Dövlət Komitəsinin müraciəti
Son günlərdə kütləvi informasiya vasitələrində,daha çox isə ictimai fəal vətəndaşların sosial şəbəkə hesablarında uşaqlarla bağlı faciəvi faktları əks etdirən xəbərlərin tirajlanması bizi acı bir həqiqətə– valideyn məsuliyyətsizliyi ilə bağlı bəzi hallara bir daha diqqət yetirməyə vadar edir.
Çünki valideynlik vəzifələrinin düzgün yerinə yetirilməməsi, bəzi valideynlərin övladları qarşısındakı öhdəliklərinə biganə yanaşması, öz hüquqlarından sui-istifadə etməsi,eləcə də etinasızlıq, laqeydlik və diqqətsizlik kimi hallara yol verməsi uşaqlarla bağlı bədbəxt hadisələrin baş verməsinə gətirib çıxarır.
Bəs bu hadisələrin qarşısını necə almaq olar, valideynlər nələrə diqqət etməlidirlər?
Bunun üçün onlar uşaqların yaş xüsusiyyətləri, maraq və ehtiyacları barədə ən azı ümumi bigilərə malik olmalıdırlar ki, öz davranış və münasibətlərini ona uyğun tənzimləyə,bilsinlər.
Valideynlər hər bir uşağın digər yaşıdlarından fərqli düşüncəyə və xüsusiyyətlərə malik olduğunu dərk etməli, onu qəbul etməli, bütün hərəkət və davranışlarında bunu nəzərə almalıdırlar.
İlk növbədə övladlarına kifayət qadər vaxt ayırmalı, ailə üzvləri arasında qarşılıqlı hörmət və sevgiyə əsaslanan ünsiyyəti möhkəmləndirməlidirlər.
İlk gündən ailədə bu qaydalar çərçivəsində öz davranışlarını formalaşdıran uşaqlar həm şəxsi azadlığını dəyərləndirə bilir, doğmaları və onu əhatə edən cəmiyyət üzvləri qarşısında öhdəliklərini yaxşı dərk edir, həm də qaydalara uyğun yaşamağı öyrənirlər. Çünki valideynlər övladlarının ilk həyat müəllimləridir.
Bu səbəbdən də hər bir valideyn övladının şəxsi bacarıq və qabiliyyətlərinin inkişafı ücün səylə çalışmalı, həmçinin onun qarşısında əldə edə bildiyi bilik səviyyəsinə uyğun gözləntilər qoymalıdır.
Valideynlər övladlarının gündəlik həyatından xəbərdar olmaqla yanaşı, onun şəxsi həyatının da olmasını qəbul etməlidirlər.
İdeal və qeyri-ideal valideyn yoxdur, amma övladlarına diqqət və sevgini düzgün ifadə edən və ya bunu yaxşı bacarmayan valideynlər var. Odur ki, valideyn və ya bu vəzifəni yerinə yetirməli olan şəxslər uşaq və yeniyetmələrin nəyə ehtiyacı olduğunu düzgün müəyyən edərək, onu təmin etməyə çalışmalı onların ən ümdə maraqlarının qoruyucusu olmalıdır.
Dövlət Komitəsi ailələrə və cəmiyyət üzvlərinə müraciət edərək, ilk növbədə öz övladlarına, həmçinin bizim hamımızın və Azərbaycanın gələcəyi olan uşaqlara diqqətlə yanaşmağa, onların mənəviyyatca zəngin, fiziki cəhətdən sağlam böyümələri, təhlükəsiz və azad bir cəmiyyətdə yaşamalarını təmin etmək istiqamətində səyləri birləşdirməyə çağırır.

Appeal of the State Committee to the parents
In recent days, news in the media, and mainly in social networks of socially active citizens reflecting the tragic facts about children, makes us once again pay attention to the bitter truth - some cases of parental irresponsibility.
Because improper performance of parental duties, indifference of some parents to their obligations to children, abuse of their rights, as well as neglect, indifference and inattention lead to accidents with children.
But how to prevent these incidents, what should parents pay attention to?
To do this, they must have at least a general knowledge of the age characteristics, interests and needs of children, so that they can adjust their behavior and attitudes accordingly.
Parents must understand that the thoughts and characteristics of each child are different from the thoughts and characteristics of other peers, accept this and take this into account in all their actions and behavior.
First of all, they should devote enough time to their children, strengthen communication between family members based on mutual respect and love.
Children who form their behavior within the framework of these rules in the family, from the first day are able to value their personal freedom, understand their obligations to their relatives and members of society around them, learn to live by the rules. Because parents are the first teachers of their children's life.
For this reason, every parent should work diligently to develop their child's personal skills and abilities, and set expectations for them according to the level of knowledge they can acquire.
Parents should be aware of their children's daily life and accept their privacy.
There are no ideal or imperfect parents, but there are parents who correctly or poorly show attention and love to their children. Therefore, parents or persons entrusted with this duty should correctly determine what children and adolescents need and try to provide it, they should be the protectors of their best interests.
The State Committee calls on families and members of society to pay attention to their children, who are the future of all of us and Azerbaijan, and to join forces so that they grow up spiritually rich and physically healthy.