Bölgələrdə Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin maarifləndirmə tədbirləri davam etdirilir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Ağdam, Goranboy, Hacıqabul, Şüvəlan, Zərdab UADM-ləri tərəfindən reproduktiv sağlamlıq, erkən nikah və məişət zorakılığının qarşısının alınması ilə bağlı maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
UADM-lərin fəaliyyət göstərdiyi rayonların mərkəzində, eləcə də qəsəbə və kəndlərində yerləşən təhsil müəssisələrində aidiyyəti dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə tələbələr, məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri, müəllimlər, məktəb psixoloqları, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirlərdə ailə institutunun möhkəmliyinin qorunması üçün erkən nikah, qız uşaqlarının təhsildən yayınması kimi mənfi halların qarşısının alınmasının vacibliyi qeyd edilib. Eyni zamanda erkən nikaha məcbur edilmə zamanı qanunla tənzimlənən məsələlər haqqında da iştirakçılara məlumat verilib.İiştirakçıların sualları cavablandırılıb, sosial çarxlar nümayiş etdirilib, maarifləndirmə materialları paylanılıb.
Bundan əlavə Şüvəlan UADM tərəfindən məişət zorakılığının yayılma səviyyəsi, baş vermə səbəblərinin monitorinqi məqsədilə Xəzər rayonu ərazisində 50 nəfər arasında sorğu keçirilib və 860 Qaynar Xəttinin fəaliyyəti barədə məlumat verilib.

Awareness-raising activities of Child and Family Support Centers continue in the regions
Aghdam, Goranboy, Hajigabul, Shuvalan, Zardab UADMs operating under the State Committee for Family, Women and Children's Affairs held awareness-raising events on reproductive health, early marriage and prevention of domestic violence.
Students, teachers, school psychologists and public figures took part in the events held in the center of the districts where UADMs operate, as well as in educational institutions located in villages in cooperation with relevant government agencies.
In order to maintain the strength of the family, the events stressed the importance of preventing such negative situations as early marriage and girls' education. At the same time, the participants were informed about the issues regulated by law during the early marriage. Participants' questions were answered, social videos were shown, and educational materials were distributed.
In addition, Shuvalan UADM conducted a survey of 50 people in the Khazar region to monitor the prevalence of domestic violence and the causes of its occurrence, and was informed about the activities of the 860 Hotline.