“Ailə Akademiyası” layihəsi çərçivəsində növbəti tədbir Sabunçu rayonunda keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən dövlət ailə siyasətinin dəstəklənməsi istiqamətində ailə institutunun təbliği, milli-mənəvi dəyərlərin gənc nəsilə aşılanması, eləcə də qadınların cəmiyyətdə fəallığının və iştirakçılığının artırılması məqsədilə yerlərdə özünüidarəetmə orqanlarının imkanlarını nəzərə alaraq, bələdiyyə orqanları ilə birgə “Ailə Akademiyası” layihəsinə start verilmişdir.
Layihənin Sabunçu rayonu üzrə açılış tədbiri 21 sentyabr 2017-ci il tarixində Sabunçu rayon İcra Hakimiyyəti və rayon üzrə yerli özünüidarəetmə orqanlarının iştirakı ilə Sabunçu rayon Gənclər evində keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Sabunçu rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini Rəna Fərəcova tədbirin təşkilinə görə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə öz minnətdarlığını bildirib. Rəna Fərəcova çıxışında qeyd edib ki, ailə cəmiyyətin fundamental hissəsidir və Azərbaycanda ailə dəyərləri çox yüksək qiymətləndirilir. Rəna Fərəcova “Ailə Akademiyası” layihəsinin xüsusilə də gənc nəslin maariflənməsində xüsusi rola malik olacağını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, tədbirin təşkilinə görə Sabunçu rayon İcra Hakimiyyətinə öz təşəkkürünü bildirib. Aynur Sofiyeva çıxışı zamanı bildirib ki, Azərbaycanın tarixən gözəl ailə ənənələri olub, həmin ənənələr bu gün də yaşadılmalı, gələcək nəsillərə ötürülməlidir. Bununla yanaşı, qloballaşan dünyada baş verən dəyişikliklərin Azərbaycan ailəsinə olan təsirlərini də qeyd edərək, bu mənfi təsirlərin aradan qaldırılması istiqamətində Komitənin fəaliyyəti, Bakı şəhəri və ətraf rayonlarda, eləcə də regionlarda həyata keçirilən layihələri barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. “Ailə Akademiyası”nın bu istiqamətdə yeni layihə olduğunu bildirən Aynur Sofiyeva layihənin daha geniş miqyasda həyata keçirilməsi işində bələdiyyələri fəal olmağa çağırıb. “Ailə Akademiyası” layihəsinin ictimai əsaslarla yaradıldığını qeyd edən Aynur Sofiyeva əsas hədəfin gənclər, yeni qurulan ailələr və sosial aktivliyi zəif olan insanlar olduğunu qeyd edib.
Sosial şəbəkələrin gənc nəsilə olan təsirləri barədə çıxış edən Aynur Sofiyeva layihənin bu istiqamətdə də faydalı olacağını və gənc nəslin sağlam ruhda yetişməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edəcəyini bildirib.
Respublikamızda ailə, qadın və uşaq məsələləri ilə bağlı həyata keçirilən Dövlət Proqramlarından, qəbul edilən qanunlardan söhbət açan Aynur Sofiyeva bildirib ki, aparılan davamlı və məqsədyönlü siyasət bütövlükdə ölkəmizdə ailə institutunun inkişafına öz müsbət təsirini göstərmiş, milli adət-ənənlərimizə və mənəvi dəyərlərimizə əsaslanan Azərbaycan ailəsi  möhkəm özüllü ailə modeli kimi cəmiyyətdə öz mövqeyini qoruyub saxlamışdır.
Çıxış edən AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun Müasir siyasətin fəlsəfəsi şöbəsinin müdiri, professor Rəna Mirzəzadə layihənin əhəmiyyətini qeyd edərək,  gənc nəslin sağlam, savadlı və vətənpərvər vətəndaş kimi tərbiyə olunmasının gələcək sağlam ailələrin formalaşmasındakı vacibliyini xüsusi vurğulayıb. Rəna Mirzəzadə ailə institutuna olan təsirlərin  aradan qaldırılmasında birbaşa cəmiyyətin əsas rolunun olduğunu və onların üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü qeyd edib.
“Ailə Akademiyası” layihəsini əks etdirən təqdimatla çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı Azər İsalı layihə barədə tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verib.
