“İnsan alverinin qurbanı olma!” adlı maarifləndirmə layihəsi çərçivəsində növbəti tədbir Abşeron rayonunda keçirildi
16 sentyabr 2015
Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən əhali, xüsusilə gənclər arasında insan alveri  və onun yaratdığı fəsadlara qarşı mübarizə üzrə təbliğat və maarifləndirmə işlərinin gücləndirilməsi  istiqamətində mütəmadi olaraq genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilir.
Bu istiqamətdə görülən işlərin davamı olaraq,  “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2014-2018-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın icrası məqsədilə,  İnsan alverinin qurbanı olma!” adlı genişmiqyaslı maarifləndirmə layihəsi həyata keçirilir. Layihə çərçivəsində növbəti tədbir Abşeron Rayon İcra Hakimiyyəti ilə birgə iyulun 26-da rayon ictimaiyyətinin nümayəndələrinin iştirakı ilə Abşeron rayonu,
Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Abşeron Rayon İcra Hakimiyyətinin Yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyasının məsul katibi
Hafiz Mikayılov tədbir iştirakçılarını salamlayıb, rayonda bu sahədə görülən işlər barədə məlumat verərək, tədbirin təşkilinə görə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə öz minnətdarlığını bildirib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin baş məsləhətçisi Rafiq Mahmudov yaradılmış şəraitə görə Abşeron rayon İcra Hakimiyyətinə öz minnətdarlığını bildirib və “İnsan alverinin qurbanı olma!” adlı təqdimatı nümayiş etdirərək insan alveri ilə mübarizə sahəsində mövcud vəziyyət və mübarizə üsulları barədətədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Komitənin Hüquqi-təminat şöbəsinin baş məsləhətçisi Rahil Süleymanzadə çıxış edərək insan alveri ilə mübarizə istiqamətində qanunvericilikdə atılan addımları qeyd edib, ona şərait yaradan sosial problemlərdən biri kimi məişət zorakılığının olduğunu bildirib.
Abşeron Rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin direktoru Məlahət Abdullayeva problemin aktuallığını qeyd edərək, bu istiqamətdə aparılan maarifləndirmə işinin önəmindən bəhs edib.
Komitə əməkdaşı Azər İsalı insan alveri ilə mübarizə sahəsində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən görülmüş işlər barədə məlumat verərək, insan alverinin fəsadlarının cəmiyyət üzvlərinə çatdırılmasında filmlərin, sosial çarxların önəmini vurğulayayıb və  “Azərbaycan Ailəsi” Film Festivalı barədə geniş məlumatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonra Abşeron rayon Mədəniyyət Mərkəzinin Bədii rəhbəri Çimnaz Qurbanova və Abşeron rayon Gənclər və İdman idarəsinin rəisi Əsgər Əmirəliyevmövzu ilə əlaqədar çıxışlar edib.
Sonda tədbir iştirakçılarının mövzu ətrafinda sualları cavablandırılıb və iştirakçılara Komitə tərəfindən hazırlanan maarifləndirici çap materialları təqdim edilib.
“İnsan alverinin qurbanı olma!” adlı layihə çərçivəsində tədbirlərin digər şəhər və rayonlarda davam etdirilməsi nəzərdə tutulub.

Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Азербайджанской Республики провел очередное мероприятие в рамках широкомасштабного проекта под названием «Не становись жертвой торговли людьми!»
Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей систематически проводит широкомасштабные проекты среди населения, в особенности среди молодежи, направленных на борьбу с торговлей людьми и ее последствиями.
С целью продолжения проведения мероприятий в этом направлении, а так же, с целью претворения в жизнь «Национального Плана по борьбе с торговлей людьми в Азербайджанской Республики на 2014-2018 года» Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Азербайджанской Республики 22 апреля 2016-го года дал старт широкомасштабному проекту под названием «Не становись жертвой торговли людьми!».
Второе по счету мероприятие в рамках проекта было проведено при совместном сотрудничестве Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей и Исполнительной Власти Апшеронского района 26июля 2016-го года в Центре имени Гейдара Алиева.
Открыв мероприятие вступительной речью, секретарь Комиссии по работе с лицами не достигшими совершеннолетия и защите их прав при Исполнительной Власти Апшеронского района Хафиз Микаилов поприветствовал участников мероприятия, рассказал о проводимых в Апшеронском районе мероприятиях направленных на предупреждение и пресечения фактов торговли людьми и поблагодарил Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей за проведение проекта «Не становись жертвой торговли людьми!».
Затем слово было предоставлено главному советнику отдела по Проблемам Семьи Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Рафику Махмудову, который сделал презентацию под названием «Не становись жертвой торговли людьми!», рассказав участникам мероприятия о ситуации по факту торговли людьми в мире и стране, и о мерах принимаемы в мировом сообществе и нашем государстве, направленных на предупреждение и борьбу с торговлей людьми.
Во время мероприятия так же выступили главный советник отдела Правового обеспечения Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Рахиль Сулейманзадэ, советник отдела по Проблемам Семьи Комитета Азер Исалы, директор Центральной Библиотеки Апшеронского района Малахат Абдуллаева, художественный руководитель Культурного Центра Апшеронского района Чимназ Гурбанова и глава Управления Молодежи и Спорта Апшеронского района Аскер Амиралиев.
В заключение мероприятия участникам были розданы печатные материалы подготовленные Комитетом.
Мероприятия в рамках проекта «Не становись жертвой торговли людьми!» запланировано провести и в других городах и районах республики