Uşaqların Gəncəyə ekskursiyası təşkil edilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Ağdam Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzinin (UADM) təşkilatçılığı ilə şəhid, qazi və xüsusi qayğıya ehtiyacı olan ailələrdən olan uşaqların Gəncə şəhərinə ekskursiya təşkil edilib.
Dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyi münasibətilə təşkil edilən gəzinti zamanı iştirakçılar əvvəlcə Nizami məqbərəsi və Nizami Gəncəvi muzeyini ziyarət ediblər. Burada dahi şairin zəngin ədəbi irsi barədə uşaqlara ətraflı məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, Nizami Gəncəvi “Xəmsə” (“Beşlik”) adı ilə məşhur olan “Sirlər xəzinəsi”, “Xosrov və Şirin”, “Leyli və Məcnun”, “Yeddi gözəl”, “İsgəndərnamə” poemalarının müəllifidir. Məhz Nizami Gəncəvidən sonra Şərgin bir çox böyük şairləri onun təsiri ilə Xəmsələr yazıblar. Böyük mütəfəkkir əsərlərində insanları təvazökar, əməksevər, gözütox, başqaları ilə mülayim rəftar edən ləyaqət sahibi olmağa səsləyirdi. Ekskursiya zamanı verilən məlumatlar uşaqların böyük marağına səbəb olub, onları maraqlandıran sualları muzey əməkdaşlarına ünvanlayıblar.
Daha sonra uşaqlar 2020-ci ilin oktyabrında Ermənistan tərəfindən törədilən Gəncə terrorunun baş verdiyi əraziyə gəliblər. Burada uşaqlara işğalçı Ermənistan silahlı qüvvələrinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini pozaraq Azərbaycanın dinc əhalisini qəsdən hədəfə almaqla yaşayış məntəqələrini ağır artilleriya silahlarından atəşə tutduğu barədə məlumat verilib.
Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncəyə səfər iştirakçılarda xoş təəssüratlar yaradıb, onlar bir-biri ilə fikirlərini bölüşüb, birlikdə xatirə şəkilləri çəkdiriblər.

An excursion for the children was organized to Ganja city
Aghdam Child and Family Support Center (UADM) operating under the State Committee for Family, Women and Children Affairs organized the excursion for children from the martyrs, veterans families to  Ganja city.
The participants first visited the Nizami Mausoleum and the Nizami Ganjavi Museum during the walk dedicated to the 880th anniversary of the great poet and thinker Nizami Ganjavi. The children were given detailed information about the rich literary heritage of the great poet.
It was noted that Nizami Ganjavi is the author of the poems "Treasure of Secrets", "Khosrov and Shirin", "Leyli and Majnun", "Seven beauties", "Iskendername", known as "Khamsa" ("Five"). After Nizami Ganjavi, many great poets of the Western world wrote “Khamsa” under his influence.
Then the children visited the area of the Ganja terrorist attack committed by Armenia in October 2020. The children were informed that the Armenian armed forces deliberately targeted the civilian population of Azerbaijan and fired on the settlements with heavy artillery violating the norms and principles of international law.
The visit to Ganja, the second-largest city in Azerbaijan made a great impression on the children. They shared their thoughts with each other and took photos together.