Regionlarda “Məişət zorakılığının qarşısının alınması və onunla mübarizə” mövzusunda keçirilən tədbirlər davam edir
“Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın icrası və məişət zorakılığının qarşısının alınması istiqamətində tədbirlərin gücləndirilməsi və regionlarda zorakılıqla mübarizə sahəsində maarifləndirmə işinin aparılması məqsədilə Quba Rayon Heydər Əliyev Mərkəzində görüş keçirilib.
Görüşdə Qusar, Xaçmaz və Şabran rayon İcra Hakimiyyətlərinin Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupunun üzvləri iştirak edib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova çıxış edərək, icra hakimiyyətlərində yaradılmış Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qruplarının öz fəaliyyətlərini həyata keçirən zamanı “Məişət zorakılğının qarşısının alınması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərini rəhbər tutaraq məişət zorakılığı qurbanlarına daha çevik dəstəyin göstərilməsi, mühafizə orderlərinin verilməsi, zəruri hallarda qurbanların sığınacaqlara yerləşdirilməsi, eləcə də baş vermiş zorakılıq halları ilə əlaqədar cavab tədbirlərinin vacibliyini bildirib.
Görüşdə monitorinq qruplarının sədrləri çıxış edərək, görülmüş işlər, ailə münasibətlərindən irəli gələn bir sıra məsələlər və.s hallara dair rayon İcra Hakimiyyətlərinə edilmiş müraciətlər barədə məlumatlar veriblər.
Daha sonra “Məişət zorakılığının qarşısının alınması və onunla mübarizə” mövzusunda Quba rayon Peşə Liseyində təhsil alan gənclərə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Hüquqi-təminat şöbəsinin baş məsləhətçisi Tural Hüseynzadə tərəfindən təlim keçirilib.
Təlim zamanı bu istiqamətdə iştirakçılara ətraflı məlumat verilib, sualları cavablandırılıb, məişət zorakılığının qarşısının alınması zamanı qarşıya çıxan problemlər və bu sahədə bir sıra məsələlər müzakirə edilib.

В регионах продолжаются мероприятия на тему «Предотвращение домашнего насилия»
В Губе в Центре Гейдара Алиева состоялось совещание по усилению реализации «Национального плана действий по борьбе с бытовым насилием в Азербайджанской Республике на 2020-2023 годы» и усилению мер по предотвращению бытового насилия и повышению осведомленности в борьбе против насилия в регионах.
На встрече присутствовали члены мониторинговой группы по гендерному насилию и насилию в отношении детей Гусарского, Хачмазского и Шабранского районов.
Заместитель председателя Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Садагат Гахраманова сообщила, что созданные в органах исполнительной власти мониторинговые группы по гендерному насилию и насилию в отношении детей руководствуются требованиями Закона Азербайджанской Республики «О предотвращении бытового насилия»". Она подчеркнула важность оказания оперативной поддержки, выдачи охранных ордеров, размещения пострадавших в приютах в случае необходимости, а также реагирования на случаи насилия.
На встрече выступили председатели мониторинговых групп, которые проинформировали о проделанной работе, ряде вопросов, возникающих из семейных отношений и т.д., обращениях в районные органы исполнительной власти.
Затем старший советник юридического отдела Государственного комитета по проблемам  семьи, женщин и детей Турал Гусейнзаде провел тренинг на тему «Предотвращение и борьба с домашним насилием» для молодых людей, обучающихся в Профессиональном лицее Губинского района.