“İnsan alverinin qurbanı olma!” adlı maarifləndirmə layihəsi çərçivəsində növbəti tədbir Bakı Biznes və Kooperasiya Kollecində keçirildi
4 dekabr 2017
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən əhali, xüsusilə gənclər arasında insan alveri  və onun yaratdığı fəsadlara qarşı mübarizə üzrə təbliğat və maarifləndirmə işlərinin gücləndirilməsi  istiqamətində  mütəmadi olaraq genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilir.
Bu istiqamətdə görülən işlərin davamı olaraq,  “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2014-2018-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın icrası məqsədilə, İnsan alverinin qurbanı olma!” adlı genişmiqyaslı maarifləndirmə layihə çərçivəsində növbəti tədbir 4 dekabr 2017-ci il tarixində Bakı Biznes və Kooperasiya Kollecində Komitə əməkdaşlarının və eləcə də aidiyyatı dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə kollec tələbələri üçün keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Biznes və Kooperasiya Kollecinin direktorunun Tədris işləri üzrə müavini Zakir Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayıb, problemin aktuallığını qeyd edərək, tədbirin təşkilinə görə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə öz minnətdarlığını bildirib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə problemləri şöbəsinin müdiri Gülnarə Məmmədova Komitə tərəfindən gənclər arasında aparılan maarifləndirmə işləri barədə məlumat verərək, layihənin əhəmiyyətini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin əməkdaşı Azər İsalı mövzu ilə bağlı təqdimat nümayiş etdirərək,  insan alveri ilə mübarizə sahəsində mövcud vəziyyət və mübarizə üsulları barədə məlumat verib.
Sonra tədbir iştirakçılarına Komitə tərəfindən keçirilən “Azərbaycan ailəsi” film festivalına təqdim edilmiş insan alveri mövzusunda “Günahkarlar yoxsa günahsızlar” adlı film nümayiş edilib.
İnsan alveri qurbanlarına yardım mərkəzinin direktoru Nəzakət Balabəyova insan alveri qurbanları üçün yaradılmış sığınacaqlar, eləcə də onların cəmiyyətə reinteqrasiya olunmasında psixoloji yardım amilinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonda mövzu ətrafinda müzakirələr aparılıb və kollecin kitabxanasına Komitə tərəfindən hazırlanan maarifləndirici çap materialları təqdim edilib.
“İnsan alverinin qurbanı olma!” adlı layihə çərçivəsində tədbirlərin davam etdirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

Очередное мероприятие в рамках проекта под названием «Не становись жертвой торговли людьми!» прошло в Бакинском Колледже Бизнеса и Кооперации
Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей систематически проводит широкомасштабные проекты среди населения, в особенности, среди молодежи, направленные на борьбу с торговлей людьми.
С целью продолжения мероприятий в этом направлении, а также с целью претворения в жизнь «Национального Плана по борьбе с торговлей людьми в Азербайджанской Республикe на 2014-2018 гг», очередное мероприятие в рамках проекта «Не становись жертвой торговли людьми!» прошло в Бакинском Колледже Бизнеса и Кооперации 4 декабря 2017-го года. На мероприятии приняли участие сотрудники Комитета, представители государственных учреждений и ученики колледжа.
Открыв мероприятие, заместитель директора Бакинского Колледжа Бизнеса и Кооперации Закир Мамедов поприветствовал экспертов и участников мероприятия, отметив при этом актуальность проблемы, и поблагодарил Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей за организацию этого мероприятия.
Глава отдела по Проблемам Семьи Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Гюльнара Мамедова рассказала о проводимых Комитетом среди молодежи мероприятиях, отметив важность реализуемого проекта.
Советник отдела По Проблемам Семьи Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Азер Исалы продемонстрировав презентацию под названием «Не становись жертвой торговли людьми!», рассказал участникам мероприятия о фактах торговли людьми, о проблемах с которыми сталкиваются жертвы торговли людьми, и их решении, о проводимых мерах, направленных на предупреждение и борьбу с торговлей людьми.
Затем участникам мероприятия был продемонстрирован фильм «Виновные или не виновные» - участник Кинофестиваля «Азербайджанская Семья", проводимый с 2009-го года при совместном сотрудничестве Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей, Фонда Гейдара Алиева и Фонда Народонаселения ООН.
Директор Центра Помощи жертвам торговли людьми Назакет Балабаева рассказала о созданном для жертв торговли людьми центре, и интеграции жертв торговли людьми в общество.
В заключении мероприятия прошли дискуссии, и со стороны комитета библиотеке колледжа были переданы печатные материалы.
Проведение мероприятий в рамках проекта «Не становись жертвой торговли людьми!» запланировано и в дальнейшем.