Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin BMT-nin Uşaq Fonduna müraciəti
Ermənistanın silahlı qüvvələri elan edilmiş humanitar atəşkəs rejiminin tələblərini növbəti dəfə pozaraq 27 oktyabr 2020-ci il tarxində günorta saatlarından başlayaraq Goranboy və Bərdə rayonları müxtəlif istiqamətlərdən intensiv atəşə məruz qoymuşdır. Ermənistan silahlı qüvvələrinin Bərdə rayonunun Qarayusifli kəndini müxtəlif istiqamətlərdən ağır artilleriya atəşinə tutması nəticəsində 4 nəfər dinc sakin həyatını itirmiş, 14 nəfər yaralanmışdır. Qətlə yetirilənlərdən 1-i, xəsarət alanlardan 4-ü azyaşlıdır.
2020-ci il sentyabrın 27-sindən başlayaraq həyata keçirilən təxribatlar, döyüş bölgələrindən uzaqda yerləşən şəhər və qəsəbələrimizdə yaşayan dinc əhaliyə qarşı tətbiq edilən hərbi cinayətlər nəticəsində 36 uşaq müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almış, 11 uşaq qətlə yetirilmişdir. Bu Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyinin terrorçu əməllərinin növbəti təzahürüdür.
Ermənistanın işğalçı siyasi əməlləri bununla bitmir. Belə ki, döyüş bölgəsində ordusunun məğlubiyyətə məruz qaldığını görən Ermənistan beynəlxalq humanitar hüququn ən elementar normalarına məhəl qoymayaraq uşaqları hərbi əməliyyatlara cəlb edir.
Bununla Ermənistan hökuməti "Müharibə zamanı mülki şəxslərin müdafiəsinə dair" IV Cenevrə Konvensiyası, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının “Ümumdünya İnsan Haqları Bəyannaməsi”ni, BMT-nin «Uşaq hüquqları haqqında» Konvensiyası və Konvensiyanın Uşaqların silahlı münaqişələrdə iştirakı ilə əlaqədar Fakültativ Protokolu, “Vətəndaş və siyasi hüquqlar haqqında” Beynəlxalq Paktı, "Genosid cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında" Konvensiyanı, "Uşaq əməyinin ən pis formalarının qadağan edilməsinə və onların aradan qaldırılması üçün təcili tədbirlərə dair" Konvensiyanı, eləcə də “Fövqəladə vəziyyətlərdə və hərbi münaqişələr zamanı qadınların və uşaqların müdafiəsi” Bəyannaməsini kobud surətdə pozur.
Yuxarıda qeyd edilən məqamlar Ermənistanın beynəlxalq hüququn prinsiplərinə, sənədlərdən irəli gələn öhdəliklərə nə dərəcədə laqeyd və etinasız yanaşdığının göstəricisidir. 30 ildir davam edən silahlı münaqişə şəraitində Ermənistanın dəfələrlə dinc əhalinin, xüsusən də uşaqların qəsdinə yönələn amansız cinayət əməllərinə hələ də heç bir beynəlxalq hüquqi sanksiyanın tətbiq edilməməsi törətdikləri cinayətlərin daha ağır hal alması ilə nəticələnir. Bunları nəzərə alaraq, biz bütün beynəlxalq təşkilatları Ermənistan tərəfindən törədilən qanunsuz əməllərə, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olan hərəkətlərinə lazımi hüquqi qiymət verməyə çağırırıq.

Обращение Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Азербайджанской Республики в Детский фонд ООН
28 октября 2020
Вооруженные силы Армении с полудня 27 октября 2020 года вновь обстреляли Геранбойский и Бардинский районы с разных направлений, очередной раз, нарушив гуманитарное соглашение о временном прекращении огня. В результате сильного артиллерийского обстрела села Гараюсифли Бардинского района вооруженными силами Армении 4 мирных жителя погибли, 14 получили ранения. Один из погибших и четверо раненых - несовершеннолетние.
В результате провокаций, проводимых с 27 сентября 2020 года, военных преступлений против мирного населения, проживающего в наших городах и поселках вдали от зоны боевых действий, 36 детей получили ранения, 11 детей погибли. Это очередное проявление террористических актов военно-политического руководства Армении.
На этом агрессивные политические действия Армении не заканчиваются. Видя поражение своей армии в зоне боевых действий, Армения, вовлекает детей в военные действия, игнорируя самые элементарные нормы международного гуманитарного права.
Таким образом, правительство Армении нарушает все подписанные декларации: IV Женевскую конвенцию о защите гражданского населения во время войны, Всеобщую декларацию прав человека ООН, Конвенцию ООН о правах ребенка и Факультативный протокол к Конвенцию о правах ребенка, Международный пакт о правах ребенка, Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, Конвенцию о запрещении наихудших форм детского труда и неотложных мерах по его искоренению, а также о защите женщин и детей в чрезвычайных ситуациях и в военных конфликтах.
Вышеупомянутые моменты свидетельствуют о степени безразличия Армении к принципам международного права и обязательства. В контексте 30-летнего вооруженного конфликта, неоднократные жестокие преступления Армении против гражданских лиц, особенно детей, до сих пор не подвергались никаким международно-правовым санкциям. В связи с этим мы призываем все международные организации дать необходимую правовую оценку незаконным действиям, совершенным Арменией, что, противоречит нормам и принципам международного права.