Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Lanzarote Konvensiyasının Tərəflər Komitəsinin 37-ci iclasında iştirak edib
31 yanvar – 2 fevral 2023-cü il tarixlərində "Uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi haqqında" Avropa Şurası Konvensiyasının (Lanzarote Konvensiyası) Tərəflər Komitəsinin 37-ci iclası keçirilib.
İclas zamanı adıçəkilən konvensiyanın monitorinqi və yerinə yetirilməsi, müsbət təcrübələr, eyni zamanda uşaqların informasiya kommunikasiya vasitələri ilə zorakılığa və istismara məruz qalma hallarının qarşısının alınması məsələləri müzakirə edilib.
İclas çərçivəsində “EUROPOL”, “Ecpat”, “Hope for Children”, “İNHOPE”, “Missing Children Europe”, “Save the Children” və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən aparılmış tədqiqatlar və hesabatlar üzrə təqdimatlar dinlənilib.
Komitə tərəfindən ölkələr üçün hazırlanmış tövsiyə sənədlərinin müzakirəsi keçirilib.
İclasda Azərbaycanı Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva təmsil edib. C. Rəhmətullayeva “Azərbaycan Respublikasının Uşaqlara dair 2020–2030-cu illər üçün Strategiyası” və ondan irəli gələn Tədbirlər Planında Lanzarote konvensiyasının yerinə yetirilməsi ilə bağlı fəaliyyətlərin də nəzərdə tutulduğunu bildirib. O, milli qanunvericiliyin konvensiyaya uyğunlaşdırılması məqsədilə 1 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən 4 məcəllə və 6 qanunda dəyişiklikləri nəzərdə tutan Qanunun təstiq edildiyini qeyd edib.
Tərəflər Komitəsi konvensiyanın həyata keçirilməsində tərəfdaş dövlət olaraq Azərbaycanın səylərini müsbət qiymətləndirərək, qəbul olunmuş müvafiq qanunu yüksək dəyərləndirib.
Qeyd edək ki, iclas çərçivəsində Avropa Şurasının Qaçqınlar və Miqrasiya üzrə Baş Katibliyinin xüsusi nümayəndəsi tərəfindən məlumatlar da verilib.
İclas konvensiyaya üzv olmayan, amma təşəbbüslə çıxış edən dövlətlərin müraciətlərinin qəbul edilməsi və beynəlxalq ekspertlər tərəfindən mövzu ilə bağlı Harvard Universitetində həyata keçirilən xüsusi proqram barədə məlumatların təqdim edilməsi ilə davam edib.

Руководитель аппарата Государственного Комитета приняла участие в 37-м заседании Комитета Сторон Лансаротской конвенции
31 января - 2 февраля 2023 года состоялось 37-е заседание Комитета Сторон Конвенции Совета Европы «О защите детей от сексуальной эксплуатации и сексуального насилия» (Лансаротская конвенция).
В ходе встречи обсуждались вопросы мониторинга и реализации указанной конвенции, положительных практик, а также предотвращения случаев подвергания детей насилию и эксплуатации посредством информационных коммуникаций.
В ходе встречи были заслушаны презентации, отчеты, проведенных «ЕВРОПОЛ», «Экпат», «Надежда для детей», «İNHOPE», «Пропавшие дети Европы», «Спасите детей» и других международных организаций.
Комитет обсудил подготовленные для стран рекомендательные документы.
Азербайджан на встрече представляла руководитель аппарата Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Джейран Рахматуллаева. Д.Рахматуллаева расказала, что «Стратегия Азербайджанской Республики в отношении детей на 2020-2030 годы» и вытекающий из нее План действий также предусматривают деятельность, связанную с реализацией Лансаротской конвенции. Она отметила, что 1 февраля 2023 года Президент Азербайджанской Республики утвердил Закон, предусматривающий внесение изменений в 4 кодекса и 6 законов, с целью адаптации национального законодательства к конвенции.
Комитет Сторон положительно оценил усилия Азербайджана как государства-партнера в реализации конвенции и высоко оценил принятый соответствующий закон.
Следует отметить, что информация также была предоставлена ​​специальным представителем Генерального секретариата по делам беженцев и миграции Совета Европы в рамках встречи.
Встреча продолжилась приемом заявок государств, не входящих в конвенцию, но проявляющих инициативу, и представлением информации о специальной программе, реализуемой в Гарвардском университете по данному вопросу международными экспертами.