“Ziyanlı vərdişlərə YOX deyək!” mövzusunda tədbir Azərbaycan Texniki Universitetinin nəzdində Bakı Dövlət Rabitə və Nəqliyyat Kollecində keçirilmişdir.
12 oktyabr 2018
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən mütəmadi olaraq, respublikamızın şəhər və rayonlarında yerləşən təhsil ocaqlarında gənc və yeniyetmələrin  reproduktiv sağlamlıq və sağlam həyat tərzinin təbliği, gənclərin ailə həyatına hazırlığı, ailə planlaşdırılması və digər mövzular ətrafında maarifləndirilməsi  istiqamətində layihələr həyata keçirilir.
Bu istiqamətdə növbəti tədbir 12 oktyabr 2018-ci il tarixində saat 13:00-da Səhiyyə Nazirliyi və Təhsil Nazirliyi ilə birgə Azərbaycan Texniki Universitetinin nəzdində Bakı Dövlət  Rabitə və Nəqliyyat Kollecində təhsil alan tələbələr üçün keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Texniki Universiteti nəzdində Bakı Dövlət Rabitə və Nəqliyyat Kollecinin tərbiyə işləri üzrə direktor müavini
Şahmurad Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq tədbirin təşkilinə görə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə və Səhiyyə Nazirliyinə öz minnətdarlığını bildirib və tədbirin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin
Ailə Problemləri şöbəsinin müdir müavini Kamila Əliyeva  ailə, qadın və uşaq məsələləri ilə bağlı həyata keçirilən dövlət siyasəti barədə çıxış edərək, ailələri narahat edən problemlər və onların həlli istiqamətində Komitə tərəfindən görülmüş işlərdən danışıb.
Kamila Əliyeva çıxışında sağlam həyat tərzinin ailənin, məişətin, asudə vaxtın və ictimai fəaliyyətin səmərəli təşkilini özündə əks etdirdiyini bildirərək eyni zamanda sağlam həyat tərzinin ailədaxili münasibətlərdə şiddətin və zorakılğın profilaktikasının olduğunu
qeyd edib.
Daha sonra Azərbaycan Ailəsi Film Festivalına təqdim olunan “Hədəf” və “Ailə bir ağacdır” filminin  nümayişi böyük diqqətlə  izlənilmişdir.
Sonra çıxış edən səhiyyə mütəxəssisi Zümrüd Kazımova  “Ziyanlı vərdişlərə yox deyək” mövzusunda təqdimatla çıxış etmişdir. O, sağlam həyat tərzinin təbliği, ziyanlı vərdişlərə (narkomaniya, alkoqolizm, siqaret), QİÇS-ə qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, reproduktiv sağlamlıq  barəsində tədbir iştirakçılarına geniş məlumat vermişdir.
Sonda mövzu ətrafında müzakirələr aparılmış və Kollec tələbələrini maraqlandıran suallara cavab verilmişdir. Komitə tərəfindən hazırlanmış maarifləndirmə materialları tədbir iştirakçılarına təqdim olunmuşdur.

В Бакинском Государственном Колледже Информации и Транспорта при Азербайджанском Техническом Университете прошло мероприятие под названием «Скажем НЕТ вредным привычкам!»
Государственный Комитет по Проблема Семьи, Женщин и Детей систематически проводит мероприятия в учебных учреждениях городов и районов республики, направленных на просвещение в вопросах репродуктивного здоровья, планирование семьи и др.
Очередное мероприятие в этом направлении прошло 12 октября 2018-го года при совместном участии Министерства Образования и Министерства Здравоохранения, в Бакинском Государственном Колледже Информации и Транспорта при Азербайджанском Техническом Университете.
Открыв мероприятие заместитель директора Бакинского Государственного Колледжа Информации и Транспорта при Азербайджанском Техническом Университете Шахмурад Мамедов, поприветствовал участников мероприятия поблагодарил Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей и Министерство Здравоохранения за организацию мероприятия.
Заместитель отдела по Проблема Семьи Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Камила Алиева рассказала о проводимой государственной политике в области семьи, женщин и детей, и о реализуемых Комитетом мероприятиях, направленных на решение семейных проблем. Во время выступления К.Алиева так же, затронула такие темы как, здоровый образ жизни семьи, рациональное использование свободного времени, профилактика здорового образа жизни.
Затем участникам мероприятия былы продемонстрированы фильмы-участники Кинофестиваля Азербайджанская семья, «Цель » (“Hədəf”) и «Семья как одно дерево» (“Ailə bir ağacdır”).
В заключении мероприятия, при участии учеников Колледжа прошли обсуждения вокруг вышеуказанных тем и розданы печатные материалы, изданные Комитетом.