Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi nəzdində İctimai Şuranın BƏYANATI
Ermənistan Respublikası Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi zonasının dağlıq hissəsini və onun ətrafında olan 7 inzibati ərazini 1990-1994-cü illərdə işğal etmiş, 800 000 nəfərə qədər azərbaycanlını və erməni olmayan digər xalqların nümayəndələrini həmin ərazilərdən deportasiya etmiş, mülki əhaliyə qarşı soyqırım, insanlıq əleyhinə və hərbi cinayətlər törətmişdir. 30 ilə yaxın bir müddətdə Ermənistan işğal edilmiş ərazilərin bu dövlətin silahlı birləşmələri tərəfindən dərhal boşaldılması ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinə etinasızlıq göstərmiş, qətnamələrin tələblərini yerinə yetirməmişdir.
Ermənistan Respublikasının silahlı birləşmələri və işğal altında olan ərazilərdə yaradılmış qondarma idarəetmə qurumu 30 ilə yaxın bir müddətdə işğal altında saxladığı ərazilərdə hərbi cinayətlərini davam etdirmiş, Azərbaycan xalqına məxsus olan bütün mədəni, dini, tarixi və hətta coğrafi abidələr tamamilə məhv edilmişdir. 80-dən artıq məscid və kilsələr dağıdılmış, məscidlərdə donuz və mal-qara saxlanılmışdır. Təmas xəttinə yaxın ərazilərdə yaşayan azərbaycan əhalisi su mənbələrindən məhrum edilmiş, meşələr qırılmış, təbii sərvətlər talan olunmuşdur. İşğal altında olan ərazilərdəki bütün şəhər, kənd və qəsəbələr və infrastruktur tam dağıdılmış və sökülərək daşınmışdır.
Ermənistan işğalçı qüvvələrinin törətdiyi ən böyük hərbi cinayətlərdən biri də işğal altında olan ərazilərdə milyonlarla piyada və tank əleyhinə minaların yerləşdirilməsidir. 30 ilə yaxın bir müddətdə Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərdə istifadə etmədiyi bütün sahələr minalanmışdır.
Ermənistanın növbəti silahlı təxribatına cavab olaraq başlanmış və Azərbaycanın qələbəsi ilə başa çatmış 44 günlük Vətən Müharibəsindən sonra işğalın dəhşətləri daha qabarıq üzə çıxmaqdadır. Hazırda 10 000 kv. kilometrdən artıq ərazidə ciddi mina təhlükəsi vardır. 10 noyabr tarixindən keçən dövr ərazində ərazilərdə 100 nəfərə qədər insan mina qurbanı olmuş, onlardan 20 nəfərdən çoxu mina partlaması nəticəsində həyatlarını itirmişdir. Həlak olanların və zərər çəkənlərin əksəriyyəti mülki insanlar, o cümlədən qadın və uşaqlardır.
Hazırda Azərbaycan dövləti ərazilərin minalardan və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənməsi işlərini həyata keçirir. Bununla belə Ermənistan Respublikası beynəlxalq humanitar hüququn prinsiplərini kobud surətdə pozmaqla minalanmış ərazilərin xəritələrini Azərbaycan tərəfinə verməkdən qətiyyətlə imtina edir və bununla həm də 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli razılaşmanın şərtlərini pozmaqda davam edir. Ottava Konvensiyası da daxil olmaqla bütün beynəlxalq normalara etinasızlıq göstərən Ermənistan beləliklə Azərbaycana qarşı müharibəni minalar vasitəsi ilə davam etdirməkdədir. Üçtərəfli razılaşma əsasında erməni silahlı birləşmələrinə əraziləri tərk etmək üçün verilən vaxt və əlavə vaxt müddətində Ermənistan tərk edəcəyi ərazilərə xüsusi texniki vasitələrdən istifadə etməklə on minlərlə yeni minalar basdırmış və daha sonra böyük yanğın və dağıntılar törədərək əraziləri tərk etmişdir.
