Regionlarda maarifləndirmə tədbirləri davam edir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Səhiyyə Nazirliyinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin davamı olaraq 17 iyun 2022-ci il tarixində Siyəzən Heydər Əliyev Mərkəzində gənc qızlar və qadınlar üçün “Uşaqların doğulanadək cins seçiminə qarşı mübarizə” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nın icrası istiqamətində təşkil olunan tədbir Siyəzən Rayon İcra Hakimiyyətinin, eləcə də Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin Siyəzən rayon nümayəndəliyi ilə birgə keçirilib.
Tədbirdə Komitənin Ailə problemləri şöbəsinin müdir müavini Kamila Əliyeva mövzu üzrə təqdimatla çıxış edərək, ölkədə doğulan uşaqların cins nisbətinə görə mövcud vəziyyət, doğulanların sayının azalması, hamiləliyin, xüsusilə də uşaqların doğulanadək cins seçiminə görə hamiləliyin süni surətdə pozulması hallarının artması barədə məlumat verib, nəticədə oğlan uşaqlarının sayının artmasına və cins nisbətinə görə balansın pozulmasına gətirib çıxarmasını vurğulayıb. K.Əliyeva bu istiqamətdə qəbul edilən qanunlar, dövlət proqramları, dövlət tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər və beynəlxalq təcrübə barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Sonra Səhiyyə Nazirliyinin İctimai-Səhiyyə İslahatlar Mərkəzinin həkim-metodisti Zümrüd Kazımova çıxış edərək, hamiləliyin süni surətdə pozulmasının qadınların reproduktiv sağlamlığına və psixoloji durumuna göstərdiyi mənfi təsirdən danışıb.
Tədbirdə Siyəzən Rayon İcra Hakimiyyəti və Heydər Əliyev Mərkəzinin məsul nümayəndələri çıxış edərək, tədbir iştirakçılarına gender stereotiplərə qarşı mübarizə aparmağı tövsiyə ediblər.

Awareness-raising activities continue in the regions
As a continuation of the joint activities of the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the Ministry of Health, an awareness-raising event on "Combating prenatal gender discrimination " was held on June 17, 2022, at the Siyazan Heydar Aliyev Center for young girls and women. The event was organized jointly with the Siyazan District Executive Power and the Siyazan District Office of the Youth Development and Career Center.
Mrs. Kamila Aliyeva, Deputy Head of the Family Problems Department of the Committee, made a presentation on the current situation in the country according to the sex ratio of children born, the decrease in the number of births, the increase in the number of cases of induced abortion of pregnancy, especially due to the prenatal sex selection and she stressed that as a result, the number of boys increases and the gender balance is disturbed. K.Aliyeva informed about the laws adopted in this direction, state programs, measures taken by the state and international experience.
Then Mrs. Zumrud Kazimova, a methodologist at the Center for Public Health Reforms of the Ministry of Health, spoke about the negative impact of abortion on women's reproductive health and psychological condition.
Speaking at the event, officials of the Siyazan District Executive Power and the Heydar Aliyev Center recommended the participants fight against gender stereotypes.