Sabunçu rayonunda məişət zorakılığının qarşısının alınması mövzusunda görüş keçirilib
Sabunçu rayonunda “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın icrası, məişət zorakılığının qarşısının alınması istiqamətində tədbirlərin gücləndirilməsi və bu sahədə maarifləndirmə işinin aparılması məqsədilə görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova və Komitənin məsul əməkdaşları, Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini, Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə Monitorinq Qrupunun rəhbəri Rəna Fərəcova, Bakı şəhəri üzrə yerli icra hakimiyyətləri başçılarının müavinləri, yerli icra hakimiyyətlərində yaradılmış Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupunun üzvləri, təhsil, səhiyyə və hüquq-mühafizə orqanlarının nümayəndələri, rayon bələdiyyə sədrləri iştirak ediblər.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova çıxış edərək məişət zorakılığının qarşısını almaq üçün qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsinin zəruriliyindən danışıb. O, bu istiqamətdə bələdiyyələrin imkanlarından istifadə olunmasının vacibliyini vurğulayaraq Sabunçu rayonu üzrə tətbiq olunan yeni pilot layihənin yaxın gələcəkdə digər rayonlarda da tətbiq olunacağını qeyd edib.
Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini, Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə Monitorinq Qrupunun rəhbəri Rəna Fərəcova layihə haqqında məlumat verərək bildirib ki, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Bələdiyyələrlə İş Mərkəzi və Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə məişət zorakılığı ilə mübarizə çərçivəsində risk qrupuna daxil olan ailələrin aşkar edilməsi, onlarla profilaktik iş aparılması və zorakılıq qurbanlarına zəruri psixoloji və hüquqi dəstəyin göstərilməsi məqsədilə pilot layihə olaraq ilk dəfə Sabunçu rayonu üzrə bütün bələdiyyələrin nəzdində Gender məsələləri və məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair Komissiyalar fəaliyyətə başladığını bildirib və
komissiya üzvləri Dövlət Komitəsi tərəfindən mütəmadi olaraq təlimlərə cəlb olunduğunu qeyd edib.
Daha sonra mövzu üzrə müzakirələr aparılıb və monitorinq qruplarına daxil olmuş müraciətlər və bu sahədə görülmüş işlər, o cümlədən ailə münasibətlərindən irəli gələn bir sıra məsələlər barədə məlumatlar verilib.

A meeting on the prevention of domestic violence was held in the Sabunchu district
A meeting was held in Sabunchu district to implement the "National Action Plan to Combat Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023", to strengthen measures to prevent domestic violence and to raise awareness in this area.
The meeting was attended by Mrs. Sadagat Gahramanova, Deputy Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs and officials of the Committee, Mrs. Rena Farajova, Deputy Head of the Sabunchu District Executive Power and Head of the Monitoring Group on Gender Violence and Violence against Children, members of the Monitoring Group established in local executive authorities, as well as Deputy Heads of Local Executive Powers in Baku, representatives of education, health and law enforcement agencies, mayors of districts.
Mrs. Sadagat Gahramanova, Deputy Chair of the State Committee spoke about the need to take preventive measures in order to prevent domestic violence. She stressed the importance of using the opportunities of municipalities in this direction, noting that the new pilot project in Sabunchu will be implemented in other regions in the near future.
Giving information about the project, Mrs. Rena Farajova, Deputy Head of Sabunchu District Executive Power, Head of the Monitoring Group on Gender Violence and Violence against Children, said that the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the Center for Work with Municipalities and Sabunchu District Executive Power Gender and Domestic Violence Commissions have been launched for the first time in all municipalities of Sabunchu district as a pilot project to identify at-risk families, conduct preventive work with them and provide necessary psychological and legal support to victims of violence. She noted that members of Commissions were regularly involved in trainings by the State Committee.
Afterward, discussions were held on the topic, and information was provided on the appeals received by the monitoring groups and the work done in this area, as well as a number of issues arising from family relations.