Tvinninq layihəsi çərçivəsində onlayn dəyirmi masa təşkil olunub
Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə Litva və Avstriyadan olan müvafiq təşkilatların tərəfdaşlığı ilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən həyata keçirilən Tvinninq layihəsi çərçivəsində 2 fevral 2021-ci il tarixində onlayn dəyirmi masa keçirilib.
Dəyirmi masanın keçirilməsində məqsəd gələcəkdə ölkədə məişət zorakılığının kriminallaşdırılması üçün hüquqi mühitin qiymətləndirilməsi olub.
Müzakirələr zamanı Cinayət Məcəlləsində  və Cinayət Prosessual Məcəlləsində məişət zorakılığının kriminallaşdırılması baxımından mövcud olan boşluqlar və edilməli olan mümkün düzəlişlər müzakirə olunub və məişət zorakılığının kriminallaşdırılması ilə bağlı iştirakçıların fikirləri öyrənilib.
Müzakirələrdə Dövlət Komitəsinin Hüquqi Təmiat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova, şöbənin sektor müdiri Vəfa Ələkbərova, eləcə də Daxili İşlər Nazirliyi, Ədliyyə Nazirliyi, Bakı Dövlət Universiteti və AMEA nümayəndələri iştirak edib.

“Strengthening the capacity of state bodies and local level referral mechanism to provide safety and support to victims of domestic violence"
The EU-funded Twinning project "Strengthening the capacity of state bodies and local level referral mechanism to provide safety and support to victims of domestic violence"organized online discussions aimed to assess the enabling environment for criminalization of domestic violence in Azerbaijan on 2 February, 2021.
The discussions were attended by Taliya Ibrahimova, Head of the Legal Support Department of the SCFWCA, Vafa Alakbarova, head of Domestic Violence Unit at Legal Support Department, as well as representatives of the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Justice, Baku State University and Azerbaijan National Academy of Sciences.
During the discussions, the the Lithuanian experts asked for the opinion of the participants about the gaps in the Criminal Code and the Code of Criminal Procedure in terms of criminalization of domestic violence and possible amendments.