BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv olunması üzrə Komitəsinin 82-ci sessiyasında Konvensiya üzrə altıncı dövri hesabat təqdim edilib
16 iyun 2022-ci il tarixində BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv olunması üzrə Komitəsinin Cenevrə şəhərində baş tutan 82-ci sessiyasında Azərbaycan Hökuməti adından Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Konvensiya üzrə altıncı dövri hesabat təqdim edilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova iştirakçıları salamlayaraq Azərbaycan Hökuməti adından, BMT-nin “Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılması üzrə Konvensiyası”nın icrasına dair altıncı dövri hesabatı təqdim etməkdən məmnunluq duyduğunu ifadə edib.
Hesabatın müvafiq Nazirlik və Komitələr tərəfindən verilmiş məlumatlar əsasında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Sərəncamı ilə yaradılmış İşçi Qrup tərəfindən hazırlandığını qeyd edən Sədr, eyni zamanda qadın hüquqları sahəsində çalışan vətəndaş cəmiyyəti ilə görüş və məsləhətləşmələr aparıldığını da diqqətə çatdırıb.
Ötən dövr ərzində ölkədə qadın hüquqlarının təmin olunması üzrə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, institusional mexanizmlərin gücləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətlərin davam etdirildiyini bildirən B.Muradova gender stereotiplərinin aradan qaldırılması istiqamətində də maarifləndirmə və qurumlararası əlaqələrin gücləndirilməsi məsələsinin daim diqqət mərkəzində olduğunu qeyd edib. Bildirilib ki, “Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən Dövlət Komitəsi gender bərabərliyinin təmin edilməsinə nəzarəti həyata keçirir və bununla bağlı Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə artıq iki illik hesabat təqdim olunmuşdur.
Bahar Muradova həssas təbəqədən olan və çətin həyat şəraitində yaşayan qadınlara məşğulluq və özünüməşğulluq üzrə dəstək xidmətləri göstərildiyi diqqətə çatdırılıb. Qeyd edilib ki, ölkədə beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq çərçivəsində birgə həyata keçirilən layihələr çərçivəsində regionlarda yaradılmış 3 İcma Resurs, 15 Qadın Resurs Mərkəzi Hazırda ümumilikdə Qadın Resurs Mərkəzinin 2799 nəfər üzvü vardır. Bugünədək həmin mərkəzlərdən faydalanan qadınların sayı 8 mindən çox olmuşdur.
2020-ci ildə qlobal pandemiyanın davam etdiyi bir zamanda Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüzündən danışan sədr 44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycanın tarixi qələbəsi ilə bitməsini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, Ermənistanın son hərbi təcavüzü nəticəsində 12-si uşaq, 27-si qadın olmaqla 93 mülki şəxs həlak olmuş, 454 mülki vətəndaş (101 qadın, 50 uşaq) yaralanmış, ümumilikdə 12292 yaşayış və qeyri yaşayış sahəsinə, 288 nəqliyyat vasitəsinə ziyan dəymiş, 1018 fermer təsərrüfatı üzrə zərər faktı aşkar edilmişdir.
Hazırki dövrdə sülhün saxlanması, bərpa və yenidənqurma fəaliyyətləri, həmçinin məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qayıtmasının Azərbaycan üçün mütləq prioritet məsələ olduğunu bildirən Komitə sədri xüsusi diqqəti işğaldan azad edilmiş ərazilərin minalardan və partlamamış sursatlardan təmizlənməsi məsələsinə çəkib. O bildirib ki, ərazilərin minalardan təmizlənməsi prosesinin sürətlənməsi keçmiş məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qaytarılması və bu ərazilərin sosial-iqtisadi reinteqrasiyası üçün xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Sədr postmüharibə dövründə Vətən müharibəsi şəhidlərinin ailə üzvləri, qazilər, ailə üzvləri və erməni terrorundan zərər çəkənlərdən ibarət 3 min ailə üzrə 10 minədək şəxsə sosial-psixoloji dəstək göstərildiyini diqqətə çatdırıb: “Azərbaycan hökuməti, o cümlədən, vətəndaş cəmiyyəti qurumları və beynəlxalq təşkilatların birgə layihəsi çərçivəsində müharibədən zərərçəkmiş insanlarla iş aparıldığını, onların psixososial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və hüquqi dəstək istiqamətində xidmətlər göstərilmişdir”.
