Prezident tərəfindən vacib Fərman və Sərəncamlar imzalanmışdır
Cari ilin yanvar ayı ərzində vətəndaşların, xüsusilə də uşaq və ailələrin sosial təminatının və müdafiəsinin gücləndirilməsi, həssas qrupdan olan insanlara diqqət və qayğının arıtırlması istiqamətində hökumət tərəfindən bir sıra mühüm sənədlər qəbul edilmiş, cənab Prezident tərəfindən vacib Fərman və Sərəncamlar imzalanmışdır.
13 yanvar 2023-cü il tarixində yeni sosial islahat paketi çərçivəsində imzalanan mühüm sənədlərlə həssas əhali qruplarına yönələn müavinət və təqaüdlərin, eləcə də əmək haqqının artrılması uğurlu sosial-iqtisadi dövlət siyasətinin göstəricisidir.
1 milyon 900 min vətəndaşı əhatə edən bu islahat paketi həssas qruplardan olan, şəhid ailələrinin, əlilliyi olan şəxslərin, aztəminatlı ailələrin, çoxuşaqlı ailələrin sosial müdafiəsinə və rifahının daha da yaxşılaşdırılmasına xidmət edir. Bu, son 5 ildə ölkəmizdə 4-cü belə islahat paketidir.
Fərman və Sərəncamlara əsasən beşdən çox uşağı olan qadınlara sosial müavinətin aylıq məbləği 2023-cü il yanvarın 1-dən hər uşaq üçün 105 manat müəyyən edildi. Bu isə 3,2 dəfə artım deməkdir. Belə ki, 2018-ci ildə bu rəqəm 33 manat təşkil edirdi.
Bir yaşınadək uşağı olan aztəminatlı ailələrə sosial müavinətin məbləği hər uşaq üçün 100 manat müəyyən edildi. Bu isə 82% artım deməkdir. 2018-ci ildə bu rəqəm 55 manat təşkil edirdi.
Uşağın anadan olmasına görə sosial müavinətin məbləği isə 500 manat müəyyən edildi. Bu isə 4,6 dəfə artım deməkdir. 2018-ci ildə bu rəqəm 109 manat təşkil edirdi.
Ailə başçısını itirməyə görə müavinətin (hər ailə üzvü üçün) məbləği isə 120 manata çatdırılıb. Bu isə 76,5% artım deməkdir. Belə ki, 2018-ci ildə bu rəqəm 68 manat təşkil edirdi.
Son günlər qəbul olunan sosial siyasət paketi dövlət başçısının yeni islahatlar kursunun strateji xəttini təşkil edir və sosial yönümlü siyasətin inkişafında xüsusi rolu ilə fərqlənir.
Qeyd olunan sosial təminatın gücləndirilməsi ilə yanaşı, hər zaman olduğu kimi bu il də Azərbaycan Respublikasında uşaqların müdafiəsi və inkişafı, onların hüquqlarının qorunması məsələsinə xüsusi önəm verilməkdədir. Dövlət tərəfindən uşaqlara olan diqqət və qayğının nəticəsidir ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2 iyun 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın 5.1.5-ci bəndinin icrası məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 13 yanvar tarixli 8 nömrəli Qərarı “Fövqəladə hallarda, pandemiya və bu kimi xüsusi vəziyyətlərdə uşaqların təhsilə, sosial və digər xidmətlərə təhlükəsiz çıxışında bərabərliyin təmin edilməsi Qaydası” təstiqlənmişdir.
Bu sənədi əlverişsiz vəziyyətlərdə olan uşaqların aşkar edilməsi və onlara dəstəyin göstərilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər üçün növbəti addım kimi qiymətləndirmək olar.
Qeyd edilməlidir ki, son illərdə bütün dünyada fəlakətlərlə nəticələnən pandemiya zamanı, eləcə də Vətən müharibəsi dövründə uşaqların fövqəladə hallarda müdafiəsi məsələsi daha da aktuallaşmışdır. Təcrübə göstərirdi ki, bu kimi xüsusi hallarda uşaq müdafiəsinin daha da gücləndirilməsi və xidmətlərə çıxışı olmayan bəzi uşaqların aşkarlanması istiqamətində xüsusi mexanizmə ehtiyac vardır. “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın 5.1.5-ci bəndi və bu il imzalanan Nazirlər Kabinetinin müvafiq Qaydası da məhz bu məsələyə istiqamətlənmişdir.
Qaydada uşaqların hüquqlarının müdafiəsinə hərtərəfli yanaşma, uşaq mənafelərinin üstünlüyü, uşağın ləyaqətinə hörmət və bərabərlik prinsipləri əsas götürülmüşdür. Sənədin icrasına cavabdeh qurumlar isə Nazirlər Kabineti, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Təhsil Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyidir.
Qaydada uşaqların təhsilə, sosial, tibbi və psixoloji xidmətlərə təhlükəsiz çıxışının təmin edən dövlət orqanları, onların vəzifələri və həyata keçirməli olduqları tədbirlər əks olunmuşdur. Sənədə əsasən xüsusi vəziyyətlər dedikdə “Sanitariya-epidemioloji salamatlıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən epidemiya əleyhinə rejimin, “Fövqəladə vəziyyət haqqında” və “Hərbi vəziyyət haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarına əsasən xüsusi hüquqi rejimlərin, sanitariya-gigiyena və ya karantin rejimlərinin elan olunduğu vəziyyətlər nəzərdə tutulur. Belə hallarda uşaqların həyat və sağlamlığına olan təhlükələri aradan qaldırmaqla onların xidmətlərə çıxışının təmin edilməsi üçün dövlət orqanlarının operativliyi, birgə və əlaqələndirilmiş fəaliyyəti önəmlidir.
