Uşaq Səfirlər Məclisi üzvləri ilə növbəti görüş keçirilib
6 fevral 2023-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva Komitə yanında Uşaq Səfirlər Məclisinin üzvləri ilə görüşüb.
Uşaqları salamlayan Aynur Sofiyeva, Məclisin fəaliyyətini istər ölkə, istərsə də dünya miqyasında müsbət təcrübə kimi qiymətləndirib və bunun da onların üzərinə əlavə məsuliyyət qoyduğunu diqqətə çatdırıb. A.Sofiyeva, BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında Konvensiyası” üzrə beşinci və altıncı birgə dövri məruzəsinin dinlənilməsi zamanı da bu uğurlu təcrübənin qeyd edildiyini vurğulayıb.
Sədr müavini, Ulu öndərin uşaq hüquqlarının təmin olunmasına həssaslıqla yanaşdığını, zamanında dövlət uşaq siyasətinin əsasını qoyduğunu və prioritet istiqamət kimi seçdiyini vurğulayıb. Heydər Əliyev ili çərçivəsində həyata keçiriləcək layihələrdən danışan sədr müavini, bu layihələrin Məclis üzvləri ilə birgə uğurla reallaşdırılacağına ümidini ifadə edib.
Sonda A.Sofiyeva, uşaqlara tövsiyələrini səsləndirib, sürətlə dəyişən dünyada, yeni tendesiyalarla ayaqlaşmaq üçün dayanmadan inkişaf etməyin, sağlam düşüncə ilə irəliyə doğru addımlamağın vacibliyini qeyd edib.
Uşaq Səfirlər Məclisinin ümumtəhsil müəssisələri üzrə yeni nümayəndələrinin də iştirak etdiyi görüşdə, cari ilin 6 aylıq tədbirlər planı müzakirə edilib, layihələrlə bağlı təkliflər səsləndirilib, müzakirə aparılıb.

Состоялась очередная встреча с членами Ассамблеи детских послов
6 февраля 2023 года заместитель председателя Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Айнур Софиева встретилась с членами Ассамблеи детских послов при Комитете.
Приветствуя детей, Айнур Софиева оценила деятельность Меджлиса как положительный опыт как в стране, так и в мире, и отметила, что это также возлагает на них дополнительную ответственность. А.Софиева подчеркнула, что этот успешный опыт упоминался и в ходе заслушивания пятого и шестого совместных периодических докладов Конвенции ООН о правах ребенка.
Заместитель председателя подчеркнула, что великий лидер с пониманием относился к обеспечению прав детей, заложил основу государственной детской политики и выбрал ее в качестве приоритетного направления. Говоря о проектах, которые будут реализованы в рамках года Гейдара Алиева, заместитель председателя выразила надежду, что эти проекты будут успешно реализованы вместе с членами Ассамблеи.
В завершении А. Софиева озвучила детям свои рекомендации и отметила важность постоянного развития и движения вперед со здравым смыслом, чтобы не отставать от новых тенденций в быстро меняющемся мире.
На встрече, в которой приняли участие новые представители Ассамблеи детских послов в общеобразовательных учреждениях, был обсужден план мероприятий на 6 месяцев текущего года, озвучены и обсуждены предложения по проектам