Sığınacaq sakinlərinə informasiya təhlükəsizliyi mövzusu üzrə təlim keçirildi
9 sentyabr 2022-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin sığınacağında məskunlaşan qadın və uşaqlara maarifləndirici təlim keçiblər.
İnformasiya təhlükəsizliyi sahəsində bilik və bacarıqların artırılması məqsədilə təşkil edilən təlimdə kibertəhlükəsizlik, şəxsi həyatın toxunulmazlığı, fərdi məlumatların qorunması, bu sahədə hüquqi tənzimlənmə, düzgün şifrə seçimi və spam mesajları seçə bilmə xüsusiyyətləri istiqamətində sığınacaq sakinləri məlumatlandırılıb.
İnternetdə insanların hər bir hərəkətinin təqib olunduğunu nəzərə alaraq, fərdi məlumatları əks etdirən şifrələrdən istifadə edilməməsinin, şübhəli və viruslu linklərə keçid edilməməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Sığınacağın balaca sakinlərinə isə internet resurslarının xeyirli və zərərli təsirləri, internetdə yaranan təhlükə və risklərdən müdafiə üsulları, bu istiqamətdə valideyn və müəllimlərlə məsləhətləşmənin vacibliyi, şəxsi məlumatların qorunması üçün güclü şifrələrdən istifadə qaydaları barədə ətraflı məlumat verilib.
Təlimlər Dövlət Komitəsinin İnformasiya və analitik araşdırmalar şöbəsinin əməkdaşları Sevil Rəsulzadə və Qeys Ağalarov tərəfindən aparılıb.
Təlim çərçivəsində iştirakçılara Dövlət Komitəsi tərəfindən hazırlanmış məlumatlandırıcı bukletlər təqdim edilib.

Shelter residents were trained on information security
On September 9, 2022, the employees of the State Committee for Family, Women and Children Affairs conducted educational training for women and children living in the shelter    "Clean World" Women's Aid Public Union.
In the training organized for the purpose of increasing knowledge and skills in the field of information security, shelter residents were informed about cyber security, privacy, protection of personal data, legal regulation in this area, correct password selection and ability to select spam messages.
Taking into account that every movement of people on the Internet is followed, the importance of not using passwords reflecting personal information and not linking to suspicious and viral links was emphasized.
The little inhabitants of the shelter were given detailed information about the beneficial and harmful effects of Internet resources, methods of protection against dangers and risks arising on the Internet, the importance of consulting parents and teachers in this regard, and the rules for using strong passwords to protect personal information.
The trainings were conducted by Sevil Rasulzade and Gays Agalarov, employees of the Department of Information and Analytical Research of the State Committee.
In the framework of the training, informative booklets prepared by the State Committee were presented to the participants.