“İndiyə kimi heç bir ölkədə təşəkkül tapan bu qədər tarixi hadisələrin şahidi olmamışdım” - xanım Karin Hoerhan
17 fevral 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Təşkilatının (GİZ) ölkə nümayəndəliyinin rəhbəri, “Yerli İnkişaf üçün Yaxşı İdarəetmə” layihəsinin rəhbəri Karin Hoerhan ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Bahar Muradova görüş təşəbbüsünə görə təşəkkürünü bildirərək, bu görüşün yaxından tanışlıq və gələcək planların müzakirəsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirib. O, Komitə və GİZ-in birgə həyata keçirdiyi layihələrin vacib nəticələrlə yadda qaldığını qeyd edərək, xüsusilə koronavirus pandemiyasının başlandığı vaxtdan təşkilatın səylərini və 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə zərərçəkmiş insanlarla aparılan işə verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirib.
Həm dünyada, həm də Azərbaycanda qadınların müxtəlif vəzifələrdə təmsil olunması, ümumiyyətlə gender bərabərliyinin təmin olunmasına yönəlik konkret addımların atıldığını qeyd edən B. Muradova bu prosesin daha sürətlə davam edəcəyini vurğulayıb. O, yerlərdə fəaliyyət göstərən gender əlaqələndiriciləri, xüsusilə bələdiyyə orqanları çərçivəsində yaradılmaqda olan Gender komissiyaları məsələsini vurğulayaraq, onlar üçün lazımi texniki və digər dəstəyin göstərilməsi, bu istiqamətdə yerli əməkdaşların, eləcə də könüllülərin təlimləndirilməsi və gücləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın İSESCO-nun yüksək səviyyəli toplantısındakı çıxışına diqqət çəkən Komitə sədri qeyd edib ki, təşkilat tərəfindən bu il “Qadınlar ili” elan edilmişdir. Azərbaycan da bu təşkilatda çox fəal bir mövqeyə malikdir. Ölkəmizin İslam və Şərq dünyasında bu istiqamətdə özünəməxsus inkişaf tarixinə və bugünki nəticələrinə nəzər salsaq, bu prosesdə Azərbaycanın böyük rol oynayacağını deyə bilərik.
Vətən müharibəsindən sonrakı dövrdə quruculuq işlərinə toxunan Komitə sədri cənab Prezidentin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə ən yüksək tələblərə cavab verən “smart village” və “smart city” lərin yaradılacağını bəyan etdiyini və bu istiqamətdə addımlar atıldığını qeyd edib. O əlavə edib ki, bizim bu sahədə görəcəyimiz işlərin də çərçivəsi genişlənməli, intensivliyi daha da artırılmalı, bu istiqamətdə bir sıra yeni əhəmiyyətli layihələr həyata keçirilməlidir.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən GİZ-in ölkə nümayəndəliyinin rəhbəri Karin Hoerhan Azərbaycana gəlişinin pandemiya, eyni zamanda müharibə dövrünə təsadüf etdiyini qeyd edərək, bildirib ki, “indiyə kimi heç bir ölkədə təşəkkül tapan bu qədər tarixi hadisələrin şahidi olmamışdı”.
K. Hoerhan çalışdığı bəzi ölkələrdə gender bərabərliyi məsələsinə sənəd üzərində baxıldığını bildirərək, Azərbaycanın bu məsələyə öhdəlik və məsuliyyətlə yanaşdığını vurğulayıb və ölkəmizdə bu sahədə işləməyin rahat olduğunu diqqətə çatdırıb. Təmsil etdiyi təşkilatın əsas rolunun Azərbaycanda olan tərəfdaşları strateji prioritet təşkil edən məsələlər ilə bağlı dəstəkləmək olduğunu bildirən K. Hoerhan cari ildə icra edilən “Yerli İnkişaf üçün Yaxşı İdarəetmə” layihəsi haqqında danışıb. O, Alman hökumətinin həvalə etdiyi layihələrdə məqsəd və indikatorlar ilə bağlı müəyyən çərçivələrin mövcud olduğun bildirib. Göyçayda Qadın Resurs Mərkəzinin (QRM) yaradılmasını diqqətə çatdıran GİZ nümayəndəsi bu layihənin xüsusilə pandemiya zamanı qadınlara dəstək üçün pilot təşəbbüsü olduğunu qeyd edərək, Komitənin QRM və bələdiyyələrdə Gender komissiyaları ilə bağlı gələcək işlərlə bağlı strategiyası ilə maraqlandığını bildirib.
K. Hoerhanın sualına cavab olaraq, Bahar Muradova bildirib ki, indiki halda yerli aspekt çox vacibdir və Komitə də bu məsələni birinci sırada diqqətdə saxlayır. Pilot layihələrin nəticələri deməyə imkan yaradır ki, bu layihələr genişlənməli və daha çox rayonu əhatə etməlidir. İstər Qadın Resurs Mərkəzlərinin, istərsə də Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin respublikanın bütün ərazilərini əhatə etməsi imkanını nəzərə alaraq addımlar atılması, hər bir istiqamət üzrə bütün regionlarda balanslı yanaşmanın sərgilənməsi əhəmiyyətli olardı: “Bələdiyyələrdə Gender komissiyalarının yaradılması işini davam etdirməli və lazımi avadanlıqla təmin edilməsi, texniki dəstək işi gücləndirilməlidir. Aidiyyəti şəxslərin təlimləndirilməsi, onların imkanlarının artırılması işi də diqqət mərkəzində olmalıdır. Müharibənin nəticələrini, xüsusilə həssas qrupun sırasına yeni insanların daxil olduğunu nəzərə alaraq, mövcud strukturlarla onlara yönəlik layihələr həyata keçirmək müsbət nəticələr verə bilər.”