Biz, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi nəzdində fəaliyyət göstərən İctimai Şura üzvləri və ixtisaslaşmış QHT rəhbərləri olaraq 4 aprel Beynəlxalq Mina Təhlükəsizliyi günü dünya ictimaiyyətinə, beynəlxalq insan hüquqlarını müdafiə edən təşkilatlara müraciət edərək Ermənistanın qeyri-humanist və beynəlxalq humanitar hüququn prinsiplərini pozan hərəkətini-minalanmış sahələrin xəritəsini Azərbaycan tərəfinə təqdim etməməsini pisləməyə çağırır, Ermənistanın bu hərəkətini insanlıq əlehinə növbəti cinayət kimi qiymətləndirməyə səsləyirik.

Заявление Общественного Cовета при Государственном Комитете по Делам Семьи,Женщин и Детей
За период 1990-1994 годов. Армения оккупировала территории, прилегающие к Нагорному Карабаху и 7 близлежащих административных районов принадлежащих Азербайджану. В результате военных преступлений, совершенных армянскими вооруженными силами по отношению к гражданскому населению, около 800 000 азербайджанцев и иностранных граждан были насильно депортированы с этих территорий.
В течение почти 30 лет Армения игнорировала и не выполняла требования 4-х резолюции Совета Безопасности ООН о немедленном, полном и безоговорочном выводе войск с оккупированных территорий.
Вооруженные силы Армении и так называемый руководящий орган созданный на оккупированных территориях, совершали военные преступления на протяжении 30 лет, полностью разрушив культурные, религиозные, исторические памятники, принадлежащие Азербайджану.
Более 80 мечетей и церквей были разрушены, в мечетях содержались свиньи и крупный рогатый скот.
Население Азербайджана, проживающее вблизи линии фронта, было лишено источников воды, леса были вырублены, природные ресурсы разграблены.
Все города, села и поселки, инфраструктура на оккупированных территориях были полностью разрушены и уничтожены.
Одним из самых больших военных преступлений, совершенных армянскими оккупационными силами, является размещение миллионов пехотных и противотанковых мин на оккупированных территориях. В течение почти 30 лет были заминированы все районы, которые не использовались на оккупированных Арменией территориях.
Последствия оккупации становятся все более очевидными после 44-дневной Отечественной войны 2020 года, которая началась в ответ на очередную вооруженную провокацию Армении и закончилась победой Азербайджана.
В настоящее время на площади более 10 000 квадратных метров существует серьезная минная опасность. С 10 ноября около 100 человек получили ранения и свыше 20 человек погибли в результате подрыва на минах.
Большинство погибших и раненых составляют гражданские лица, в том числе женщины и дети. В настоящее время правительство Азербайджана проводит очистку территории от мин и неразорвавшихся боеприпасов.
Однако Армения упорно отказывается предоставить Азербайджану карты заминированных районов, что является грубым нарушением принципов международного гуманитарного права, и тем самым продолжает нарушать условия трехстороннего соглашения от 10 ноября 2020 года.
Армения, игнорируя все международные нормы, включая Оттавскую конвенцию, тем самым продолжает вести войну с применением мин против Азербайджана.
В соответствии с трехсторонним соглашением Армения установила десятки тысяч новых мин, используя специальное оборудование, в то время как армянским вооруженным силам было предоставлено дополнительное время для того, чтобы они покинули территории, после чего они покинули территории с большим количеством лесных пожаров и разрушений.
Как члены Общественного совета при Государственном Комитете по вопросам Семьи, Женщин и Детей и руководители специализированных НПО, по случаю 4 апреля, Международного дня разминирования, призываем мировое сообщество и международные правозащитные организации осудить действия Армении, нарушающие принципы международного гуманитарного права - ее непредоставление Азербайджану карты заминированных районов, и призываем расценить эти действия как еще одно преступление против человечности.