Müharibədən zərər çəkən uşaq və ailələrə regionlarda psixososial dəstək həyata keçirilir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü və iştirakı ilə 2020-ci ilin noyabr ayından etibarən müharibədən zərər çəkən ailələrə yardım məqsədilə psixososial dəstək layihəsi həyata keçirilir.
Layihə çərçivəsində Goranboy və Ağdam rayonlarında müharibədən zərər görən 600-dən çox ailəyə səfər edilmiş, sorğu anketi əsasında tibbi-sosial-hüquqi problemlər araşdırılmışdır.
Goranboy və Ağdam Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin sosial işçi və psixoloqlarının iştirakı ilə Ağdamın Dördyol 1 qəsəbəsində, Goranboyun Tapqaraqoyunlu, Aşağı Ağcakənd və Yuxarı Ağcakənd qəsəbələrində ailələrin qiymətləndirilməsi aparılmışdır. Ümumilikdə 1441 nəfərin ilkin psixo-emosional vəziyyəti qiymətləndirilmiş, risk qrupunda olan uşaq və analarla fərdi və qrup terapiyası işi həyata keçirilməkdədir. Mərkəz əməkdaşları Tərtər rayonundan olan ailələrə də səfər etmişdir.
Bundan əlavə, Goranboy UADM-ın əməkdaşları könüllü olaraq noyabr ayından etibarən Naftalan şəhər Reabilitasiya Mərkəzində müharibədən əziyyət çəkmiş ailələr, şəhid ailələri, müharibə qaziləri və onların ailə üzvləri ilə psixososial iş aparılmaqdadır.
Qeyd edək ki, müharibə dövründə də Ağdam, Goranboy və Göygöl Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin nümayəndələri müvəqqəti sığınacaqlara yerləşdirilən ailələrlə qeyd olunan istiqamətlərdə  iş aparmışlar.

Psychosocial support is provided to children and families affected by the war in the regions
Since November 2020, in order to help families affected by the war a psychosocial support project has been implemented with the initiative and participation of the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
Within the framework of the project, more than 600 war-affected families were visited in Goranboy and Aghdam regions, and medical, social and legal problems were investigated on the basis of a questionnaire.
With the participation of social workers and psychologists from Goranboy and Aghdam Child and Family Support Centers (CFSC), families were assessed in Dordyol 1 settlement of Aghdam, Tapgaragoyunlu, Ashagi Agjakend and Yukhari Agjakend settlements of Goranboy. In total, the initial psycho-emotional condition of 1441 people was assessed, individual and group therapy work is being carried out with children and mothers at risk. Employees of the center also visited families from Tartar region.
In addition, since November, Goranboy CFSC staff has been conducting voluntary psychosocial work with war-affected families, martyrs' families, war veterans and their families at the Naftalan City Rehabilitation Center.
It should be noted that during the war, representatives of the Agdam, Goranboy and Goygol Child and Family Support Centers worked with families placed in temporary shelters in these areas.