Regionlarda gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq kampaniyası çərçivəsində təlimlər keçirilib
30 noyabr 2021
30 noyabr – 02 dekabr 2021-ci il tarixlərində Saatlı və İsmayıllı Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərində məişət zorakılığı qurbanları ilə iş üzrə təlimlər keçirilib.
Təlimlər Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin tərəfdaşlığı və Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə keçirilən “Azərbaycanda məişət zorakılığı qurbanlarının təhlükəsizliyinin və onlara dəstəyin təmin edilməsi üçün dövlət qurumlarının və yerli səviyyədə istiqamətləndirmə mexanizmlərinin imkanlarının gücləndirilməsi” adlı Tvinninq layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Litvalı ekspertlər Audra Mikalauskaite və Daine Urbanaite tərəfindən keçirilən təlimlər zamanı məişət zorakılığı sahəsində xidmətlərin göstərilməsində beynəlxalq standartların tətbiqi, məişət zorakılığı hallarının həllində qurumlararası əməkdaşlıq və fəaliyyətlərin koordinasiyası, eləcə də məişət zorakılığı hallarına cavab tədbiri olaraq fərdi fəaliyyət planlarının hazırlanması kimi mövzular əhatə olunub.
Təlimlərdə Saatlı, Sabirabad, İsmayıllı UADM-lərin əməkdaşları (sosial işçilər, psixoloqlar), yerli icra hakimiyyəti orqanları yanında gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qruplarının və bələdiyyələrdə yaradılmış gender komissiyalarının üzvləri iştirak ediblər.

Trainings were held in the regions as part of a 16-days campaign against gender-based violence
Trainings on working with victims of domestic violence were held in Saatli and Ismayilli Child and Family Support Centers  from November 30 to December 2, 2021.
The trainings were held as part of the Twinning project "Strengthening the capacity of government agencies and local guidance mechanisms to ensure the safety and support of victims of domestic violence in Azerbaijan" held with partnership of the State Committee for Family, Women and Children Affairs and with the financial support of the European Union.
The trainings, conducted by Lithuanian experts Audra Mikalauskaite and Daine Urbanaite, covered the application of international standards in the provision of services in the field of domestic violence, inter-agency cooperation and coordination of activities in resolving domestic violence, as well as the development of individual action plans.
Employees of Saatli, Sabirabad, Ismayilli Child and Family Support Centers (social workers, psychologists), members of monitoring groups on gender violence and violence against children under local executive authorities and gender commissions established in municipalities participated in the trainings.