"Mediada gender bərabərliyi və peşəkarlıq" mövzusunda təlim keçirilir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Medianın İnkişafı Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə media nümayəndələri üçün 2 günlük təlim təşkil olunub.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova təlimi giriş sözü ilə açaraq Azərbaycanda gender bərabərliyinin təmin olunması istiqamətində aparılan maarifləndirmə tədbirləri haqqında geniş məlumat verib, həmçinin bu cür seminarların davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, qeyd edib ki, bu gün ailə və mill-mənəvi dəyərlərin təbliği, qadınların fəallığının artırılması, uşaq hüquqlarının müdafiəsi istiqamətlərində və eyni zamanda məişət zorakılığının, erkən nikahın, uşaq intiharlarının qarşısının alınması və digər istiqamətlərdə görülən işlər mətbuat orqanlarında geniş şəkildə işıqlandırılır: “Lakin bir məsələni də vurğulamaq lazımdır ki, jurnalistlərimiz ailədaxili problemlərin, qadın və uşaqlarla əlaqəli məsələlərin mətbuatda işiqlandırılması zamanı xüsusilə həssas olmalıdırlar”.
Sədr müavini diqqətə çatdırıb ki, vacib amillərdən biri də odur ki, jurnalistlər öz işlərinə peşəkar və məsuliyyətli yanaşaraq insanların kimliyi haqqında məlumatların konfidensiallığını qorusunlar. Eyni zamanda, jurnalistlərimiz gender bərabərliyi sahəsində xarici ölkələrin müsbət təcrübələrini öyrənərək, bu istiqamətdə daha güclü nailiyyətlərin əldə edilməsi üçün öz təkliflərini verməlidirlər.
Medianın İnkişafı Agentliyinin Media subyektləri və jurnalistlərlə iş şöbəsinin müdiri Natiq Məmmədli çıxış edərək bu cür təlimlərin təşkil olunmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. O, qeyd edib ki, mediada gender məsələləri ilə bağlı jurnalistlərin ixtisaslaşması mövzunun ətraflı işlənməsi və peşəkar səviyyədə cəmiyyətə təqdim edilməsi deməkdir. “Belə təlimlər və fikir mübadilələri peşəkar vərdişlərin möhkəmləndirilməsi üçün əhəmiyyət daşıyır. Bizim üçün əsas məsələ mediada gender əsaslı təfəkkürün formalaşdırılmasıdır”.
Daha sonra Türkiyə Respublikası ilə telekörpü yaradılıb, Qadının Statusu Genel Müdürlüğünün eksperti Vesile Kılıç “Mediada qadın təmsilçiliyi” mövzusunda çıxış edib, iştirakçıları maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Qeyd edək ki, təlimdə BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv olunması üzrə Komitəsinin sədr müavini, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Elgün Səfərov “Gender bərabərliyi və cinsi ayrı-seçkilik”, media eksperti Aynur Bəşirli “Gender stereotipləri” mövzularında təqdimatla çıxış ediblər.

Проводится тренинг «Гендерное равенство в СМИ и профессионализм»
Двухдневный тренинг для представителей СМИ организовали Государственный комитет по проблемам семьи, женщин и детей и Агентство по развитию СМИ.
Открывая тренинг, заместитель председателя Госкомитета Садагат Гахраманова рассказала о проводимых в Азербайджане просветительских мероприятиях по обеспечению гендерного равенства, и подчеркнула важность продолжения подобных семинаров. Она отметила, что сегодня в СМИ широко освещается работа, проводимая по пропаганде семейных и национальных ценностей, повышению женской активности, защите прав детей, а также пресечение домашнего насилия, ранних браков, детских суицидов и другим направлениям. «Важно подчеркнуть, что наши журналисты должны быть особенно чувствительными при освещении вопросов семьи, женщин и детей» отметила она.
Она также добавила, что одним из важных факторов является то, что журналисты профессионально и ответственно защищают конфиденциальность информации о личности людей. В то же время нашим журналистам следует изучить положительный опыт зарубежных стран в сфере гендерного равенства и внести предложения для достижения более сильных результатов в этой сфере.
Натик Мамедли, руководитель отдела медиасубъектов и журналистов Агентства развития медиа, подчеркнул важность организации подобных тренингов. Он отметил, что специализация журналистов СМИ на гендерной проблематике означает, что тема детально разработана и представлена ​​общественности на профессиональном уровне. «Такие тренинги и обмен мнениями важны для укрепления профессиональных навыков. Главный вопрос для нас – формирование гендерного мышления в СМИ.
Позже была организована телеконференция с Турецкой Республикой, на которой эксперт Главного управления по положению женщин Весиле Кылыч выступила на тему «Представительство женщин в СМИ» и ответила на вопросы участников.