Qeyd edilib ki, adıçəkilənlərlə yanaşı Azərbaycan Hökuməti qadınların ədliyyə sisteminə çıxışının yaxşılaşdırılması, sosial və ictimai həyatda bərabər iştirakı, onlara yüksək keyfiyyətli təhsil xidmətlərinin göstərilməsi, sahibkarlığın inkişafının təşviq edilməsi, kiçik və orta sahibkarlar arasında qadınların sayının artırılması və müvafiq dəstək mexanizmlərinin yaradılması, İKT sahəsində biliklərinin artırılması, texnologiyalardan geniş istifadəsi, qadınların məşğulluq imkanlarının artırılması və onların əmək bazarında iştirakı üçün şəraitin yaradılması istiqamətində mühüm fəaliyyətlər həyata keçirməkdədir.
Görülən işlər və əldə edilmiş müsbət nəticələrlə bərabər, mövcud olan bir sıra problemlərə diqqət çəkən B.Muradova mənfi gender stereotipləri, erkən yaşda evlilik, selektiv abort kimi gender bərabərliyinin tam təmin edilməsi prosesini ləngidən amilləri nəzərə çatdırıb. Qeyd edib ki, Beynəlxalq təşkilatların dəstəyi ilə stereotiplərlə mübarizə, bərabər imkanların təmin edilməsi, gender mədəniyyətinin təbliği, gender siyasətinin həyata keçirilməsində beynəlxalq təcrübədən fəal şəkildə istifadə edilir, ailədə və cəmiyyətdə qız uşaqlarına dəyər verilməsi, gender əsaslı zorakılıqla mübarizə üzrə layihələr həyata keçirilir.
Komitə sədri bildirib ki, bu gün Azərbaycanda həyata keçirilən dövlət qadın siyasəti ölkənin beynəlxalq sənədlərlə öz üzərinə götürdüyü öhdəliklərə uyğun həyata keçirilir. Çünki hər kəs üçün bərabər iştirak və imkanların yaradılması daha yaxşı inkişaf üçün əsas meyarlardandır.
O, BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğvi üzrə Komitəsinin təqdim edəcəyi tövsiyələrin Konvensiyanın daha da effektiv həyata keçirilməsinə, həmçinin mövcud boşluqların və problemlərin aradan qaldırılmasına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Çıxışının sonunda Hökumət adından Azərbaycan Respublikasının CEDAW Komitəsi ilə səmərəli əməkdaşlığa və açıq dialoqa hazır olduğunu qeyd edilib.
Daha sonra BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğvi üzrə Komitəsinin ekspertlərinin sualları Azərbaycan nümayəndə heyəti tərəfindən cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədri Bahar Muradovanın rəhbərliyi ilə keçirilən səfərdə nümayəndə heyətinin tərkibində daxili işlər nazirinin müavini Oruc Zalov, iqtisadiyyat nazirinin müavini Sevinc Həsənova, səhiyyə nazirinin müavini İlqar Qasımov, təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Hidayət Abdullayev, gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva, kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimova, Dövlət Statistika Komitəsi sədrinin müavini Yusif Yusifov, Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq hüquq və müqavilələr idarəsinin rəis müavini Sədi Cəfərov, Ədliyyə Nazirliyinin İnsan hüquqları və ictimaiyyətlə əlaqələr idarəsinin rəisi Aynur Sabitova, Maliyyə Nazirliyinin Sosial müdafiə, sosial təminat və səhiyyə sahələrinin maliyyəsi şöbəsinin müdiri Cavid Məmmədov təmsil olunur.

