Bölgələrdə Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin maarifləndirmə tədbirləri davam etdirilir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Ağdam, Goranboy, Hacıqabul, Şüvəlan, Zərdab UADM-ləri tərəfindən reproduktiv sağlamlıq, erkən nikah və məişət zorakılığının qarşısının alınması ilə bağlı maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
UADM-lərin fəaliyyət göstərdiyi rayonların mərkəzində, eləcə də qəsəbə və kəndlərində yerləşən təhsil müəssisələrində aidiyyəti dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə tələbələr, məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri, müəllimlər, məktəb psixoloqları, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirlərdə ailə institutunun möhkəmliyinin qorunması üçün erkən nikah, qız uşaqlarının təhsildən yayınması kimi mənfi halların qarşısının alınmasının vacibliyi qeyd edilib. Eyni zamanda erkən nikaha məcbur edilmə zamanı qanunla tənzimlənən məsələlər haqqında da iştirakçılara məlumat verilib.İiştirakçıların sualları cavablandırılıb, sosial çarxlar nümayiş etdirilib, maarifləndirmə materialları paylanılıb.
Bundan əlavə Şüvəlan UADM tərəfindən məişət zorakılığının yayılma səviyyəsi, baş vermə səbəblərinin monitorinqi məqsədilə Xəzər rayonu ərazisində 50 nəfər arasında sorğu keçirilib və 860 Qaynar Xəttinin fəaliyyəti barədə məlumat verilib.

Продолжается информационно-просветительская деятельность Центров поддержки детей и семьи в регионах
Студенты, старшеклассники, учителя, школьные психологи и общественные деятели приняли участие на мероприятиях, проводимых в районах, где действуют центры, а также в образовательных учреждениях, расположенных в поселках и селах, в сотрудничестве с соответствующими государственными структурами.
В целях сохранения прочности семьи в ходе мероприятий подчеркивалась важность предотвращения таких негативных ситуаций, как ранние браки. Одновременно с этим участники были проинформированы о регулируемых законом вопросах при раннем браке, были даны ответы на вопросы участников, были показаны социальные видео и розданы обучающие материалы.
Кроме того, Шувалянский центр провел опрос 50 человек в Хазарском регионе для мониторинга распространенности домашнего насилия и причин его возникновения, а также было проинформировано о деятельности «Горячей линии» 860.