect children from dangerous games!
Today, the Internet has become an integral part of our lives. However, in addition to its useful and positive features, the dangers of the Internet also exist. This topic is especially relevant for children. Considering that children spend more time than adults playing games on the international network, we would like to touch on the topic of DANGEROUS GAMES.
Considering that the age classification of dangerous games varies from +3 to +12, we can say that the main target group is children and young people aged 6-17. The goal is to prevent the healthy development of children, to fill their brains with anger, violence, and hatred, to encourage aggression and suicide, and as a result, to try to form an asocial society with severe psychological problems that are unjust, devoid of empathy, choosing violence and force as a way to solve problems.
Children who see a lack of communication, lack of love, and an unhealthy family environment in the family have a greater risk of becoming "captives" of dangerous games. Such children can achieve what they cannot do in real life through games and try to fill the emotional void with it. As a result, dependence, and addiction occurs. In addition to physical health disorders (eye and spinal system diseases), it can cause aggression, violence, lack of self-confidence, psychological problems, personality disorders, and even suicide.
It should be noted that in 2021, the total number of children (0-17 years old) in Azerbaijan was 2 million 634.6 thousand people, of which 1 million 766.5 thousand people are between 6-17 years old. This means approximately 1/5 of the country's population and is a risk group for the mentioned issue. Considering the seriousness of the threat, the state focuses on this issue, and for this purpose, the Law "On Protection of Children from Harmful Information" was adopted on October 30, 2018, and entered into force on January 1, 2020.
In terms of protecting children from these dangers, the greatest responsibility rests with parents. Taking this into account, the State Committee appeals to parents with its recommendations:
What should be paid attention to?
If your child:
spends hours on the phone and the Internet;
avoids communication, does not want to spend time with you;
if he has been withdrawn lately and does not want to leave the house;
if he has fear and anxiety;
if he looks listless and gloomy;
if he suddenly shows irritability and aggressiveness;
if the appetite is lost, the sleeping pattern is disturbed;
harms himself and if there are signs of this on his body - it may be due to dangerous games.
Recommendations
If you want to give your children a beautiful and healthy future, you should be more sensitive to this topic:
Children should not be neglected. Their healthy development is paramount and both parents must work and strive to ensure their normal psychological, emotional and mental development;
The organization of free time is the most important point. It is necessary to try to keep children away from phones, tablets and other electronic devices as much as possible, and direct them to various activities, especially creative and sports activities. By inculcating their beneficial aspects, conditions should be created to prevent dependence on these tools.
When you see that he is interested in any dangerous game, the harm should be explained, and he should be advised to replace it with a more useful game or activity. If it does not help, you should use filter programs (for example, kidssafe.az program), and parental control functions. You can consult an Internet security expert as well as a psychologist.
Focus on him, ask him what he does, who he is friends with, and what he does online.
If he doesn't want to talk to you about it, get him to talk to a relative he knows. If this is not possible, try to take advantage of expert support.
Choose age-appropriate games together. Set a daily limit, and allow him to spend time in front of the phone and computer for a certain period of time.
Be sure to have phone and computer codes with you.
Try to be aware of the sites he visits, the videos he watches, and the games he plays. Discuss these together. Make them aware of these dangers by drawing live examples and try to stay away.
In order to understand their feelings, have frequent frank conversations and try to direct their interests by identifying topics.