“İnsan alverinə qarşı mübarizə” mövzusunda təlim keçirildi
9 oktyabr 2017-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK) və YUNESKO-nun birgə həyata keçirdiyi “Natamam təhsilli qaçqın və məcburi köçkün qızların məşğulluq imkanlarının və peşəkar hazırlığının  gücləndirilməsi” adlı layihə çərçivəsində “İnsan alverinə qarşı mübarizə”  mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə iştirakçılara Azərbaycan Respublikasının insan alverinin qarşısının alınması sahəsində qoşulmuş olduğu beynəlxalq sənədlər və milli qanunvericiliklə bağlı Azərbaycan Respublikasının 6 fevral 2009-cu il tarixli “İnsan Alverinə Qarşı Mübarizə üzrə Milli Fəaliyyət Planı”, eləcə də 28 iyun 2005-ci ildə qəbul edilmiş “İnsan alverinə qarşı mübarizə haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu barədə ətraflı məlumatlar verilmişdir. Həmçinin, iştirakçılara əhali arasında məlumatlılığın artırılması məqsədilə “İnsan alveri, dolayısı ilə qadın alveri anlayışı nədir?” “Qadın alverinin qurbanları kimdir?”, “Qadın alveri hallarının baş vermə səbəbləri”, “Qadın alveri qurbanlarını cəlb etmə vasitələri”, “Qadın alverinin əsas üç istiqaməti: cinsi istismar, məcburi əmək və insan orqanlarının transplantasiyası” mövzularında profilaktik maarifləndirmə işləri aparılıb.
Təlimin keçirilməsində məqsəd iştirakçılara qadın hüquqlarının və ümumiyyətlə insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində beynəlxalq və milli mexanizmlərin öyrədilməsi, qadınların iqtisadi və sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması - gender bərabərliyinin təmin edilməsi və potensial insan alverinə məruz qala biləcək qadınların iqtisadi müstəqilliyinin təmin edilməsi, o cümlədən insan alverinin potensial qurbanı ola biləcək həssas qruplar arasında təbliğat işini aparmaqla cəmiyyətin insan alveri problemi haqqında məlumatlandırılması və beləliklə, əhali arasında insan alverinə qarşı mübarizə ilə bağlı maarifləndirmə işinin aparılması olub.
İnsan alveri mövzusu ətrafında gedən müzakirələrdə təlim iştirakçıları aktiv iştirak edərək, bu sahə üzrə maarifləndirmə işinin mütəmadi olaraq aparılması fikrini dəstəkləyiblər. Təlimdə “İnsan alverinin qurbanı olma”  mövzusunda buklet təlim iştirakçılarına paylanılıb.

Training on "Combating trafficking in human beings"
A training on " Combating trafficking in human beings" was held on October 9, 2017, within the framework of the project entitled "Strengthening employment opportunities and professional qualifications of refugees and IDP girls with incomplete education", jointly implemented by the State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA) and UNESCO. Participants were given detailed information on international legislation on anti-trafficking and the "National Plan of Action on Combating against Trafficking in Human Beings" of the Republic of Azerbaijan dated February 6, 2009, as well as the Law of the Republic of Azerbaijan "On Combating Trafficking in Human Beings" adopted on June 28, 2005. Also, the themes such as "What is the trafficking of women?", "Who are the victims of women trafficking?", "Causes of trafficking in women", "The means of attracting women to become trafficking victims" “Three directions: sexual exploitation, forced labor and transplantation of human organisms" were discussed with participants in order to raise awareness among the society.
The aim of the training is to educate participants on international and national mechanisms for the protection of human rights, especially women's rights, ensure gender equality and economic independence of women, as well as awareness raising of society on human trafficking problem, especially among vulnerable groups of society who might be potential victims of human trafficking.