“Reproduktiv sağlamlıq haqqında” qanun layihəsinin müzakirəsi keçiriləcək
“Meclis.gov.az” saytının məlumatına əsasən, iclasın gündəliyindəki ikinci məsələ kimi Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin 2021-ci ilin payız sessiyası üçün iş planında qarşıdakı sessiyada müzakirə olunacaq məsələlər siyahısında “Reproduktiv sağlamlıq haqqında” qanun layihəsinin müzakirəsinin də yer aldığı bildirilib. Sessiya zamanı reproduktiv sağlamlıq mövzusunda dinləmələrin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Reproduktiv sağlamlığın qorunması və mühafizəsi, sağlam ailələrin və ailə münasibətlərinin formalaşması bu günün aktual məsələlərdən biridir. Cinsi və reproduktiv sağlamlıq hüquqları sağlamlıq, ləyaqət və digər insan hüquqlarından istifadə üçün zəruridir. Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin bütün formalarının qadağan olunmasına dair Konvensiya (CEDAW) da daxil olmaqla insan hüquqlarına dair beynəlxalq müqavilələrlə müdafiə olunan bu hüquqlar yoxsulluqla mübarizədə əhəmiyyətli rol oynayır və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) nail olmaq istiqamətində mərkəzi amil olaraq qəbul edilmişdir.
Ana və uşaq ölümü hallarının azaldılması, təhlükəsiz doğuşların aparılması, hamiləlik dövründə infeksiyaların profilaktikası, yenidoğulanlara keyfiyyətli tibbi qayğının göstərilməsi səhiyyə sistemi istiqamətində hökumətin xüsusi əhəmiyyət verdiyi sahələrdəndir.
“Reproduktiv sağlamlıq haqqında” qanun layihəsinin Milli Məclisin iclaslarında mütəmadi olaraq müzakirəyə çıxarılması məsələnin vacibliyini bir daha ortaya qoyur. Bu günün tələbinə uyğun aktuallığını saxlayan “Reproduktiv sağlamlıq haqqında” qanunun qəbul edilməsi bu sahədə beynəlxalq öhdəliklərin və standartların Azərbaycanda implementasiyası və həyata keçirilməsinə dəstək olmaqla yanaşı, cinsi ayrı-seçkilik hallarının qarşısının alınmasında da mühüm rol oynaya bilər.

The draft law "On Reproductive Health" will be discussed
According to Meclis.gov.az, the second issue on the agenda of the meeting is the discussion of the draft law "On Reproductive Health" in the list of issues to be discussed at the next session in the work plan of the Health Committee of the Parliament for the autumn session of 2021. Parliamentary hearings on reproductive health will be held during the session.
The protection and preservation of reproductive health, the formation of healthy families and family relationships is one of the most pressing issues today. Sexual and reproductive health rights are essential to the enjoyment of health, dignity and other human rights. These rights, protected by international human rights treaties, including the Convention on the Prohibition of All Forms of Discrimination against Women (CEDAW), play an important role in the fight against poverty and have been recognized as a central factor in achieving the Sustainable Development Goals (SDGs).
Reducing maternal and child mortality, safe births, prevention of infections during pregnancy, and quality medical care for newborns are among the areas that the government attaches special importance to in the health system.
The regular discussion of the draft law on "Reproductive Health" at the meetings of the Parliament once again demonstrates the importance of the issue. The adoption of the Law on Reproductive Health, which remains relevant today, can not only support the implementation and implementation of international obligations and standards in this area in Azerbaijan, but also play an important role in preventing sexual discrimination.