Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuranın yeni tərkibi seçildi
“İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2013-cü il 22 noyabr tarixli Qanununa, Qanunun tətbiqi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 16 yanvar tarixli Fərmanına və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2014-cü il 30 may tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “İctimai şuranın vətəndaş cəmiyyəti institutları tərəfindən seçilməsinə dair Əsasnamə”yə uyğun olaraq 19 fevral 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında İctimai şuranın 11 nəfərdən ibarət yeni tərkibinin müəyyən olunması üçün İctimai Şuraya seçkilər keçirilib.
Sənədləri qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş tələblərə uyğun olan 21 namizəd rəsmi qeydiyyata alınıb. Seçkinin təşkili məqsədilə ötən il Dövlət Komitəsi nümayəndələrindən 4 üzv, vətəndaş cəmiyyəti institutlarından 5 üzv olmaqla 9 nəfərdən ibarət Seçki komissiyası yaradılıb və Komissiyanın protokoluna əsasən şuraya üzvlüyün say həddi 11 olaraq təsdiq edilib.
Seçkilərin keçirilməsi ilə bağlı səsvermədə iştirak etmək üçün 26 yanvar-09 fevral tarixində  Dövlət Komitəsi tərəfindən elan verilib və müraciət edən 98 vətəndaş cəmiyyəti institutu qeydiyyata alınıb. Onlardan 87 nəfər səsvermədə iştirak edib.
Seçki prosesinin sonunda səslər müvafiq komissiya üzvlərinin iştirakı ilə müşahidəçilərin nəzarəti altında hesablanıb. Şəffaf şəkildə keçirilən seçkinin yekunu olaraq İctimai Şuranın 11 nəfərdən ibarət yeni tərkibi seçilib. Həmin şəxslər aşağıdakılardır:
1. Sahib Məmmədov - “Vətəndaşların əmək hüquqlarını müdafiəsi liqası”
2. Kəmalə Aşumova - Ümidli Gələcək Sosial Təşəbbüslər  İctimai Birliyi
3. Mehriban Zeynalova - “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyi
4. Fariz Əkbərov - “Azərbaycan Uşaqları” İctimai Birliyi
5. Nailə İsmayılova - “Yeni Həyat” Humanitar və Sosial Dayaq İctimai Birliyi
6. Vəfa Abbasova - “Azərbaycan Qadınları Respublika Cəmiyyəti”
7. Əliməmməd Nuriyev - “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondu
8. Rahilə Mehtiyeva -“Sosial-İqtisadi və Ekoloji İnkişaf” İctimai Birliyi
9. Fəridə Vəliyeva - “Miqrasiya Proseslərinin Tədqiqi” İctimai Birliyi
10. Məmmədhəsən Həsənov - “Mina Qurbanlarının Sosial və İqtisadi Problemlərinin      Həllinə Kömək” İctimai Birliyi
11. Elnarə Məhərrəmova - “Regional Sosial-İqtisadi İnkişaf üzrə Maarifləndirmə” İctimai Birliyi
Qeyd edək ki, qanunvericiliyə uyğun olaraq İctimai Şuranın səlahiyyət müddəti iki ildir və hər iki ildən bir şuranın yeni tərkibi seçilməlidir.
İctimai Şura Dövlət Komitəsinin fəaliyyətinə ictimai nəzarətin həyata keçirilməsi, Komitə ilə ictimaiyyət arasında səmərəli qarşılıqlı fəaliyyətin təşkili, dövlət siyasətinin formalaşması və qərarların qəbulu zamanı ictimai rəyin və vətəndaşların qanuni maraqlarının nəzərə alınması

Избран новый состав Общественного Совета при Государственном Комитете по Делам Семьи, Женщин и Детей
19 февраля 2021
В соответствии с "Положением о выборах Общественного Совета институтами гражданского общества", 19 февраля 2021 года были проведены выборы в Общественный Совет Государственного Комитета по Делам Семьи, Женщин и Детей.
В результате 21 кандидат, чьи документы соответствуют требованиям законодательства, были официально зарегистрированы.
Для организации выборов была создана Избирательная Комиссия в составе 9 членов, включая 4 членов  Госкомитета и 5  институтов гражданского общества, а согласно протоколу Комиссии количество членов составило 11 человек.
С 26 января по 9 февраля для участия в выборах было зарегистрировано 98 институтов гражданского общества, 87 из которых приняли участие  в голосовании.
В результате выборов был избран новый состав Общественного  совета, состоящий из 11 членов.
Следует отметить, что согласно законодательству срок полномочий Общественного Совета составляет два года, а новый состав Совета должен переизбираться каждые два года.
Общественный Совет будет осуществлять общественный контроль за деятельностью Госкомитета, организацией эффективного взаимодействия Комитета с общественностью, учетом общественного мнения и законных интересов граждан при формировании государственной политики и принятии решений.
Выборы прошли в большом актовом зале Азербайджанского Государственного Педагогического Университета.