Bu yaxınlarda Azərbaycan Kənd Qadınları Assosiasiyası üzvləri ilə görüşünə diqqət çəkən Komitə sədri bildirib ki, onlar kənd qadınlarına yönəlik layihələr gözlədiklərini və bu tədbirlərin daha çox əraziləri əhatə etməsi arzusunda olduqlarını ifadə ediblər. Qadınlar öz bizneslərini yaratmaq, bu prosesin iştirakçısı olmaq üçün həvəs göstərirlər. Bu baxımdan qadınların müvafiq mövzuda məlumatlandırılması vacib məsələdir.
Daha sonra “Gender büdcələşməsi” layihəsinə toxunan K. Hoerhan bu məsələnin də mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini və davam etdirilməsində maraqlı olduqlarını qeyd edib. O, eyni zamanda GİZ tərəfindən həssas qrupdan olan, qaçqın və məcburi köçkün əhali üçün xüsusi layihənin icra edildiyini də diqqətə çatdırıb.
Görüşün sonunda Bahar Muradova Dövlət Komitəsinin 15 illiyi münasibətilə səmərəli əməkdaşlıqda seçilən qurumların təltif edildiyini xatırladaraq, Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Təşkilatına “Təşəkkürnamə” təqdim edib.
Görüşdə “Yerli İnkişaf üçün Yaxşı İdarəetmə” layihəsinin müşaviri Fidan Qasımova və Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Səbinə Manafova iştirak edib.

On February 17, 2021, Mrs. Bahar Muradova, Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs met with Mrs. Karin Hoerhan, Chair of the Good Governance for Local Development Project and Head of the German International Organization (GIZ) Country Office.
Welcoming the guests, Mrs. Bahar Muradova thanked for the initiative of the meeting and said that this meeting was important in terms of discussion of future plans. She noted that the joint projects of the Committee and GIZ were remembered with significant results, especially thanked for the efforts of the organization since the beginning of the coronavirus pandemic and its support for the victims of the 44-day war.
Talking about concrete steps that have been taken to ensure the representation of women in various positions in Azerbaijan, as well as gender equality in general, Mrs. Muradova stressed the importance of providing the necessary technical and other support to local gender focal points, especially the Gender Commissions being established within municipalities, and the training and strengthening the capacity of local staff and volunteers.
Referring to the speech of Mrs. Mehriban Aliyeva, the First Vice-President at the high-level meeting of ISESCO, the Chair of the Committee noted that this year was declared the "Year of Women" by the organization. If we look at the unique history of the development of our country and today's results in this direction, we can say that Azerbaijan will play a major role in this process in the Islamic and Eastern world.
Touching upon the construction work in the post-war period, and the President’s statement on the creation of "smart villages" and "smart cities" in the liberated territories, the Chair of the Committee noted that the scope of our work in this area should be expanded and a number of important new projects in this direction should be increased.
Expressing gratitude for the warm reception, Mrs. Karin Hoerhan, GIZ Country Director noted that her visit to Azerbaijan coincided with a pandemic, as well as a time of war. She said that she has not witnessed so many historical events in any country like she has in Azerbaijan".
Noting that the issue of gender equality is considered in the document in some countries where she works,
Mrs.Hoerhan especially stressed Azerbaijan’s commitment and approaches to the issue of gender equality. Stressing that the main role of the organization is to support partners in Azerbaijan on issues of strategic priority, Mrs. Hoerhan spoke about the project "Good Governance for Local Development" implemented this year. Talking about the establishment of the Women Resource Center (WRC) in Goychay, the GIZ representative noted that the project is a pilot initiative to support women, especially during the pandemic, and expressed interest in the Committee's strategy for future work on WRC and Gender Commissions in municipalities.
Answering to Mrs. Hoerhan's question, Mrs. Bahar Muradova said that the local aspect is very important. These projects should be expanded and cover more regions. It would be important to take steps, taking into account the possibility of Women Resource Centers and Child and Family Support Centers to cover all regions of the country, and demonstrate a balanced approach. We must continue to establish gender commissions in municipalities and provide them with the necessary equipment and strengthen technical support. Training of relevant people and increasing their opportunities should also be in the focus of attention.
Drawing attention to her recent meeting with members of the Azerbaijan Rural Women's Association, the Chair of the State Committee said they were looking forward to projects aimed at rural women and wanted these events to cover more areas. Women are eager to start their own businesses. In this regard, it is important to inform women about the relevant topic.
Touching upon the Gender Budgeting project, Mrs. Hoerhan said they are interested in continuing this project. She also noted that GIZ is also implementing a special project for vulnerable groups, refugees, and IDPs.
At the end of the meeting, Mrs. Bahar Muradova presented a letter of appreciation to the German Organization for International Cooperation, on the occasion of the 15th anniversary of the State Committee.
The meeting was attended by Mrs. Fidan Gasimova, Advisor of the Good Governance for Local Development Project, and Mrs. Sabina Manafova, Head of the Foreign Relations and Protocol Service Department of the State Committee.