Qadınlara qarşı zorakılığa son qoymaq hər kəsin vəzifəsidir - qadınlara və qızlara dəstək olmaq vaxtıdır!
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, USAID və BMT-nin İnkişaf Proqramının "Qadınlara və Qızlara Dəstək Olaq" layihəsi çərçivəsində birgə açıqlaması.
Ötən il ərzində bütün dünyada qadınlara və qızlara qarşı məişət zəminində zorakılıq halları barədə daxil olan məlumatlar dəfələrlə artıb, yardım üçün qaynar xəttlərə edilən zənglər isə beş dəfəyə qədər artmışdır.
COVID-19 və onun təsirləri, o cümlədən bir çox ölkələrdə aylarla davam edən ciddi məhdudiyyətlər qapalı qapılar arxasında gizlənən, çoxlarının “kölgə pandemiyası” adlandırdığı məişət zorakılığı halları ilə müşayiət olunub.
Dünyada təxminən hər üç qadından biri fiziki və ya cinsi zorakılığın qurbanı olub. Zorakılıq hallarında bu son təlatüm bir daha gender zəmnində zorakılıq hallarının qarşısının alınmasında təxirəsalınmaz qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsinə ehtiyac olduğunu ön plana çəkir.
Azərbaycanda rəsmi statistik məlumatlar onu göstərir ki, 2019-cu ildə ən azı 1,038 qadın məişət zorakılığının qurbanı olub. 2020-ci ilin mart-sentyabr aylarında isə qadınlara qarşı 679 cinayət faktı qeydə alınmışdır. Bu rəqəmlər hər birimiz üçün ciddi bir çağırışdır.
Azərbaycan Hökuməti bu çağırışa rəsmi olaraq bu ilin noyabrında təsdiq edilən məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair Milli Fəaliyyət Planını işləyib hazırlamaqla cavab vermişdir. Bu planın gələcək aylarda və illərdə icra edilməsi, milli istiqamətləndirmə mexanizminin və gender zəmnində zorakılıq kimi bəla ilə mübarizə səylərini əlaqələndirmək məqsədilə çoxtərəfli tərəfdaşlıqlar üçün təkmilləşdirilmiş çərçivənin əsasını qoymalıdır.
Ötən aylar ərzində biz zorakılıq qurbanlarının təhlükəsizliyini və hüquqlarını təmin etmək və daha çox qadın və qızın qurbana çevrilməsinin qarşısını almaq üçün ən effektiv, hərtərəfli yanaşmanı müəyyənləşdirmək məqsədilə birgə və sıx fəaliyyət göstərmişik.
Bizim işləyib hazırladığımız yanaşmada maliyyə cəhətdən müstəqil olan, bununla da zorakılığa və cinsi istismara daha az məruz qalan qadınların öz imkanlarını genişləndirməsinə kömək etmək üçün tədbirlərə önəm verilir.
Bu öhdəlikdən irəli gələrək biz, “Qadınlara və Qızlara Dəstək Olaq” adlı yeni dördillik layihəyə başlamışıq.
Bu layihə, zorakılıq qurbanlarını təhlükəsiz məkanlar, müdafiə və məsləhətlərin verilməsi xidmətləri ilə, eyni zamanda qadınları səhiyyə, hüquqi yardım və sosial dəstək kimi mühüm xidmətlərə çıxış imkanı ilə təmin edəcək. Növbəti dörd il ərzində layihə çərçivəsində əmək qabiliyyətinin artırılması üzrə təlimlər keçirilməklə və özəl müəssisələrin qurulmasına dəstək göstərilməklə qadınların maliyyə cəhətdən müstəqil olmasına yardım etmək üçün əlavə olaraq müxtəlif tədbirlər həyata keçiriləcək.
Layihə Azərbaycanda yaradılmış Qadın Resurs Mərkəzləri şəbəkəsi ilə sıx əməkdaşlıq edəcək və Mərkəzlərin imkanlarının daha da genişləndirilməsi üçün səy göstərəcək. Bu Mərkəzlər bu günə qədər 6,000-dən çox qadını şəbəkələşmək, fikir mübadiləsi aparmaq və tərəfdaşlıqlar qurmaq üçün təhlükəsiz məkanlarla təmin etmişdir.
