Türkiyə Respublikasının Ailə və Sosial Xidmətlər naziri Derya Yanık Nizami rayonunda fəaliyyət göstərən “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin Autizm Mərkəzini ziyarət edib
20 İyul 2022-ci il tarixində Türkiyə Respublikasının Ailə və Sosial Xidmətlər naziri Derya Yanık Nizami rayonunda fəaliyyət göstərən “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin Autizm Mərkəzini ziyarət edib.
Mərkəzin direktoru Aytən Eynalova naziri mərkəzdə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yaradılan şəraitlə tanış edib və hazırda 90-na yaxın Autizm Spektr Pozuntusu daxilində olan şəxslərə verilən dəstək proqramları haqqında ətraflı məlumat verib.
Sinif otaqlarındakı təlim prosesi ilə tanış olan nazir mərkəzdə tətbiq olunan proqramlar, onların tətbiqi prosesini əyani şəkildə izləyib.
Daha sonra gənc və yeniyətmə autizmli şəxslərin peşə bacarıqlarının inkişaf etdirildiyi mərkəzin emalatxana hissəsi ilə tanış olan D. Yanık mərkəzin daxilində fəaliyyət göstərən “Kaşalata” kafedə Autizm Spektr Pozuntulu gənclərdən ibarət “Mavi Ürəklər” xor qrupunun ifasında mahnıları dinləyib.
Daha sonra kafenin autizmli gəncləri tərəfindən hazırlanan müxtəlif təamlar qonaqlara təqdim olunub.

Minister of Family and Social Services of Republic of Turkiye Derya Yanik visited the Autism Center of the public association “Birgə və Sağlam”
Minister of Family and Social Services of Republic of Turkiye Derya Yanik visited the Autism Center of the public association “Birgə və Sağlam” on July 20, 2022.
Director of the center Aytan Eynalova briefed the minister on the conditions created by the Heydar Aliyev Foundation at the center and spoke in detail about the support programs provided to about 90 people with autism spectrum disorders.
The minister, having familiarized herself with the educational process in the classrooms, visually observed the programs used in the center and the process of their implementation.
Minister Derya Yanik got acquainted with the workshop of the center, where the professional skills of young and adolescent autistic people develop.