Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması ilə bağlı Komitənin məlumatı
Bu gün, kütləvi informasiya vasitəsi və sosial şəbəkələrdə, uşaq ədəbiyyatının spesifik xüsusiyyətlərinə və ona olan tələblərə uyğun gəlməyən, lakin, uşaq auditoriyası üçün nəzərdə tutulduğu qeyd edilən “Qaz ilə göyərçinin əhvalatı” adlı kitab şəbəkə istifadəciləri və izləyicilərinin haqlı tənqidinə səbəb olmuşdur.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü olduğu iddia edilən şairə Aygün Bal müəllifi olduğu kitabında uşaqların yaş xüsusiyyətlərini, həmçinin, seçdiyi mövzunun didaktik və tərbiyəvi əhəmiyyətini nəzərə almamışdır.
Şübhəsiz ki, bədii ədəbiyyatın tərkib hissəsi olan uşaq ədəbiyyatı birbaşa təlim-tərbiyə və yeni nəslin bədii zövqünün formalaşması vasitələrindən biridir.
Məhz bu səbəbdən hər bir ədəbi nümunə gələcəyimiz olan övladlarımızın formalaşması işinə öz müsbət təsirini göstərməklə yanaşı, uşaq psixologiyasına və marağına müvafiq məzmunda, üslubda yazılmalıdır.
Adı çəkilən çap məhsulunda istifadə olunan ifadələrin azyaşlı uşaqlara göstərə biləcəyi mənfi təsirləri nəzərə alaraq vəsaitin istifadəsinin Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunvericiliyinin tələblərinə uyğun gəlmədiyini qeyd etmək lazımdır.
Belə ki, ailə institutunu nüfuzdan salan informasiyalar uşaqlar arasında dövriyyəsi qadağan olunan informasiyalar sırasına aid edilmişdir.
"Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 4-cü maddəsinə əsasən həmin informasiya məhsullarının uşaqlar arasında yayılması qadağandır.
Həmcinin bu qanunun tələblərinə zidd olaraq sözügedən "kitab" ekspert rəyi olmadan çap edilmişdir.
Məlumat üçün bildiririk ki, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 388-2.0.2-ci maddəsinə əsasən informasiya məhsulunun “Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda nəzərdə tutulmuş qaydada yaşa görə təsnifatlaşdırılmasını təmin etmədən, o cümlədən həmin Qanunla müəyyən edilmiş hallar istisna olmaqla informasiya məhsulunu müvafiq yaş kateqoriyasına uyğun işarələmədən ölkə ərazisində yayılmasına görə inzibati məsuliyyət nəzərdə tutulmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 29 iyul 2020-ci il tarixli 267 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “İnformasiya məhsulunun yaş kateqoriyalarına aid edilməsi Qaydaları”na əsasən informasiya məhsullarının ekspert rəyi olmadan yayılması inzibati məsuliyyətə səbəb olur.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi olaraq uşaqların istifadəsi üçün bu kimi informasiya məhsullarının yayılmasını məqsədəuyğun olmadığını vurğulamaqla yanaşı, bu barədə məlumatların yayılmasına görə qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş qaydada müvafiq tədbirlərin görüləcəyini diqqətə catdırırıq.

Обращение Комитета о защите детей от вредной информации
Книга под названием «История гуся и голубя»,  вызвала резкую критику в СМИ и социальных сетях у читателей. Несмотря на то что книга предназначена для детской аудитории, она не отвечает  специфике детской литературы и ее требованиям.
Автор данной книги Айгюн Бал не учла возрастные особенности детей, а также дидактическую и воспитательную значимость выбранной темы.  Учитывая что каждое литературное произведение влияет на будущее формирование наших детей, оно должно  быть написано в контексте и стиле, соответствующей психологии и интересам ребенка.
Следует отметить, что негативные выражения используемые в книге  не соответствует требованиям соответствующего законодательства Азербайджанской Республики. Так как, информация дискредитирующая институт семьи, классифицируется как информация, запрещенная для детей.
Согласно статье 4 Закона Азербайджанской Республики «О защите детей от вредной информации» распространение такой информации среди детей запрещено. Также вопреки требованиям этого закона данная книга была опубликована без заключения экспертов. Согласно «Правилам отнесения информации к возрастным категориям», утвержденным Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 267 от 29 июля 2020 года, распространение информации без заключения эксперта влечет административную ответственность.
Также следует отметить, что согласно статье 388-2.0.2 “Кодекса об административных правонарушениях” информационная продукция классифицируется по возрасту в соответствии с Законом Азербайджанской Республики «О защите детей от вредной информации», за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом .
В  соответствии с Законом,  за распространение информации на территории страны без маркировки по соответствующей возрастной категорией карается  административной ответственностью
Государственный Комитет  по Делам Семьи, Женщин и Детей подчеркивает, что распространение подобной информации для детей является нецелесообразным, и отмечает что будут приняты соответствующие меры в соответствии с законодательством.