Qadınlar öz uşaqlarının sağlamlığına, qidalanmasına və təhsilinə daha böyük yatırım etməyə meyilli olduqları üçün onların səlahiyyətlərinin genişləndirilməsi istiqamətində göstərdiyimiz səylər həm də ölkə üçün daha parlaq gələcəyə zəmanət verir. Beləliklə də biz, milli sosial stabillik və təhlükəsizlik üçün perspektivləri yaxşılaşdırırıq.
COVID-19 pandemiyası və Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində qadınlar və qızlar üçün əlavə həssas məqamların, psixoloji travmalara gətirib çıxaran stress hallarının yaranmasına səbəb olub. Gender əsaslı zorakılığın gizlədilməsinə həmişəlik son qoymaq üçün qadınların səsini eşitmək və gücləndirmək indi əvvəlkindən daha vacibdir.
Sosial mediada aparılan #MeToo (“Mən də”) adlı kampaniyadan da göründüyü kimi, zorakılıq hallarına dair statistikanın işıqlandırılması və bu məsələyə ciddi yanaşma bu istiqamətdə fəaliyyətə təkan vermənin təsirli bir yoludur. Real dəyişikliyə nail olmaq üçün biz qadınların hekayələrini danışmalı, onların dediklərini dinləməli və onlara inanmalıyıq.
Biz qardaşlar, bacılar, atalar, analar, dostlar və qonşular olaraq, ailələrimizdə və cəmiyyətlərimizdə gender əsaslı zorakılığa son qoyulmasında öz rolumuzu dərk etməliyik. Qadınlara qarşı zorakılığa son qoymaq hər kəsin vəzifəsidir. Hər bir fərd: həm kişilər, həm də qadınlar zorakılığın qarşısının alınmasına kömək etmək vəzifəsini daşıyır.

Ending violence against women is everyone’s business: it’s time to stand up for women and girls!
Joint statement of SCWFA, USAID and UNDP in the framework of the project "Supporting Women and Girls".
Reports of domestic violence against women and girls have multiplied over the past year, with a fivefold rise in calls to helplines throughout the world.
The COVID-19 pandemic and its impacts, including months of lockdown in many countries, have been accompanied by what many are calling a ‘shadow pandemic’ of domestic abuse and violence hidden behind closed doors.
One in every three women have been victims of physical or sexual violence worldwide, and this recent surge in reports of abuse further highlights the urgent need for preventative action to tackle gender-based violence.
In Azerbaijan, official statistics show that at least 1,038 women were victims of domestic violence in 2019. These figures are a serious call to action for each and every one of us.
The Government of Azerbaijan has promptly responded to this call by developing a new National Action Plan for Combating Domestic Violence – officially approved last month. The implementation of this plan over the coming months and years should set the foundations for a national referral mechanism and an improved framework for multi-sectoral partnerships to coordinate efforts to tackle the scourge of gender-based violence.
Over the past several months, we have been working closely together to identify the most effective and comprehensive approach to ensure the safety and legal rights of victims of abuse and to prevent more women and girls from falling victim to such violence.
The approach we have developed places a high priority on measures to help women to empower themselves by becoming more financially independent and thus less vulnerable to violence and sexual abuse.
In line with this commitment, we just launched a major new four-year project entitled ‘Stand Up for Women and Girls.’
This project will provide victims of abuse with safe spaces, protection and counselling while improving women’s access to essential services such as health, legal aid and social support. Over the next four years, the project will further be implementing wide-ranging measures to help women gain financial independence through training in employable skills and support for setting up their own businesses.
This project will be working closely with and further strengthening the capacity of the network of Women’s Resource Centers established throughout Azerbaijan. These Centers have already provided a safe space for over 6,000 women to meet, network, exchange ideas and forge partnerships.
Because women tend to make greater investment in the health, nutrition, and education of their children, our efforts to empower women also secure a brighter future for the country. In this way too, we are improving the prospects for national social stability and security.
The COVID-19 pandemic and the recent active hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict have increased the vulnerabilities of women and girls. It is more important than ever that we hear and amplify women’s stories to end forever the concealment of gender-based violence.
As the #MeToo social media campaign has shown, giving a voice and a human face to the statistics on violence is a powerful way to spur action. Women’s stories need to be told, heard and believed in order to bring about real change.
We, as brothers, sisters, fathers, mothers, friends and neighbours also need to examine our own role in ending gender-based violence in our families and communities. Ending violence against women is everyone’s business, and every individual – men and women alike – has the duty to help prevent violence.