“Günəş hamı üçündür” adlı layihə çərçivəsində növbəti tədbir keçirilib
Layihə çərçivəsində növbəti tədbir dekabrın 8-də Təhsil Nazirliyinin nəzdində 3 nömrəli xüsusi təhsil məktəbində keçirilib. Tədbirdə məktəbdə təhsil alan və qeydiyyatda (evdə təhsil) olan uşaqların valideynləri, məktəbin müəllim kollektivi, məktəbin psixoloqu iştirak edib.
Layihənin keçirilməsində əsas məqsəd sağlamlıq imkanları məhdud, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara diqqət və qayğının artırılması, onların problemlərinin həllinə cəmiyyətin cəlb olunması, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların və onların ailələrinin müəyyənləşdirilərək cəmiyyətə hərtərəfli qoşulması və inkişafını təmin etməkdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan məktəbin direktoru Nüşabə Heydərova tədbir iştirakçılarını salamlayaraq belə maarifləndirici və hal-hazırki dövrdə cəmiyyət üzvləri arasında böyük əhəmiyyəti olan tədbirlərin keçirilməsinin önəmini qeyd edib.
Daha sonra Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin müdiri Gülnarə Məmmədova çıxışı zamanı Komitənin fəaliyyət istiqamətlərindən, ailə, qadın və uşaq məsələləri ilə bağlı həyata keçirilən layihələrdən söhbət açaraq hal-hazırda Respublikamızda hər 3 istiqamətin prioritet olduğunu vurğulayıb. Komitə tərəfindən həyata keçirilən bu layihənin xüsusən sağlamlıq imkanları məhdud, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların valideynlərinə psixoloji və hüquqi yardım göstərmək məqsədi daşıdığını qeyd edən G.Məmmədova valideynləri onları narahat edən problemlər istiqamətində mütəmadi olaraq bir-biriləri ilə fikir mübadiləsi aparmağa və bütün məsələlərin həllində ortaq çıxış yolu tapmağa dəvət edib.
Daha sonra tədbir iştirakçılarına “Azərbaycan ailəsi” film festivalının iştirakçılarından olan “Qağayı” filmi nümayiş olunub. Filmin nümayişindən sonra Komitənin Ailə Problemləri şöbəsinin əməkdaşı Səmra Əliyeva ümumi və psixoloji istiqamətdə “Günəş hamı üçündür” adlı təqdimatla çıxış edərək, ailənin xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların həyatındakı rolundan, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasının vacibliyindən, belə hallarda valideynlərin psixoloji durumuna təsir göstərən mənfi amillərin aradan qaldırılması yollarından söz açıb.
Daha sonra Komitənin Hüquqi-təminat şöbəsinin Ölkələrarası övladlığa götürmə sektorunun müdiri Seymur Məmmədov çıxışı zamanı əlilliyi olan şəxslərin və onların yaxınlarının yararlana biləcəyi imtiyazlar, qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş ayrıcalıqlar barədə tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verib, eyni zamanda onları maraqlandıran sualları hüquqi istiqamətdə cavablandırıb.
Çıxışlardan sonra fikir mübadiləsi aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Yekunda Komitə tərəfindən hazırlanmış və çap edilmiş maarifləndirmə vəsaitləri məktəbin kitabxanasına təqdim olunub.

Прошло очередное мероприятие в рамках проекта «Солнце для всех».
Основной целью данного проекта является оказание внимания детям с ограниченными возможностями, привлечение общественного внимания для решения их проблем, а также выявления семей, где есть дети, нуждающиеся в особом уходе, обеспечение их развития и адаптации в обществе.
Очередное мероприятие в рамках проекта «Солнце для всех» прошло 8 декабря 2015-го года в специальной образовательной школе №3 Низаминского района. На мероприятии приняли участие родители детей, обучающихся в школе №3, а так же педагоги и психологи данного учебного заведения.
Выступив с речью, директор специальной образовательной школы №3 Нушаба Гейдарова, поприветствовав гостей, отметила важность проводимого мероприятия.
Начальник отдела по Проблемам Семьи Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Гюльнара Мамедова во время своего выступления рассказала о деятельности Комитета и о проводимых Комитетом мероприятиях, затрагивающих вопросы семьи, женщин и детей и отметила, что эти три направления являются приоритетными направлением в республике. Г.Мамедова так же отметила, что проект осуществляемый Комитетом, направлен на оказание психологической и правовой помощи родителям детей с ограниченными возможностями, и обмена мыслями и идеями для решения общих вопросов и проблем.
Затем участникам мероприятия был продемонстрирован фильм «Чайка» («Qağayı») рассказывающий о жизни и успехах художницы с ограниченными психологическими и физическими возможностями.
После показа фильма сотрудник отдела по Проблемам Семьи Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Самра Алиева продемонстрировала презентацию под названием «Солнце для всех», раскрывающую психологические направления, роль семьи в жизни детей с ограниченными возможностями, важность интеграции детей с ограниченными возможностями в обществои и т.д.
Глава сектора Межгосударственного Усыновления отдела Юридического Обеспечения Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Сеймур Мамедов в своем выступлении рассказал о правах и льготах, предназначенных для семей на иждивении которых находятся дети с ограниченными возможностями.
После выступлений между участниками мероприятия были проведены дебаты.
В заключение мероприятия библиотеке учебного заведения были переданы буклеты, подготовленные Государственным Комитетом по Проблемам Семьи, Женщин и Детей.