Məişət zorakılığından zərərçəkmiş şəxslər üçün 860 Qaynar xətt xidmətinin fəaliyyətinə dair tərəfdaşların görüşü keçirilib
24 fevral 2021
24 fevral 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə BMT-nin Əhali Fondunun birgə  təşkilatçılığı ilə məişət zorakılığından zərərçəkmiş şəxslər üçün 860 Qaynar xətt xidmətinin fəaliyyətinə dair tərəfdaşların görüşü keçirilib. Görüşdə dövlət qurumlarının, Monitorinq qruplarının, Qeyri-Hökumət Təşkilatlarının, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən  Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova iclası açıq elan edərək, bütün rayonlarda yerli icra orqanlarının nümayəndələrindən ibarət gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qruplarının fəaliyyəti barədə məlumat verib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 27 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Məişət Zorakılığının qarşısının alınması haqqında Milli Fəaliyyət Planı”nın əhəmiyyəti barədə danışıb. Həmçinin, zorakılığa məruz qalmış qurbanlara hərtərəfli xidmətlərin göstərilməsi məqsədi ilə onlara dəstək və böhran anında məsləhətin təqdim edilməsi  üzrə 860 nömrəli ixtisaslaşdırılmış milli qaynar xəttin fəaliyyətə başlamasını xüsusilə  vurğulayıb. Məişət zorakılığının qarşısının alınması istiqamətində  həyata keçirilən birgə fəaliyyət barədə də danışıb.
Daha sonra BMT-nin  Əhali Fondunun Azərbaycan Nümayəndəliyinin  rəhbəri Fərid Babayev çıxış edib. O çıxışında  BMT-nin  Əhali Fondu və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən  həyata keçirilən maarifləndirmə tədbirləri, həmçinin, məişət zorakılığının aradan qaldırılması istiqamətində reallaşdırılan  birgə layihələr haqda məlumat verib.
“Genezys psixologiya” təşkilatının direktoru Günel Aslanova qaynar xəttin fəaliyyəti barədə tədbir iştirakçılarını xüsusi təqdimatla  məlumatlandırıb.
Sonra Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini, Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq qrupunun sədri Rəna Fərəcova, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-ə Dəstək Dövlət Dəstəyi Şurasının əməkdaşı Ülvi Abdullayev, Baş Prokurorluğun Hüquqi təminat və insan hüquqları məsələləri idarəsinin rəis müavini Günay Əyyubova, Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsinin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla profilaktik  işin təşkili şöbəsinin rəisi Adığözəl Adığözəlov, Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin Hüquq şöbəsinin müdiri Yaqub Nəcəfli, “Təmiz dünya” İctimai Birliyinin sədri Mehriban Zeynalova, Qadın Təşəbbüsü və Sosial problemlərin həllinə yardım İctimai Birliyinin sədri Zenfira Mustafayeva, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova, Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Səbinə Manafova  mövzuya dair fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir iştirakçıları məsələ barədə ətraflı müzakirələr apararaq, gələcək fəaliyyət zamanı bir sıra məqamların nəzərə alınmasının vacibliyini vurğuladılar.

Прошла встреча партнеров с целью обсуждения горячей линии 860 для жертв домашнего насилия
24 февраля 2021 года Государственный Комитет по Делам Семьи, Женщин и ЮНФПА провели совместную встречу, посвященную деятельности горячей линии 860 для жертв домашнего насилия. На встрече присутствовали представители государственных структур, мониторинговых групп, общественных организаций, Центров поддержки детей и семьи, действующих при Госкомитете по Делам Семьи, Женщин и Детей.
Заместитель председателя Государственного Комитета по Делам Семьи, Женщин и Детей Садагат Гахраманова проинформировала о деятельности мониторинговых групп по гендерному насилию и насилию в отношении детей.  Она  отметила важность  «Национального плана действий по предотвращению домашнего насилия», утвержденного Указом Президента Азербайджанской Республики от 27 ноября 2020 года. Она также подчеркнула открытие специализированной горячей линии 860 для оказания всесторонней поддержки и консультаций жертвам насилия.
Затем выступил руководитель представительства Фонда народонаселения ООН в Азербайджане Фарид Бабаев. В своем выступлении он проинформировал о просветительских мероприятиях, проводимых Фондом народонаселения ООН и Государственного Комитета по Делам Семьи, Женщин и Детей.
Гюнель Асланова, Директор компании “Genezys Psychology”, Рена Фараджова, заместитель главы исполнительной власти Сабунчинского района, председатель группы по гендерному насилию и насилию в отношении детей, Ульви Абдуллаев, сотрудник Совета Государственной Поддержки НПО при Президенте Азербайджанской Республики, Гюнай Айюбова, заместитель Начальник отдела правового обеспечения и прав человека, Прокуратуры,  Адыгезал Адыгозалов, начальник отдела профилактической работы с несовершеннолетними  МВД, Ягуб Наджафли, начальник правового управления исполнительной власти Сабаильского района, Мехрибан Зейналова, председатель общественного объединения «Чистый мир», Зенфира Мустафаева, председатель общественного объединения «Женская инициатива и социальные проблемы», Талия Ибрагимова, начальник юридического отдела Государственного Комитета по Делам Женщин и Детей, и Сабина Манафова, руководитель отдела внешних связей и протокольной службы, выступили на встрече.