Nazirlər Kabinetinin Qaydası “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın uşaqlarla bağlı qəbul ediləcək normativ hüquqi akt layihələrindən biridir. Bu istiqamətdə cari ilin sonuna kimi digər müxtəlif normativ hüquqi akt sənədlərinin də qəbulu gözlənilir.
Qeyd olunanlar onu deməyə əsas verir ki, ölkəmizdə ardıcıl olaraq həyata keçirilən sosial proqramlar və qanunvericilik aktları ailələrin rifahının və həyat səviyyəsinin yüksəldilməsinə, uşaqların təminatının gücləndirilməsinə və hərtərəfli inkişafına xidmət edir.

Президент подписал важные указы и распоряжения
В январе текущего года господином Президентом были подписаны ряд важных указов и распоряжений в целях усиления социальной защиты граждан.
Важные документы, подписанные 13 января 2023 года в рамках нового пакета социальных реформ, увеличение пособий и пенсий, направленных на незащищенные слои населения, а также заработной платы, являются показателями успешной социально-экономической государственной политики.
Этот пакет реформ, охватывающий 1 миллион 900 тысяч граждан, служит дальнейшему улучшению благосостояния уязвимых слоев населения, семей шехидов, инвалидов, малообеспеченных и многодетных семей. Это уже 4-й подобный пакет реформ в нашей стране за последние 5 лет.
Согласно указам и распоряжениям, с 1 января 2023 года ежемесячный размер социального пособия женщинам, имеющим более пяти детей, установлен в размере 105 манатов на одного ребенка. Это означает увеличение в 3,2 раза. Так, в 2018 году этот показатель составлял 33 маната.
Размер социального пособия малообеспеченным семьям, имеющим детей в возрасте до одного года, установлен в размере 100 манатов на одного ребенка. Это означает увеличение на 82%. В 2018 году этот показатель составлял 55 манатов.
Размер социального пособия на рождение ребенка определен в размере 500 манатов. Это означает увеличение в 4,6 раза. В 2018 году этот показатель составлял 109 манатов.
Размер пособия по случаю потери главы семьи (на каждого члена семьи) увеличен до 120 манатов. Это означает увеличение на 76,5%. Так, в 2018 году этот показатель составлял 68 манатов.
Принятый недавно пакет социальной политики формирует стратегическую линию нового реформаторского курса главы государства и отличается особой ролью в развитии социально ориентированной политики.
Помимо усиления упомянутого социального обеспечения, в этом году, как всегда, особое внимание уделяется защите и развитию детей и защите их прав в Азербайджанской Республике. И как результат внимания и заботы государства о детях, было утверждено реализация пункта 5.1.5 «Плана мероприятий по реализации Детской стратегии на 2020-2025 годы», утвержденного Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 2 июня 2020 г. постановлением Кабинета Министров от 13 января 2023 г. № 8 «Правила обеспечения равенства в безопасном доступе детей к образованию, социальным и иным услугам в условиях чрезвычайных ситуаций, пандемий и подобных особых ситуаций».
Этот документ можно рассматривать как следующий этап мер по выявлению и поддержке детей, находящихся в неблагоприятном положении.
Следует отметить, что в последние годы вопрос защиты детей в чрезвычайных ситуациях стал более актуальным в период пандемии, повлекшей за собой катаклизмы во всем мире, а также в годы Отечественной войны.
Опыт показал, что необходим специальный механизм для усиления защиты детей в таких особых случаях и выявления некоторых детей, не имеющих доступа к услугам. На это направлен пункт 5.1.5 «Плана мероприятий по реализации Детской стратегии на 2020-2025 годы» и соответствующее Постановление Кабинета Министров, подписанное в этом году.
Правило основано на комплексном подходе к защите прав детей, интересы детей, уважении достоинства ребенка и принципах равноправия. Учреждениями, ответственными за реализацию документа, являются Кабинет Министров, Государственный комитет по проблемам семьи, женщин и детей, Министерство образования, Министерство труда и социальной защиты населения.
Положение содержит государственные органы, обеспечивающие безопасный доступ детей к образованию, социальным, медицинским и психологическим услугам, их обязанности и меры, которые они должны осуществлять. Согласно документу, под особыми ситуациями понимаются ситуации, при которых в соответствии с Законом Азербайджанской Республики «О санитарно-эпидемиологической безопасности» объявляется противоэпидемический режим, в соответствии с Законом Азербайджанской Республики «О чрезвычайном положении» и «О военном положении». В таких случаях важна оперативность, совместные и согласованные действия государственных органов в целях устранения угроз жизни и здоровью детей и обеспечения их доступа к услугам.
Одним из проектов нормативно-правовых актов касающихся детей является постановление Кабинетом Министров «Плана мероприятий по реализации Детской стратегии на 2020-2025 годы». В этом направлении до конца текущего года ожидается принятие других различных нормативных правовых документов.
Выше упомянутое свидетельствует о том, что последовательно реализуемые в нашей стране социальные программы и законодательные акты служат повышению благосостояния и уровня жизни семей, усилению обеспечения детей и всестороннему развитию.