Komitə tərəfindən insan alveri qurbanları üçün xüsusi müəssisələrdə çalışan məsul şəxslərin iştirakı ilə tədbir keçirilib
5 may 2017
5 may, 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 iyul 2014-cü il 667 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2014-2018-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın Tədbirlər Planının müvafiq bəndinə uyğun olaraq insan alveri qurbanları üçün xüsusi müəssisələrdə (sığınacaq və yardım mərkəzləri) qurbanlara, potensial qurbanlara tibbi, psixoloji və digər yardımların göstərilməsinə məsul olan şəxslərin iştirakı ilə tədbir keçirilib.  Tədbirdə Daxili İşlər Nazirliyi, İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin İnsan alveri qurbanları üçün Sığınacaq, “Ailə Dünyası” Ailələrə Hüquqi Yardım İctimai Birliyi, “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyi, Azərbaycan Uşaqlar Birliyinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə Komitənin Uşaq Problemləri şöbəsinin əməkdaşı Pərviz Əliyev açaraq təşkil edilən tədbirin əhəmiyyətini, eyni zamanda insan alveri qurbanlarına göstərilən xidmətlərin və bu istiqamətdə işlərin gücləndirilməsini qeyd etmişdir.
Daha sonra Komitənin Uşaq Problemləri şöbəsinin əməkdaşı Fərid Ədilov insan alverinə çevrilmiş uşaqlarla bağlı görülən işlərin beynəlxalq standartlarını diqqətə çatdırmış, qurbana çevrilmiş uşağın ilkin  qeydiyyata alınması, uşaqla sorğuların və müsahibələrin aparılması, müvafiq tədbirlərin görülməsi qayda və prinsiplərini izah etmiş, uşağın sığınacaqda yaşadığı müddət ərzində ona göstərilə biləcək xidmətləri qeyd etmişdir.
Tədbirdə həmçinin, Komitənin Regional Mərkzələrlə İş Şöbəsinin əməkdaşı Məftunə İsmayılova insan alevri qurbanlarına göstərilə biləcək sosial-psixoloji xidmətlər, həmin insanlarla iş prinsiplərini diqqətə çatdırmışdır.
Daha sonra tədbir iştirakçıları ilə aktiv müzakirəlrə aparılmış, istintaq dövründə uşaqların dindirilməsinin xüsusiyyətləri, reabilitasiya və reinteqrasiya istiqamətində aparılan işlərin, həmçinin uşaqların cəmiyyətə reinteqrasiyasiyası istiqamətində nəzarətin gücləndirilməsi, risk qrupunda olan ailələrin sosial-iqtisadi və məşğulluq problemlərinin həlli ilə bağlı təkliflər, bu sahədə fəaliyyət göstərən Qeyri-hökumət təşkilatları ilə birgə əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələləri müzakirə edilmiş, təkliflər səsləndirilmişdir.

The event to raise awareness about human trafficking had taken place
On 5 May, 2017 the event was held with the participation of specialists responsible for provision of medical, psychological and relevant assistance to the victims  victims of human trafficking (asylum and assistance centers) in accordance with the “National Action Plan on Combating Trafficking in Human Beings (2014-2018) in Azerbaijan Republic” approved by the Order of the president of Azerbaijan Republic dated July 24, 2014, No.667.
Representatives  of the shelter for the victims of human trafficking under the Ministry of Internal Affairs, Anti-Trafficking Department, “Family World” Legal Assistance to Families Public Union, “Clean World” Aid to Women Public Union, Azerbaijan Children Union were participated at  the event.
Parviz Aliyev, representative  of the Department of Children Affairs of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, made an opening speech and stressed the importance of event. He also emphasized the increasing of the services for the victims of human trafficking.
Farid Adilov, representative of the Department of Children Affairs of  the State Committee for Family, Women and Children Affairs, delivered the international standards for children who have been victims of human trafficking, registration, initial questioning and interviewing child victims and mentioned the services which should be done during their stay in shelters.
Maftuna Ismayilova, representative of the Department for the work with Regional Centers of  the State Committee for Family, Women and Children Affairs, provided the participants with social-psychological services for the victims of human trafficking and work principles with those people.
Moreover, active discussion was conducted with participants dedicated to the strengthening the activities in the field of rehabilitation and reintegration, and resolving the social-economical and employment issues of families under the risk groups, and strengthening the cooperation  with non-governmental organizations.