Dövlət Komitəsində İsveç səfiri ilə görüş keçirilib
16 dekabr 2022-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova İsveç Krallığının Azərbaycandakı səfiri Tobias Lorentzso ilə görüşüb.
Tanışlıq məqsədilə keçirilən görüşdə mümkün əməkdaşlıq imkanları və fəaliyyət perspektivləri müzakirə edilib. Azərbaycanla İsveç arasında gender bərabərliyi sahəsində əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi, təcrübə mübadiləsi məqsədilə fikir mübadiləsi aparılıb.
Qonaqları salamlayan Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Azərbaycan-İsveç diplomatik və parlamentlərarası əlaqələrindən bəhs edib, iki ölkə arasında münasibətlərin bir sıra sahələrdə uğurla inkişaf etməkdə olduğunu vurğulayıb.
Komitə sədri başlıca problemimizi həll etdikdən sonra beynəlxalq aləmdəki mövqeyimizə, münasibətlərimizə, o cümlədən qarşıdakı hədəflərə fərqli prizmadan baxdığımızı  söyləyib. O əlavə edib ki,  Azərbaycan, müharibədən zərərçəkmiş əhalinin çətinliklərinin aradan qaldırılması, onların təhlükəsiz şəraitdə torpaqlarına qayıtması və dinc yaşayışının təmin edilməsi məqsədilə sülh quruculuğuna xüsusi önəm verir. B.Muradova, işğaldan azad edilmiş torpaqlarda mina təhlükəsinin hələ də qaldığını bildirərək, bunun əhalinin öz yurd-yuvalarına qaytarılması prosesinin həyata keçirilməsinə ciddi maneə  törətdiyini diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda bu dövrdə uğurlu psixo-sosial dəstək işinin aparılması məqsədilə mütəxəssislərin peşəkarlığının artırılmasına ehtiyac olduğunu bildirib. Sədr, ölkəmizin bu istiqamətdə, eləcə də gender bərabərliyinin təmin olunması sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edib.
İsveç səfiri Tobias Lorentzso səmimi qəbula görə təşəkkür edib, görüşün ikitərəfli münasibətlərə müsbət töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib. T.Lorentzso, səfirliyin fəaliyyətində prioritet istiqamətlərə diqqət çəkib və bu sahədə Azərbaycanla uğurlu əməkdaşlıqdan danışıb. O, gender bərabərliyinin təmin edilməsi istiqamətində Azərbaycanın görüdüyü işi yüksək qiymətləndirib və gələcəkdə mümkün əməkdaşlıq layihələrindən bəhs edib.
Görüşdə Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Fərid Ədilov və İsveç səfirinin ticarət və mədəni məsələlər üzrə müşaviri Siruz Məmmədov iştirak edib.

В Государственном Комитете состоялась встреча с послом Швеции
16 декабря 2022 года председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова встретилась с послом Королевства Швеция в Азербайджане Тобиасом Лоренцсо.
На встрече, проведенной с целью знакомства, были обсуждены возможности сотрудничества и перспективы деятельности.
Председатель Государственного Комитета Бахар Мурадова, приветствовавшая гостей, рассказала об азербайджано-шведских дипломатических и межпарламентских отношениях и подчеркнула, что отношения между двумя странами успешно развиваются по ряду направлений.
После решения нашей основной проблемы председатель комитета отметила, что мы смотрим на наше положение в международном мире, на наши отношения, в том числе и на будущие цели, с другой стороны. Она добавила, что Азербайджан придает особое значение миростроительству, чтобы устранить трудности пострадавшего от войны населения, вернуть его на свою землю в безопасных условиях и обеспечить его мирную жизнь. Б.Мурадова заявила, что на освобожденных от оккупации землях сохраняется минная опасность, и указала, что это является серьезным препятствием для реализации процесса возвращения населения в свои дома. В то же время она отметила, что есть необходимость повышения профессионализма специалистов для проведения успешной работы по психолого-социальной поддержке в этот период. Председатель отметила, что наша страна заинтересована в укреплении международного сотрудничества в этом направлении, а также в сфере обеспечения гендерного равенства.
Посол Швеции Тобиас Лоренцсо поблагодарил за теплый прием и выразил уверенность, что встреча внесет позитивный вклад в двусторонние отношения. Т.Лоренцсо обратил внимание на приоритетные направления деятельности посольства и рассказал об успешном сотрудничестве с Азербайджаном в этой сфере. Он высоко оценил работу, проделанную Азербайджаном в направлении обеспечения гендерного равенства, и рассказал о возможных проектах сотрудничества в будущем.