Nərimanov rayonunda yerləşən 258 nömrəli tam orta məktəbdə tədbir keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən həyata keçirilən “Mən həyatı seçirəm” adlı maarifləndirmə layihəsi çərçivəsində Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə orta məktəblərdə tədbirlər davam etdirilir. Layihə çərçivəsində növbəti tədbir 6 aprel 2017-ci il tarixində Nərimanov rayonunda yerləşən 258 nömrəli tam orta məktəbdə keçirilib. 2 hissəli tədbirdə məktəbin yuxarı sinif şagirdləri və məktəbdə təhsil alan şagirdlərin valideynləri, eyni zamanda Komitə əməkdaşları iştirak edib.
Valideynlərlə birgə keçirilən görüşü giriş sözü ilə açan Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin müdiri Gülnarə Məmmədova tədbir iştirakçılarına ilk öncə ölkədə uğurla həyata keçirilən ailə, qadın və uşaq siyasəti ilə bağlı qısa məlumat verərək, Komitənin qeyd olunan hər 3 istiqamətdə mütəmadi olaraq cəmiyyət üzvləri arasında bir çox layihələr həyata keçirdiyini vurğulayıb. Azərbaycan ailəsinə xas milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılması və təbliği, valideyn-uşaq-məktəb üçlüyündə yaranan aktual problemlərin həlli yolları, erkən nikah və qan qohumluğu əsasında yaranan nikahların yaratdığı fəsadlar, internet təhlükəsizliyi, zərərli vərdişlərə qarşı mübarizə kimi mövzular ətrafında çıxış edən G.Məmmədova, valideynləri daha diqqətli olmağa, mövcud problemlərlə bağlı vaxtında mütəxəssislərə müraciət etməyə səsləyib. Tədbirdə valideynlərin hüquqi məsələlərlə bağlı sualları Komitənin Ailə Problemləri şöbəsinin baş məsləhətiçisi Rafiq Mahmudov tərəfindən cavablandırılıb.
Tədbirin yuxarı sinif şagirdləri ilə birgə keçirilən 2-ci hissəsində “Mən həyatı seçirəm” adlı təqdimatla çıxış edən Komitənin Ailə Problemləri şöbəsinin böyük məsləhətçisi Səmra Əliyeva və həmin şöbənin məsləhətçisi Azər İsalı şagirdlərə yeniyetməlik dövrünün çətinlikləri, bu istiqamətdə ailədə yaranan problemlərin həlli yolları, internet təhlükəsizliyi, reproduktiv sağlamlıq, zərərli vərdişlərə qarşı mübarizə və s. mövzular ətrafında geniş məlumat verib. Daha sonra tədbirdə şagirdlərlə birgə müzakirələr aparılıb.
Hər iki tədbirdə “Azərbaycan ailəsi” film festivalına təqdim olunan və layihə çərçivəsində maarifləndirmə əhəmiyyəti olan filmlər nümayiş olunub. Sonda məktəbin kitabxanasına Komitə tərəfindən hazırlanan və çap olunan maarifləndirmə vəsaitləri, kitablar təqdim olunub.

Очередное мероприятие в рамке проекта «Я выбираю жизнь» проводимая при совместном сотрудничестве Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей и Министерства Образования прошло 6 апреля 2017-го года в школе-лицее №258 Наримановского района. Мероприятие состояла из 2-х частей, в которой приняли участие, ученики старших классов, их родители и преподаватели школы.
Открыв мероприятие, глава отдела по Проблемам семьи Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Гульнара Мамедова, рассказала о проводимой государством политики в области семьи, женщин и детей, о роли Комитета в реализации этой политики, отметив в необходимости систематически проводить такого рода мероприятия. Г.Мамедова в своем выступлении так же затронула такие темы как, национально-нравственные ценности их сохранение и пропаганда, решение проблем при совместном участии родителей – ученика – педагога, ранние браки и их последствия, интернет безопасность, репродуктивное здоровье, влияющие на здоровье будущего поколения вредные привычки.
Главный советник отдела по Проблемам семьи Рафик Махмудов ответил на правовые вопросы заданные родителями принявшими участие в мероприятие.
Во второй части мероприятия прошедшего с участием учеников старших классов, советник отдела по Проблемам семьи Самра Алиева выступила с презентацией под названием «Я выбираю жизнь», а советник отдела по Проблемам семьи Азер Исалы в своем выступлении дал информацию по таким вопросам как, сложности подросткового периода, проблемы в семье, интернет безопасность, репродуктивное здоровье, борьба с вредными привычками и др. Затем прошли дебаты с участниками мероприятия.
Во время мероприятия участникам мероприятия были продемонстрированы социальные ролики.
В заключение мероприятия Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей передал библиотеке школы печатные материалы подготовленные Комитетом.