Regionlarda Beynəlxalq Qızlar Günü münasibətilə maarifləndirmə tədbirləri keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri tərəfindən 11 Oktyabr - Beynəlxalq Qızlar Günü münasibətilə maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
İsmayıllı, Qəbələ, Saatlı, Sabirabad, Zaqatala, Ağdam, Zərdab, Göygöl, Şüvəlan UADM-lərinin təşkilatçılığı ilə müvafiq rayonlarda fəaliyyət  göstərən ümumtəhsil məktəbləri və peşətəhsili müəssisələrində, Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzində, musiqi məktəblərində təhsil alan qızların iştirakı ilə təlim, seminar və mühazirələr keçirilib.
Tədbirlər zamanı qeyd olunub ki, bu günün keçirilməsində əsas məqsəd qızların hüquqlarının müdafiəsinə, oğlan və qızlar arasında gender bərabərliyinin təmin olunmasına, müxtəlif növ ayrı-seçkilikdən və baxımsızlıqdan əziyyət çəkən qızlara diqqət yönəltməkdir. Eyni zamanda qızların təhsilə cəlb olunması, erkən nikahların və erkən hamiləliyin fəsadları, məişət zorakılığına gətirib çıxaran səbəblər haqqında müzakirələr aparılıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Tədbirlərdə “Erkən nikaha YOX deyək!”, “Təhsil bizim gələcəyimizdir!” adlı sosial çarxlar, eləcə də qəhrəmanlığı və şücayəti ilə qızlarımıza nümünə olan hərbi feldşer Arəstə Baxışova haqqında video-materiallar nümayiş etdirilib.

По случаю Международного дня девочек в регионах проведены просветительские мероприятия
Центры поддержки детей и семьи при Государственном комитете по Проблемам Семьи, Женщин и Детей провели просветительские мероприятия по случаю 11 октября - Международного дня девочек.
При поддержки Исмаиллинского, Габалинского, Саатлинского, Сабирабадского, Загатальского, Агдамского, Зардабского, Гейгельского, Шуваланского ЦПДС В общеобразовательных школах и профессиональных училищах, действующих в соответствующих регионах прошли тренинги, семинары и лекции с участием девушек, обучающихся в музыкальных школах
Тренинги, семинары и лекции с участием девочек, обучающихся в средних школах и профессиональных училищах, Центре развития молодежи и карьеры, музыкальных школах в соответствующих регионах, организованные Исмаиллы, Габала, Саатлы, Сабирабад, Загатала, Агдам, Зардаб, Гейгель, Шувелан UADM был проведен.
В ходе мероприятия было отмечено, что основная цель дня - сосредоточить внимание на защите прав девочек, обеспечении гендерного равенства между мальчиками и девочками. Одновременно были проведены дискуссии об участии девочек в образовании, последствиях ранних браков и ранних беременностей, причинах домашнего насилия, а также были даны ответы на вопросы участников.
«Скажем НЕТ раннему браку!», «Образование - наше будущее!» Были показаны социальные ролики, а также видеоматериалы о военном фельдшере Аресте Бахишовой, которая своим героизмом и отвагой показала пример нашим девочкам.