“Uşaq hüquqları aylığı” çərçivəsində regionlarda tədbirlər davam etdirilir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri (UADM) tərəfindən “Uşaq hüquqları aylığı” ilə əlaqədar bölgələrdə tədbirlərin keçirilməsi davam etdirilir.
Hacıqabul, Saatlı, Sabirabad və Şüvəlan UADM-lərin təşkilatçılığı ilə mərkəzlərdə şəhid, qazi, aztəminatlı ailələrin və mərkəz xidmətlərindən yararlanan, icmadan olan uşaqlarla görüşlər keçirilib, bir qrup uşağın Bakı Zooloji Parkına ekskursiyası təşkil edilib.
Tədbirlərdə uşaqlara onların hüquqları ilə bağlı məlumatlar verilib, maarifləndirici müzakirələr aparılıb, onların verdiyi suallar cavablandırılıb. Sonda uşaqlara xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Qeyd edək ki, “Uşaq hüquqları aylığı”nın təşkil olunmasının əsas məqsədi BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasının qəbul olunmasının ildönümü, 20 noyabr - Ümumdünya Uşaqlar Günü ərəfəsində uşaqlara diqqətin daha da artırılması və uşaq hüquqlarının qorunması işinin təkmilləşdirilməsindən ibarətdir.

В рамках «Месяца прав детей» продолжаются работы в регионах
Центры поддержки детей и семьи при Государственном комитете по делам семьи, женщин и детей продолжают проводить мероприятия в регионах в связи с «Месяцем прав детей».
Встречи с шехидами, ветеранами, малообеспеченными семьями и детьми из общины, пользующимися услугами центра, были организованы ОАД Гаджигабула, Саатлы, Сабирабада и Шувеляна, а для группы детей была организована экскурсия в Бакинский зоопарк.
На мероприятиях детей информировали об их правах, проводились познавательные дискуссии и отвечали на их вопросы. В конце ребятам были вручены сувениры.
Следует отметить, что основная цель «Месяца прав ребенка» - повысить внимание к детям и улучшить защиту прав детей накануне годовщины принятия Конвенции ООН о правах ребенка.