1 iyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibəti ilə “Mənim səsim – mənim hüquqlarım: Parlamentdə müzakirə” adlı tədbir keçirilib
1 iyun 2017
1 iyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibəti ilə Milli Məclis və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Milli Məclisdə “Mənim səsim – mənim hüquqlarım: Parlamentdə müzakirə” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdən əvvəl Azərbaycan Uşaqlarının IV Forumuna seçilmiş uşaqların iştirakı ilə Fəxri xiyabanda Ulu öndər Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarları ziyarət olunub. Sonra Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman oğul və qızlarımızın məzarları ziyarət edilib. Daha sonra tədbir iştirakçıları Milli Məclisin foyesində Nizami rayonu Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin uşaqlarının əl işlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Tədbirdə Milli Məclis sədrinin müavini, insan hüquqları komitəsinin sədri Bahar Muradova, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, UNICEF-in Azərbaycandakı nümayəndəsi Edvard Karvardin, parlamentin komitə sədrləri, Azərbaycan Uşaqlarının IV Forumuna seçilmiş uşaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə Milli Məclis sədrinin müavini Bahar Muradova tədbiri giriş sözü ilə açaraq bu əlamətdar gün münasibətilə uşaqları təbrik edərək bu günün tarixi əhəmiyyətindən, ölkəmizin qoşulduğu beynəlxalq Konvensiyalar və qanunvericilik aktları barədə söz açmışdır. Bahar Muradova bildirib ki, ölkəmizdə uşaqların ən böyük himayədarı ulu öndər Heydər Əliyev dövlət siyasətinin ən vacib istiqamətlərindən biri kimi böyüməkdə olan nəslin sağlam, firavan, xoşbəxt yaşamasını göstərib. Bu gün uşaqların ən böyük himayədarı olan ölkə başçısı İlham Əliyevin, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi altında bu istiqamətdə mühüm addımlar atılır, böyük işlər görülür. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən 2009-cu il ölkəmizdə “Uşaq ili” elan olunub. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən uşaqlara dövlət qayğısının gücləndirilməsi, uşaq problemlərinin həllinə diqqətin artırılması məqsədilə bir sıra proqramlar həyata keçirilir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova Azərbaycan hökumətinin uşaqlar üçün bütün sahələrdə geniş imkanlar yaratdığını bildirərək, son illər uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətindən söz açmışdır. Komitə sədri uşaqların sağlam mühitdə tərbiyə edilməsi üçün zəruri şəraitin yaradılması, valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqların dövlət qayğısı ilə təmin edilməsi, uşaqlara qarşı zorakılığın qarşısının alınması kimi məsələlərin önəmli olduğunu bildirib.
UNICEF-in Azərbaycandakı nümayəndəsi Edvard Karvardin öz çıxışında uşaqların problemlərinin həllində onlarla dialoqun qurulmasının vacibliyini vurğulayıb. Edvard Karvardin Azərbaycanda uşaqların xoşbəxt, firavan böyüməsi üçün onlara yaradılmış şəraiti, dövlət qayğısını təqdir edib. O, qeyd edib ki, ölkəmizdə uşaq siyasəti uğurla həyata keçirilir.
Tədbirdə Azərbaycan Uşaqlarının IV Forumuna seçilmiş uşaqların çıxışları dinlənilib. Uşaqlardan Flora Həmidzadə “Sağlam nəslin formalaşması gələcəyimizin təminatıdır”, Nigar Quliyeva “Uşaqlar üçün bərabər imkanlar”, Çingiz Qarayev “Uşaqlara qarşı fiziki cəzalara son qoyaq”, Orxan Yusifov “Asudə vaxt bizim üçün dəyərlidir”, Fatimə Aslanova “Müasir dövrdə uşaqların internet təhlükəsizliyi” mövzularında məruzə ediblər. İştirakçı Mədinə Hüseynzadə isə uşaqların sərgidə nümayiş olunan əl işləri barədə məlumat verib.
Milli Məclisin ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri Aqiyə Naxçıvanlı, səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov, elm və təhsil komitəsinin sədri İsa Həbibbəyli çıxışlarında bildiriblər ki, uşaqların rifahının yüksəldilməsi, onların intellektual səviyyəsinin artırılması dövlət siyasətinin başlıca vəzifələrindən biridir. Ümumiyyətlə, uşaqların hüquqları ölkəmizdə ən ali səviyyədə Konstitusiya qanunları ilə qorunur və dövlət uşaq hüquqlarının qorunmasının və təhlükəsizliyinin qarantıdır.
