Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması ilə bağlı Komitənin məlumatı
Bu gün, kütləvi informasiya vasitəsi və sosial şəbəkələrdə, uşaq ədəbiyyatının spesifik xüsusiyyətlərinə və ona olan tələblərə uyğun gəlməyən, lakin, uşaq auditoriyası üçün nəzərdə tutulduğu qeyd edilən “Qaz ilə göyərçinin əhvalatı” adlı kitab şəbəkə istifadəciləri və izləyicilərinin haqlı tənqidinə səbəb olmuşdur.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü olduğu iddia edilən şairə Aygün Bal müəllifi olduğu kitabında uşaqların yaş xüsusiyyətlərini, həmçinin, seçdiyi mövzunun didaktik və tərbiyəvi əhəmiyyətini nəzərə almamışdır.
Şübhəsiz ki, bədii ədəbiyyatın tərkib hissəsi olan uşaq ədəbiyyatı birbaşa təlim-tərbiyə və yeni nəslin bədii zövqünün formalaşması vasitələrindən biridir.
Məhz bu səbəbdən hər bir ədəbi nümunə gələcəyimiz olan övladlarımızın formalaşması işinə öz müsbət təsirini göstərməklə yanaşı, uşaq psixologiyasına və marağına müvafiq məzmunda, üslubda yazılmalıdır.
Adı çəkilən çap məhsulunda istifadə olunan ifadələrin azyaşlı uşaqlara göstərə biləcəyi mənfi təsirləri nəzərə alaraq vəsaitin istifadəsinin Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunvericiliyinin tələblərinə uyğun gəlmədiyini qeyd etmək lazımdır.
Belə ki, ailə institutunu nüfuzdan salan informasiyalar uşaqlar arasında dövriyyəsi qadağan olunan informasiyalar sırasına aid edilmişdir.
"Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 4-cü maddəsinə əsasən həmin informasiya məhsullarının uşaqlar arasında yayılması qadağandır.
Həmcinin bu qanunun tələblərinə zidd olaraq sözügedən "kitab" ekspert rəyi olmadan çap edilmişdir.
Məlumat üçün bildiririk ki, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 388-2.0.2-ci maddəsinə əsasən informasiya məhsulunun “Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda nəzərdə tutulmuş qaydada yaşa görə təsnifatlaşdırılmasını təmin etmədən, o cümlədən həmin Qanunla müəyyən edilmiş hallar istisna olmaqla informasiya məhsulunu müvafiq yaş kateqoriyasına uyğun işarələmədən ölkə ərazisində yayılmasına görə inzibati məsuliyyət nəzərdə tutulmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 29 iyul 2020-ci il tarixli 267 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “İnformasiya məhsulunun yaş kateqoriyalarına aid edilməsi Qaydaları”na əsasən informasiya məhsullarının ekspert rəyi olmadan yayılması inzibati məsuliyyətə səbəb olur.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi olaraq uşaqların istifadəsi üçün bu kimi informasiya məhsullarının yayılmasını məqsədəuyğun olmadığını vurğulamaqla yanaşı, bu barədə məlumatların yayılmasına görə qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş qaydada müvafiq tədbirlərin görüləcəyini diqqətə catdırırıq.

Statement of the Committee on the protection of children from harmful information
The book "The Story of a Dove with goose" intended for children's audiences does not meet the specifics of children's literature and its requirements. The publication faced a lot of criticism from network users and readers.
The poet Aygun Bal who is claimed to be a member of the Writers' Union of Azerbaijan, has not taken into account the age characteristics of children, as well as the didactic and educational significance of the chosen topic in her book.
Children's literature, which is an integral part of the fiction literature, is one of the direct means of upbringing and the formation of artistic taste of new generation.
Every example of literature, in addition to having a positive impact on the formation of our children, should be written in a context and style appropriate to the child's psychology and interests.
Taking into account the negative effects of the expressions used in the above-mentioned printed product on minors, use of this books does not meet the requirements of the relevant legislation of the Republic of Azerbaijan.
Thus, the information that discredits the institution of the family is classified as information prohibited for children.
According to Article 4 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On protection of children from harmful information", the distribution of such information products among children is prohibited.
Also, contrary to the requirements of this law, the "book" was published without expert opinion. According to the “Rules for assigning information products to age categories” approved by the decision of Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated July 29, 2020, the distribution of information products without an expert opinion causes administrative liability.
There is an administrative liability for distribution of information without ensuring the classification of information products by age in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan “On protection of children from harmful information” according to Article 388-2.0.2 of the Code of Administrative Offenses, except for cases specified by this Law.
As the State Committee for Family, Women and Children's Affairs, we emphasize that the dissemination of such information products for the use of children is not expedient, and we note that appropriate measures will be taken in accordance with the law for the dissemination of such information.