Daha sonra çıxış edən Yeni Azərbaycan Partiyası Sabunçu rayon təşkilatının sədri Mehriban Abbasquliyeva tədbirin təşkilinə görə təşkilatçılara öz minnətdarlığını bildirib. Azərbaycanda dövlət ailə siyasətinin uğurla davam etdiyini qeyd edən Mehriban Abbasquliyeva ailələrin rifahının daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində atılan addımlar barədə tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verib.
Məruzələr ətrafında Ramana bələdiyyəsinin sədri İntizar Rzayeva, Böyük Vətən Müharibəsi Veteranları Təşkilatının Sabunçu rayon şöbəsinin sədri Elxan Mirzəyev, fəal gənc Murat Cənnətov müxtəlif mövzular əsasında milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında ailənin rolundan bəhs ediblər.
Sonda mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, tədbir iştirakçılarının təklifləri dinlənilib, sualları cavablandırılıb.
Tədbir yekunlaşdıqdan sonra qonaqların iştirakı ilə Bakıxanov qəsəbə bələdiyyəsi  tərəfindən “Ailə Akademiyası” layihəsi çərçivəsində hazırlanan təlimə baxış keçirilib.

Очередное мероприятие в рамках широкомасштабного проекта «Академия семьи» прошло в Сабунчинском районе
22 сентября 2017
Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей с целью поддержания семейной политики, пропаганды института семьи, национально-нравственных ценностей среди молодого поколения, а также с целью повышения активности женщин в обществе при участии органов муниципалитета, был дан старт проекту «Академия семьи».
Очередное мероприятие в рамках проекта прошло 21 сентября 2017-го года. Мероприятие прошло в Доме Молодежи при участии Исполнительной Власти Сабунчинского района и органов самоуправления района.
Открыв мероприятие заместитель главы Исполнительной Власти Сабунчинского района Рена Фараджева поблагодарила Государственный Комитет по Проблема Семьи, Женщин и Детей за организацию мероприятия отметив что, проект «Академия семьи» сыграет особую роль в просвещении молодого поколения, рассказав что семейные ценности в Азербайджане высоко ценятся, а семья является фундаментальной частью общества.
Заместитель председателя Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Айнур Софиева поприветствовала участников мероприятия и поблагодарила Исполнительную Власть Сабунчиского района за оказанную поддержку в проведении мероприятия. В своем выступлении А.Софиева рассказала об исторически-сложившихся семейных традициях, которые и по сей день живут в обществе и которые должны быть переданы будущему поколению, о том что изменения в мире и процесс  глобализации также влияют на азербайджанские семья, и для защиты семей и предупреждения этих отрицательных влияний Комитет проводит в городах и районах республики различного рода мероприятия,и проект «Академия семьи» - один из них. Основной круг охвата проекта «Академия семь»  - это молодежь, молодые семьи и люди со слабой социальной активностью. А.Софиева в своем выступлении также затронула вопрос  влияния социальных сетей на молодежь, подчеркнув важность воспитания молодежи в здоровом духе.
А.Софиева призвала глав муниципалитета быть более активными в реализации этого проекта, подчеркнув,  что в республики в сфере семьи, женщин и детей реализуются государственные программы, и принимаются законы, проводимая государством политика направлена на развитие института семьи. Также было отмечено, что  азербайджанская семья сумела сохранить свои позиции, основываясь на национально-нравственные и моральные ценности.
Глава отдела Политологии и Политической Социологии Института Философии и Права Азербайджанской Национальной Академии Наук, профессор Рена Мирзазаде в своем выступлении отметила важным, воспитание молодежи здоровым, образованным и в духе патриотизма подчеркнув что, на общество возложена большая ответственность в сохранении института семьи.
Сотрудник Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Азер Исалы выступив с презентацией, рассказал о проекте «Академия семьи».
Затем председатель Партии Новый Азербайджан по Сабунчинскому району Мехрибан Абасгулиева поблагодарила за организацию такого мероприятия, рассказав о проводимых  мерах направленных на благосостояние семей.
На  мероприятии также выступили председатель Муниципалитета Рамана Интизар Рзаев, председатель Совета Ветеранов Великой Отечественной Войны Эльхан Мирзаев, и представитель молодежи Мурат Джанатов.
После завершения мероприятия участники ознакомились с тренингом, проводимым в рамке проекта «Академия семьи».
В рамках проекта запланировано организация встреч органов муниципалитета с гражданами, которые продляться ровно один год.