The sixth periodic report on the Convention was presented at the 82nd session of the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women
16 June 2022
On June 16, 2022, at the 82nd session of the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women held in Geneva, the sixth periodic report on the Convention was presented by the State Committee for Family, Women and Children Affairs on behalf of the Government of Azerbaijan.
Chair of the State Committee, Mrs. Bahar Muradova, welcomed the participants and expressed her satisfaction in presenting the sixth periodic report on the implementation of the UN Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women on behalf of the Government of Azerbaijan.
Noting that the report was prepared by the Working Group established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the basis of the information provided by the relevant Ministries and Committees, the Chair also pointed out that meetings and consultations were held with the civil society working in the field of women's rights.
During the past period, B.Muradova stated that activities were continued in the direction of improving the legislation on ensuring women's rights and strengthening institutional mechanisms, and noted that the issue of raising awareness and strengthening inter-institutional relations in the direction of eliminating gender stereotypes is always in the center of attention. It was reported that according to the Law of the Republic of Azerbaijan "On guarantees of gender (men and women) equality", the State Committee supervises the provision of gender equality, and a two-year report has already been submitted to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan in this regard.
Bahar Muradova pointed out that employment and self-employment support services are provided to women from vulnerable groups and living in difficult life conditions. It was noted that 3 Community Resources and 15 Women's Resource Centers were established in the regions within the framework of projects implemented jointly with international organizations in the country. Currently, there are 2799 members of the Women's Resource Center. To date, the number of women who have benefited from those centers has exceeded 8 thousand.
Speaking about the next military aggression of Armenia against Azerbaijan in 2020, at a time when the global pandemic continued, the chairman emphasized the end of the 44-day Patriotic War with the historical victory of Azerbaijan. It was noted that as a result of the recent military aggression of Armenia, 93 civilians, including 12 children and 27 women were killed, 454 civilians (101 women, 50 children) were injured, a total of 12,292 residential and non-residential areas, and 288 vehicles were damaged,1018 farms were found to be damaged.
Stating that peacekeeping, restoration and reconstruction activities, as well as the return of internally displaced persons to their lands, are an absolute priority for Azerbaijan, the Chair of the Committee drew special attention to the issue of clearing the liberated territories from mines and unexploded ammunition. She said that speeding up the process of demining the territories is of particular importance for the return of the former IDPs to their lands and the socio-economic reintegration of these territories.
Mrs. Muradova pointed out that social and psychological support was provided to up to 10,000 people in 3,000 families consisting of family members of the martyrs of the Patriotic War, veterans, and victims of Armenian terrorism in the post-war period: "The government of Azerbaijan, including civil society organizations and international organizations, within the framework of the joint project that work is being done with people affected by the war, services have been provided in the direction of improving their psychosocial condition and providing legal support".
It was noted that in addition to the above, the Government of Azerbaijan is carrying out substantial activities to improve women's access to justice, their equal participation in public and social life, providing them with quality educational services, promoting entrepreneurship, increasing the number of women among small and medium entrepreneurs and creating appropriate support mechanisms, improving their knowledge and participation in ICTs, as well as increasing employment opportunities for women.
Along with the work done and the positive outcomes achieved, Mrs. Muradova highlighted a number of existing problems and factors hindering the process of full gender equality in the country, such as negative gender stereotypes, early marriages and sex-selective abortions.
She noted that international experience in combating stereotypes, promoting gender culture, implementing gender policies, combating gender-based violence has been acquired through successful cooperation with international organizations.
The Chairperson of the Committee stressed that the women's state policy being implemented in Azerbaijan is in line with the commitments the country has made in international documents. As creating equal participation and opportunities for all is one of the main criteria for better development.
She expressed confidence that the recommendations of the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women would contribute to more effective implementation of the Convention, as well as to addressing existing gaps and challenges.
At the end of the report, it was noted that the Republic of Azerbaijan is ready for effective cooperation and open dialogue with the CEDAW Committee.
Afterwards, the Azerbaijani delegation answered questions from experts of the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women.