“Uşaqların informasiya təhlükəsizliyi üzrə ekspertlərin bilik və bacarıqlarının artırılması” mövzusunda beynəlxalq təlim keçirilir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrinin, uşaq hüquqları üzrə mütəxəssislərin, uşaq psixiatrları və psixoloqlarının iştirakı ilə “Uşaqların informasiya təhlükəsizliyi üzrə ekspertlərin bilik və bacarıqlarının artırılması” mövzusunda 2 günlük beynəlxalq təlim başlayıb.
Rəsmi açılışda çıxış edən Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva, uşaqların internet təhlükəsizliyi ilə bağlı aidiyyəti dövlət qurumları, eləcə də Komitə tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərdən söz açıb. Bu sahədə mövcud problemlərdən danışan A.Sofiyeva, birgə əməkdaşlıq çərçivəsində çatışmazlıqların aradan qaldırılması istiqamətində fəaliyyətin genişləndirilməsi, eləcə də problemlərin önünə keçməyin vacibliyini vurğulayıb. Çıxışının sonunda sədr müavini, təlimçiyə və iştirakçılara uğurlar arzu edib, təlimin faydalı olacağına ümidini ifadə edib.
Qeyd edək ki, təlim Türkiyənin Bahçeşehir Universitetinin Təhsil elmləri fakültəsinin Kompüter təhsili və tədris texnologiyaları kafedrasının dosenti Yavuz Samur tərəfindən aparılır.
Təlimdə internetin zərərli təsirləri (kiber bullinq, kiber zorakılıq, insan alveri və s.) və ondan müdafiə üsulları, mediada uşaq hüquqlarının işıqlandırılması prinsipləri, informasiyanın uşaqlar üçün yaş həddinin müəyyən edilməsi qaydaları və qeyd olunan istiqamətlərdə Türkiyə təcrübəsi öyrəniləcəkdir.

An international training on "Enhancing knowledge and skills of experts on information security of children"
The State Committee for Family, Women and Children Affairs organized a two-day international training on 'Enhancing Knowledge and Skills of Experts on Information Security of Children' with participation of representatives of relevant government agencies, child rights experts and child psychologists.
Mrs.Aynur Sofieva, Deputy Chairperson of the State Committee, outlined the measures being taken by the relevant state authorities as well as by the Committee on the safety of children on the Internet. Speaking about the existing problems in this area, Mrs Sofieva stressed the importance of extending the activities to address the shortcomings through joint cooperation.
At the end of her speech, the Deputy Chairperson wished the trainer and the participants success and hoped that the training would be useful.
It should be noted that the training is conducted by Mr. Yavuz Samur, Associate Professor at the Department of Computer Education and Educational Technologies of the Faculty of Educational Sciences (Bahcesehir University).