Tədbirin sonunda uşaq hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində il ərzində keçirilən tədbirlərdə aktivlik nümayiş etdirən bir qrup uşaq diplomlarla təltif edilib.

В день 1 Июня – Международного Дня Защиты Детей проведен круглый стол на тему «Мой голос – мои права: обсуждение в Парламенте»
Государственным Комитетом по Проблемам Семьи, Женщин и Детей в Национальном Парламенте был организован круглый стол на тему «Мой голос – мои права: обсуждение в Парламенте» посвященный 1 Июня – Международному Дню Защиты Детей.
Мероприятие было открыто посещением Аллеи Почетного Захоронения, где юными кандидатами IV Форума Детей Азербайджана была почтена память национального лидера Гейдара Алиева и выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой, а также посещением Аллеи Шахидов, и возложением цветов на их могилы. Затем, в фойе Милли Меджлиса, участники мероприятия ознакомились с художественными поделками, созданные руками детей из Детского Творческого Центра Низаминского района города Баку. На круглом столе приняли участие заместитель председателя Милли Меджлиса и председатель Комитета по правам человека Бахар Мурадова, председатель Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Иджран Гусейнова, представитель ЮНИСЕФ в Азербайджане Эдвард Карвардин, председатели комитетов Милли Меджлиса, а также юные кандидаты, избранные для участия на IV Форуме Детей Азербайджана. Открыв круглый стол приветственным словом, заместитель председателя Милли Меджлиса Бахар Мурадова, поздравила всех детей со столь знаменательным днем, и повествовала о международных Конвенциях и законодательных акциях, к которым присоединилась наша страна. Она отметила, что в нашей стране гарантом счастливого детства, являлся наш общенациональный лидер Гейдар Алиев, занимавшийся наиболее важными направлениями в государственной политике, обеспечивавшими здоровье и процветание подрастающих поколений. Сегодня такими гарантами являются глава республики Ильхам Алиев и Первый Вице-президент Мехрибан Алиева, под руководством которых, предпринимаются важные шаги в этом направлении. В соответствии с Указом Президента Азербайджана Ильхама Алиева, в нашей стране 2009 год был объявлен «Годом ребенка». В связи с этим, под руководимым Первым Вице-президентом Мехрибан Алиевой Фондом Гейдара Алиева, были реализованы программы, направленные на укрепление государственной помощи детям, повышению внимания к решению их проблем. Затем, взявшая слово председатель ГКПСЖД Иджран Гусейнова в своей речи отметила, что наше государство создает все более широкие возможности для детей во всех сферах жизни, а также сказала о важности проведения мероприятий, связанных с защитой прав детей. Председатель Комитета подчеркнула важность таких вопросов, как предотвращение насилия в отношении детей, необходимость воспитания детей в условиях здоровой окружающей среды, предоставления государственной помощи детям, лишенных родительской заботы.
Представитель ЮНИСЕФ в Азербайджане Эдвард Карвардин в своем выступлении подчеркнул важность установления диалога с детьми для решения их проблем. Эдвард Карвардин высоко оценил заботу государства для создания условий процветания и развития детей, отметив успешную реализацию детской политики в нашей стране. На круглом столе были заслушаны доклады юных кандидатов, избранных для участия на IV Форуме Детей Азербайджана: Флоры Гамизаде «Формирование здорового поколения – гарантия нашего будущего», Нигяр Кулиевой «Для всех детей – равные возможности», Чингиза Караева «Положим конец физическому наказанию детей», Орхана Юсифова «Свободное время для нас ценно» и Фатимы Аслановой «Детская интернет-безопасность в современном мире». Юная участница мероприятия Мадина Гусейнзаде рассказала собравшимся о художественных работах, представленных на выставке в фойе Парламента. Председатель Комитета Милли Меджлиса по делам семьи, женщин и детей Агия Нахчиванлы, председатель Комитета Милли Меджлиса по здравоохранению Ахлиман Амирасланов, председатель Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию Иса Гаджибейли в своих выступлениях отметили, что повышение интеллектуального уровня у детей, и их благосостояния, является одной из основных задач государственной политики, что права детей в нашей стране, защищены на самом высоком уровне и охраняются Конституцией, и наше государство является гарантом безопасности прав и защиты детей. По завершению круглого стола юные участники, активно проявившие себя в области защиты прав детей, были награждены почетными дипломами.