Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən növbəti “açıq qapı” günü keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən 13 oktyabr 2021-ci il tarixində COVİD-19 pandemiyası dövründə xüsusi karantin rejiminin tələblərinə uyğun olaraq, Bakı şəhərinin Nəsimi və Xəzər rayonları, eləcə də 11 Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərində və 9 rayon üzrə İcma Resurs Mərkəzlərində hüquqşünas, psixoloq,sosial pedaqoq, sosial iş üzrə mütəxəssislərin iştirakı ilə “açıq qapı” günü keçirilib.
“Açıq qapı” günündə müxtəlif problemlərlə bağlı 409 müraciət dinlənilib, vətəndaşlara psixoloji, hüquqi və sosial iş üzrə dəstək göstərilib. Müraciətlər arasında  ailədaxili münasibətlərin tənzimlənməsi, boşanmadan sonra uşaqla ünsiyyətin qurulması, sosial şəbəkə və virtual oyunlardan asılılıqla mübarizə,mərkəzlərin xidmətlərindən istifadə edilməsi, uşağın müalicəsinə köməklik, məşğulluq, ünvanlı dövlət sosial yardımı almaq üçün müraciət qaydası, təqaüdlər, əlillik dərəcəsinin dəyişdirilməsi, qəyyumluq və himayəçilik, alimentin alınması, yaşayış yeri ilə təmin olunmavə s. kimi məsələlər yer almışdır.
Qeyd edək ki, növbəti aylarda da “açıq qapı” günlərinin keçirilməsi nəzərdə tutulub və bu barədə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin rəsmi saytında və sosial şəbəkə hesablarında məlumat veriləcəkdir.

Госкомитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей провел очередной «день открытых дверей»
В соответствии с требованиями особого карантинного режима во время пандемии COVID-19, 13 октября 2021 года Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей провел «День открытых дверей» с участием юристов, психологов, социальных педагогов и социальных работников в Насиминском и Хазарском районах Баку, а также в 11 центрах поддержки детей и семьи.
В рамках Дня открытых дверей было выслушано 409 обращений по различным вопросам, гражданам была оказана психологическая, правовая и социальная поддержка. Среди обращений были такие вопросы как - регулирование семейных отношений, общение с ребенком после развода, борьба с зависимостью от социальных сетей и виртуальных игр, использование услуг центра, помощь в лечении ребенка, трудоустройство, заявление на адресную государственную социальную помощь, пенсии, инвалидность, опекунство,  получение алиментов, отсутствие жилья и т. д.
Отметим, что в ближайшие месяцы планируется провести «дни открытых дверей», о чем будет объявлено на официальном сайте Госкомитета.