Qızlar arasında intellektual oyunlara marağın təşviqi istiqamətində növbəti tədbir İsmayıllıda keçiriləcək
10 avqust 2022
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Şahmat Federasiyası, “Ümidli Gələcək” İB-nin birgə təşkilatçılığı və UNİCEF-in dəstəyi ilə 12 avqust 2022-ci il tarixində saat 11:00-da İsmayıllı Olimpiya İdman Kompleksində Qobustan, Şamaxı, Ağsu, İsmayıllı və Qəbələ rayonlarından olan qızlar arasında (150 nəfər) şahmat üzrə turnir və ustad dərsləri keçiriləcəkdir.
Xurşidbanu Natəvanın 190 illiyinə həsr olunmuş tədbirdə ustad dərslərini şahmat üzrə Azərbaycanın beynəlxalq qrossmeysterləri Aynur Sofiyeva, Zeynəb Məmmədyarova və Türkan Məmmədyarova aparacaqdır.
Tədbirin Xurşidbanu Natəvanın 190 illiyinə həsr olunması heç də təsadüfi deyil. Qarabağ xanlığının sonuncu varisi Xan qızı Natəvan  humanistlik, nəciblik, fədakarlıq, mərhəmət mücəssəməsi, xeyriyyəçi kimi tanınmış, yaşadığı Şuşa şəhərinin abadlığı və mədəni həyatının canlılığı üçün böyük zəhmət sərf etmişdir. O, dövrünün mahir söz ustası, incəsənətin ayrı-ayrı növlərinə dərindən bələd olan sənətkar olmaqla yanaşı, həm də yüksək intellektə malik, şahmat oynamaq bacarığı ilə ətrafdakıları valeh edən mahir oyunçu kimi özünü təstiqləmiş, güclü qadını obrazını formalaşdıraraq, xalq arasında böyük sevgi qazanmışdır.
Qadınların cəmiyyətdə fəallığının və müxtəlif sahələrdə təmsilçiliyinin daha da artırılması, onların hərtərəfli inkişafı və dəstəklənməsi bu gün də dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindəndir.  Dövlət Komitəsi tərəfindən keçirilən layihə də qızlar arasında intellektual oyunlara marağın daha geniş şəkildə təşviq edilməsi və kütləvi hal alması, bu idman növündə onların fəal iştirakına nail olunması, qızların analitik düşünmə qabiliyyətinin daha da inkişaf etdirilməsi, onların oyun təcrübələrinin artırılması məqsədi daşımaqla bu istiqamətdə dövlət siyasətinin daha da gücləndrilməsinə xidmət edir.

The next event to encourage interest in intellectual games among girls will be held in Ismayilli
On August 12, 2022, at 11:00 a.m. with the joint organization of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the Ministry of Science and Education, the Ministry of Youth and Sports, the Azerbaijan Chess Federation, "Hopeful Future" PU and the support of UNICEF Chess tournament and master classes will be held among girls (150 people) from Gobustan, Shamakhi, Agsu, Ismayilli and Gabala regions in Ismayilli Olympic Sports Complex.
At the event dedicated to the 190th anniversary of Khurshidbanu Natevan, Azerbaijan's international chess grandmasters Mrs. Aynur Sofiyeva, Mrs. Zeynab Mammadyarova and Mrs. Turkan Mammadyarova will conduct master classes.
It is no coincidence that the event is dedicated to the 190th anniversary of Khurshidbanu Natevan. Natavan, the daughter of Khan and the last heir of the Karabakh Khanate, known as the embodiment of humanity, nobility, selflessness, mercy, and philanthropist, spent a lot of effort on the improvement of the city of Shusha and the vitality of its cultural life. In addition to being a skilled wordsmith of her time, an artist deeply familiar with different types of art, she also established herself as a skilled player with high intelligence and mesmerized those around her with her ability to play chess.
Further increasing the activity of women in society and their representation in various fields, their comprehensive development and support is one of the priority directions of state policy today. The project carried out by the State Committee aims to promote the interest in intellectual games among girls more widely and to make them popular, achieve their active participation in this type of sport, to further develop the analytical thinking ability of girls, and increase their game experience, and to further develop the state policy in this direction, as well as serves to strengthen it.