Özəl Sektorun İnkişafı layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib
15 fevral 2021-ci il tarixində ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) Özəl Sektorun İnkişafı layihəsi çərçivəsində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsində görüş keçirilib. Görüşdə layihənin həyata keçirilməsində Dövlət Komitəsi ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Qonaqları salamlayan Komitənin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova qadınların iqtisadi cəhətdən gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq Komitə ilə BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində yaradılan, USAID-in də dəstək göstərdiyi Qadın Resurs Mərkəzlərinin fəaliyyətindən danışıb. O, hazırda 9 rayonda fəaliyyət göstərən Mərkəzlərin həyata keçirdiyi layihələrdən Bakı, o cümlədən respublikanın müxtəlif regionlarında yaşayan 6000-ə yaxın kənd qadınının bəhrələndiyini və nəticədə yüzlərdə yeni biznes qurulduğunu qeyd edib. USAID-lə birgə həyata keçirilən layihələrin uğurlu nəticələrinə toxunan S.Qəhrəmanova, bu layihənin də qadın sahibkarlığının inkişafına, qadınların təşkilatlanmasına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
USAID-in bir təşkilat olaraq həyata keçirdiyi bütün layihələrdə qadınların inkişafına xüsusi önəm verdiyini vurğulayan Özəl Sektorun İnkişafı layihəsinin biznes-mühitin inkişafı üzrə meneceri Elsevər Quliyev, bunun qadınların iqtisadi iştirakçılığının artırılmasında mühüm rol oynadığını bildirib.
Daha sonra Özəl Sektorun İnkişafı layihəsinin "Assosiyasiyalarda Qadınlar" komponentinin rəhbəri Şəlalə Kamilova layihə haqqında ətraflı məlumat verib. 2020-ci ildən etibarən 3 illik müddətə nəzərdə tutulan layihənin əsas məqsədinin regionlarda yaşayan qadınlar üçün iş yerlərinin yaradılması, onların iqtisadi baxımdan gücləndirilməsi, gəlirlərinin artırılması olduğu bildirilib. Layihənin Dövlət Komitəsi başda olmaqla digər əlaqədar dövlət qurumları, qadın assosiasiyaları, biznes təşkilatları, müxtəlif yerli və beynəlxalq ekspertlərlə əməkdaşlıq çərçivəsində təlim və mentorluq proqramlarının həyata keçiriləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşün davamında qadın sahibkarlığının və məşğulluğunun inkişafı ilə bağlı hüquqi məsələlər müzakirə edilib.
Görüşdə Komitənin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Səbinə Manafova, Qadın problemləri və gender məsələləri şöbəsinin müdir müavini Səbinə Talışinskaya, Hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova da iştirak edib.

Обсуждались возможности сотрудничества в рамках проекта развития частного сектора
15 февраля 2021 года в Государственном комитете по делам семьи, женщин и детей прошла встреча в рамках проекта Агентства США по международному развитию (USAID) по развитию частного сектора. На встрече были обсуждены возможности сотрудничества с Госкомитетом в реализации проекта.
Приветствуя гостей, заместитель председателя Комитета Садагат Гахраманова подчеркнула важность расширения экономических прав и возможностей женщин и рассказала о деятельности Ресурсных Женских центров для женщин, созданных в сотрудничестве с Комитетом и Программой развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) при поддержке Агентства  США по международному развитиюUSAID. Она отметила, что около 6000 сельских женщин, проживающих в Баку и в разных регионах страны, воспользовались проектами, реализуемыми центрами в 9 регионах, и в результате были созданы сотни новых бизнесов. Касаясь успешных результатов совместных проектов с USAID, Гахраманова выразила уверенность, что этот проект также будет способствовать развитию женского предпринимательства и женской организации.
Подчеркивая, что USAID придает особое значение развитию женщин во всех проектах, реализуемых организацией, Эльсевер Гулиев, менеджер Проекта по развитию частного сектора, сказал, что это сыграет важную роль в расширении участия женщин в экономической жизни.
Затем руководитель компонента Проекта «Женщины в ассоциациях» Шалала Камилова дала подробную информацию о проекте.Было отмечено, что программы обучения и наставничества будут реализованы в сотрудничестве с другими соответствующими государственными структурами, женскими ассоциациями, бизнес-организациями, различными местными и международными экспертами.
В ходе встречи обсуждались правовые вопросы, связанные с развитием женского предпринимательства и занятости.
Во встрече также приняли участие Сабина Манафова, начальник отдела международных отношений и протокольной службы комитета, Сабина Талышинская, заместитель начальника отдела по женским вопросам и гендерным вопросам, и Талия Ибрагимова, начальник отдела правового обеспечения.