Dövlət Komitəsinin könüllüləri üçün “Qadın hüquqlarının müdafiəsi və analitik araşdırmalar” mövzusunda təlim keçirilib
Hüquq üzrə fəlsəfə doktoru, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğvi üzrə Komitəsinin sədr müavini, beynəlxalq hüquq, insan hüquq və azadlıqları üzrə ekspert Elgün Səfərov tərəfindən Komitənin könüllüləri üçün “Qadın hüquqlarının müdafiəsi və analitik araşdırmalar” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə stereotiplər və məişət zorakılığı ilə mübarizə, innovativ modellərin yaradılması, gender bərabərliyinin təmin edilməsi, qadınların qərarqəbuletmədə, xüsusilə də təhsil, sağlamlıq, idman, hərbi, iqtisadi sahələrdə təmsilçiliyin artırılması və digər mövzularla bağlı məlumat verilib.
E.Səfərov tərəfindən araşdırmaların həyata keçirilməsi, problemlərin müəyyənləşdirmə yolları, müqayisəli təhlil və digər təhlil metodikaları da iştirakçılara təqdim edilib.
Təlimin məqsədi qadın hüquqlarının müdafiəsi, gender bərabərliyinin təmin edilməsi, müvafiq sahələr üzrə mobil tətbiqlərin yaradılması və sosial araşdırmaların keçirilməsi ilə bağlı iştirakçılara məlumat təqdim edilib.
Sonda könüllüləri maraqlandıran mövzular ətrafında müzakirələr keçirilib.
Qeyd edək ki, Dövlət Komitəsində könüllülük proqramı çərçivəsində görüşlər və təlimlər davam etdiriləcək.

Training on "Protection of women's rights and analytical research" was held for the volunteers of the State Committee
Mr. Elgun Safarov, Doctor of Philosophy in Law, Deputy Chair of the United Nations Committee on the Elimination of Discrimination against Women, an expert on international law, human rights and freedoms, conducted training on "Protection of Women's Rights and Analytical Research" for the Committee's volunteers.
The training provided information on combating stereotypes and domestic violence, creating innovative models, ensuring gender equality, and increasing women's representation in decision-making, especially in education, health, sports, military and economic spheres, and other topics.
E.Safarov also presented to the participants the implementation of research, ways to identify problems, comparative analysis and other analysis methods.
The purpose of the training was to provide information on the protection of women's rights, gender equality, the creation of mobile applications in relevant fields and social research.