Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin BMT-nin Uşaq Fonduna müraciəti
Ermənistanın silahlı qüvvələri elan edilmiş humanitar atəşkəs rejiminin tələblərini növbəti dəfə pozaraq 27 oktyabr 2020-ci il tarxində günorta saatlarından başlayaraq Goranboy və Bərdə rayonları müxtəlif istiqamətlərdən intensiv atəşə məruz qoymuşdır. Ermənistan silahlı qüvvələrinin Bərdə rayonunun Qarayusifli kəndini müxtəlif istiqamətlərdən ağır artilleriya atəşinə tutması nəticəsində 4 nəfər dinc sakin həyatını itirmiş, 14 nəfər yaralanmışdır. Qətlə yetirilənlərdən 1-i, xəsarət alanlardan 4-ü azyaşlıdır.
2020-ci il sentyabrın 27-sindən başlayaraq həyata keçirilən təxribatlar, döyüş bölgələrindən uzaqda yerləşən şəhər və qəsəbələrimizdə yaşayan dinc əhaliyə qarşı tətbiq edilən hərbi cinayətlər nəticəsində 36 uşaq müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almış, 11 uşaq qətlə yetirilmişdir. Bu Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyinin terrorçu əməllərinin növbəti təzahürüdür.
Ermənistanın işğalçı siyasi əməlləri bununla bitmir. Belə ki, döyüş bölgəsində ordusunun məğlubiyyətə məruz qaldığını görən Ermənistan beynəlxalq humanitar hüququn ən elementar normalarına məhəl qoymayaraq uşaqları hərbi əməliyyatlara cəlb edir.
Bununla Ermənistan hökuməti "Müharibə zamanı mülki şəxslərin müdafiəsinə dair" IV Cenevrə Konvensiyası, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının “Ümumdünya İnsan Haqları Bəyannaməsi”ni, BMT-nin «Uşaq hüquqları haqqında» Konvensiyası və Konvensiyanın Uşaqların silahlı münaqişələrdə iştirakı ilə əlaqədar Fakültativ Protokolu, “Vətəndaş və siyasi hüquqlar haqqında” Beynəlxalq Paktı, "Genosid cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında" Konvensiyanı, "Uşaq əməyinin ən pis formalarının qadağan edilməsinə və onların aradan qaldırılması üçün təcili tədbirlərə dair" Konvensiyanı, eləcə də “Fövqəladə vəziyyətlərdə və hərbi münaqişələr zamanı qadınların və uşaqların müdafiəsi” Bəyannaməsini kobud surətdə pozur.
Yuxarıda qeyd edilən məqamlar Ermənistanın beynəlxalq hüququn prinsiplərinə, sənədlərdən irəli gələn öhdəliklərə nə dərəcədə laqeyd və etinasız yanaşdığının göstəricisidir. 30 ildir davam edən silahlı münaqişə şəraitində Ermənistanın dəfələrlə dinc əhalinin, xüsusən də uşaqların qəsdinə yönələn amansız cinayət əməllərinə hələ də heç bir beynəlxalq hüquqi sanksiyanın tətbiq edilməməsi törətdikləri cinayətlərin daha ağır hal alması ilə nəticələnir. Bunları nəzərə alaraq, biz bütün beynəlxalq təşkilatları Ermənistan tərəfindən törədilən qanunsuz əməllərə, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olan hərəkətlərinə lazımi hüquqi qiymət verməyə çağırırıq.

ADDRESS of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan to the United Nations Children's Fund (UNICEF)
From midday on 27 October 2020, the Armenian armed forces shelled again the Goranboy and Barda districts from different directions, once again violating the humanitarian agreement on temporary ceasefire.
As a result of heavy artillery shelling of the Garayusifli village of the Barda district by Armenian armed forces, 4 civilians were killed and 14 were injured. One of the dead and four wounded were minors.
Since 27 September 2020, as a result of provocations and war crimes against civilians living in our towns and villages far from the war zone, 36 children have been injured and 11 have been killed. This is a further manifestation of terrorist acts by the military and political leadership of Armenia. And this is not the end of Armenia's aggressive political actions. Seeing its army defeated in the war zone, Armenia engages children in hostilities, ignoring the basic norms of international humanitarian law.
Thus, the Armenian government violates all the following
signed declarations: IV. Geneva Convention Relative to the Protection Of Civilian Persons In Time Of War, United Nations Universal Declaration of Human Rights, UN Convention on the Rights of the Child and Optional Protocol to the Convention on the Rights of the Child, the Convention concerning the prohibition and immediate action for the elimination of the worst forms of child labor and Declaration on the Protection of Women and Children in Emergency and Armed Conflict.
The above-mentioned points indicate the extent of Armenia's indifference to the principles of international law and obligations. In the context of a 30-year armed conflict, Armenia's repeated brutal crimes against civilians, especially children, have so far not been subject to any international legal sanctions.
In this regard, we call on all international organizations to provide the necessary legal assessment of the illegal actions taken by Armenia, which contradict the norms and principles of international law.