Qobustan rayonunda “Sağlam həyat naminə erkən nikaha yox deyək” adlı layihə çərçivəsində növbəti tədbir keçirilmişdir
4 may 2015
Tədbiri giriş sözü ilə Qobustan rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Təranə Güləliyeva açaraq tədbir iştirakçılarını salamlamış, çıxışında erkən nikah hallarının fəsadlarından söz açaraq  bu  istiqamətində  tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Daha sonra Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva Respublikamızda uğurla həyata keçirilən dövlət ailə siyasətindən, Komitənin bu istiqamətdə həyata keçirtdiyi müxtəlif tədbirlər haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat vermiş, dövlət qurumlarının və qeyri hökumət təşkilatlarının erkən nikah hallarına qarşı birgə fəaliyyətinin vacibliyini  vurğulamışdır.
Daha sonra Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin baş məsləhətçisi Rafiq Mahmudov çıxış edərək, Respublikamızda nikah, boşanma, erkən nikah halları ilə bağlı statistik göstəricilər, qanunvericilikdə bu istiqamətdə nəzərdə tutulmuş müddəalar barədə “Sağlam həyat naminə erkən nikaha yox deyək” adlı təqdimatından göstərmişdir.
Qobustan rayon Mərkəzi Xəstəxanasının həkimi, mama-ginekoloq Kifayət Rzayeva öz çıxışında erkən yaşda nikaha daxil olan qızların üzləşdiyi  fizioloji problemlər haqqında məlumat vermişdir.
Qobustan rayon Qeydiyyat şöbəsinin müdiri Ürfilə Seyidəhmədli erkən nikah nəticəsində dünyaya gəlmiş körpələrin sağlamlığında yarandığı fəsadlardan və bu fəsadların sağlam cəmiyyətin gələcəyi üçün yaratdığı təhlükədən bəhs etmiş, bütün insanları xüsusi ilə valideynləri məlumatlı olmağa və  bu istiqamətdə maarifləndirilməyin  vacibliyindən danışmışdır.
Qobustan rayon Heydər Məscidinin axundu Çingiz Babaşov ailə dəyərlərinə, yaşlılara hörmət  və qayğıya Qurani Kərimdə xüsusi yer verildiyini söyləmiş və erkən nikahın dinə zidd olan bir əməl kimi qarşılandığını vurğulamışdır.
Qobustan şəhər 1 saylı tam orta məktəbin müəllimi Aypara Qayıbova və Qobustan şəhər 2 saylı tam orta məktəbin müəllimi Aytac Rəcəbova bütün insanları xüsusi ilə valideynləri məlumatlı olmağa və bu istiqamətdə maariflənmə işlərinin davam etdirilməsinə ehtiyac olduğunu bildirmişlər.
Çıxışlardan sonra tədbirdə iştirak edən rayon Daxili İşlər, Təhsil şöbələrinin nümayəndələri, ağsaqqal, ağbirçəklər  və gənclərlə müzakirələr aparılmış, müvafiq təkliflər dinlənilmişdir.
Tədbir iştirakçılar arasında maarifləndirmə vəsaitləri və “Azərbaycan ailəsi” film festivalında iştirak etmiş “Erkən nikah” və “Həyat pilləkəni” adlı filmlər disk şəklində paylanımışdır.

В рамках широкомасштабного проекта «Во имя здорового будущего- скажем НЕТ ранним бракам!» 12 февраля 2015-го года в Гобустанском районе прошло очередное мероприятие
4 мая 2015
Мероприятие открыла заместитель главы Исполнительной Власти Гобустанского районаТарана Гульалиева. Т.Гульалиева в своем выступлении отметила важность проводимого мероприятия.
Затем слово было предоставлено заместителю председателя Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Айнур Софиевой. А.Софиевав своем выступлении отметила успешно проводимую государством семейную политику, рассказав о проводимых в этой сфере Комитетомработах, отметив важность совместного сотрудничества правительственных и не правительственных организаций в предупреждении ранних браков.
Главный советник отдела по Проблемам Семьи Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Рафик Махмудов, выступил с презентацией на тему «Во имя здорового будущего – скажем НЕТ ранним бракам!» в котором проинформировал участников мероприятия о статистических показателях  браков, разводов и ранних браков в стране, рассказав о том каким образов регулируются данные вопросы на законодательном уровне.
Врач Центральной Больницы Гобустанского района КифаетРзаева предоставила информацию о физиологических проблема девушек выданныхза муж в раннем возрасте.
Начальник отдела Регистрации Браков УрфилаСеидахмедли отметила необходимость в проведении такого рода мероприятий среди населения в особенности для родителей.
АхундМечети Гейдар Гобустанского района Чингиз Бабашов отметил что, в Коране особое место уделяется вопросу семейным ценностей, уважение и внимание к старшему поколению и отметил что в религия не приветствует ранние браки.
В мероприятии так же выступили учителя 1 и 2 школы Гобустанского района АйпараГаибова и АйтаджРаджабова.
В мероприятии так же приняли участие представители правоохранительных органов, образования, а так же старейшины и молодежь.
После выступлений были проведены обсуждения и выслушаны предложения участников мероприятия. Среди участников мероприятий были розданы материалы просвещения, изданные Комитетом, а так же фильмы, принявшие участие в кинофестивале «Азербайджанская семья».