“Uşaqların informasiya təhlükəsizliyi üzrə ekspertlərin bilik və bacarıqlarının artırılması” mövzusunda beynəlxalq təlim keçirilir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrinin, uşaq hüquqları üzrə mütəxəssislərin, uşaq psixiatrları və psixoloqlarının iştirakı ilə “Uşaqların informasiya təhlükəsizliyi üzrə ekspertlərin bilik və bacarıqlarının artırılması” mövzusunda 2 günlük beynəlxalq təlim başlayıb.
Rəsmi açılışda çıxış edən Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva, uşaqların internet təhlükəsizliyi ilə bağlı aidiyyəti dövlət qurumları, eləcə də Komitə tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərdən söz açıb. Bu sahədə mövcud problemlərdən danışan A.Sofiyeva, birgə əməkdaşlıq çərçivəsində çatışmazlıqların aradan qaldırılması istiqamətində fəaliyyətin genişləndirilməsi, eləcə də problemlərin önünə keçməyin vacibliyini vurğulayıb. Çıxışının sonunda sədr müavini, təlimçiyə və iştirakçılara uğurlar arzu edib, təlimin faydalı olacağına ümidini ifadə edib.
Qeyd edək ki, təlim Türkiyənin Bahçeşehir Universitetinin Təhsil elmləri fakültəsinin Kompüter təhsili və tədris texnologiyaları kafedrasının dosenti Yavuz Samur tərəfindən aparılır.
Təlimdə internetin zərərli təsirləri (kiber bullinq, kiber zorakılıq, insan alveri və s.) və ondan müdafiə üsulları, mediada uşaq hüquqlarının işıqlandırılması prinsipləri, informasiyanın uşaqlar üçün yaş həddinin müəyyən edilməsi qaydaları və qeyd olunan istiqamətlərdə Türkiyə təcrübəsi öyrəniləcəkdir.

Проводится международный тренинг «Повышение знаний и навыков специалистов по детской информационной безопасности»
17 мая 2023
Стартовал двухдневный международный тренинг «Повышение знаний и навыков специалистов по информационной безопасности детей» с участием представителей профильных государственных учреждений, экспертов по правам ребенка, детских психиатров и психологов, организованный Госкомитетом по проблемам семьи, женщин и детей.
Выступая на официальном открытии, заместитель председателя Госкомитета Айнур Софиева рассказала о мерах, осуществляемых соответствующими государственными учреждениями и Комитетом по обеспечению безопасности детей в Интернете. Говоря о существующих проблемах в данной сфере, А.Софиева подчеркнула важность расширения деятельности в направлении устранения недостатков в рамках совместного сотрудничества, а также предотвращения проблем. В завершение своего выступления заместитель председателя пожелал успехов тренеру и участникам и выразил надежду, что тренинг будет полезным.
Следует отметить, что тренинг проводит Явуз Самур, доцент кафедры компьютерного образования и образовательных технологий факультета педагогических наук Университета Бахчешехир, Турция.