Müharibədən zərər çəkən uşaq və ailələrə regionlarda psixososial dəstək həyata keçirilir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü və iştirakı ilə 2020-ci ilin noyabr ayından etibarən müharibədən zərər çəkən ailələrə yardım məqsədilə psixososial dəstək layihəsi həyata keçirilir.
Layihə çərçivəsində Goranboy və Ağdam rayonlarında müharibədən zərər görən 600-dən çox ailəyə səfər edilmiş, sorğu anketi əsasında tibbi-sosial-hüquqi problemlər araşdırılmışdır.
Goranboy və Ağdam Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin sosial işçi və psixoloqlarının iştirakı ilə Ağdamın Dördyol 1 qəsəbəsində, Goranboyun Tapqaraqoyunlu, Aşağı Ağcakənd və Yuxarı Ağcakənd qəsəbələrində ailələrin qiymətləndirilməsi aparılmışdır. Ümumilikdə 1441 nəfərin ilkin psixo-emosional vəziyyəti qiymətləndirilmiş, risk qrupunda olan uşaq və analarla fərdi və qrup terapiyası işi həyata keçirilməkdədir. Mərkəz əməkdaşları Tərtər rayonundan olan ailələrə də səfər etmişdir.
Bundan əlavə, Goranboy UADM-ın əməkdaşları könüllü olaraq noyabr ayından etibarən Naftalan şəhər Reabilitasiya Mərkəzində müharibədən əziyyət çəkmiş ailələr, şəhid ailələri, müharibə qaziləri və onların ailə üzvləri ilə psixososial iş aparılmaqdadır.
Qeyd edək ki, müharibə dövründə də Ağdam, Goranboy və Göygöl Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin nümayəndələri müvəqqəti sığınacaqlara yerləşdirilən ailələrlə qeyd olunan istiqamətlərdə  iş aparmışlar.

Психосоциальная поддержка оказывается детям и семьям в регионах, пострадавшим от войны
По инициативе и при участии Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей с ноября 2020 года реализуется проект психологической поддержки семей, пострадавших от войны.
В рамках проекта были посещены более 600 семей, пострадавших от войны в Геранбойском и Агдамском районах и  исследованы  их медицинские, социальные и правовые проблемы.
При участии социальных работников и психологов Геранбойского и Агдамского центров поддержки детей и семьи было проведено обследование семей в поселках Дордёл 1 Агдама, Тапгарагоюнлу, Ашагы Агджакенд и Юхары Агджакенд Геранбойского района. Всего оценено психоэмоциональное состояние 1441 человека, проводится индивидуальная и групповая терапевтическая работа с детьми и матерями  из группы риска. Сотрудники центра также посетили семьи Тертерского района.
Кроме того, с ноября сотрудники Геранбойского центра поддержки детей и семьи проводят добровольную психосоциальную работу с семьями, пострадавшими от войны, с семьями шехидов, ветеранами войны и их семьями в Городском реабилитационном центре Нафталана.
Следует отметить, что во время войны представители Агдамского, Геранбойского и Гейгельского центров поддержки детей и семьи работали с семьями, размещенными во временных убежищах на этих территориях.