Bahar Muradova Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdə fövqəladə və səlahiyyətli səfiri ilə görüşüb
28 oktyabr 2020-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdə fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ceyms Şarpla görüşüb.
Görüşdə Ermənistanın hərbi təcavüzü və terrorçu siyasəti nəticəsində baş verən hadisələr və bu məsələlərin fonunda uşaq və qadınların hüququları, gender məsələləri müzakirə edilib.
Komitə sədri qonaqları salamlayaraq görüşün keçirilməsi təşəbbüsünə görə təşəkkürünü bildirib. Azərbaycan-Böyük Britaniya tərəfdaşlıq əlaqələrinin zəngin tarixə malik olduğunu və uzun illər uğurla inkişaf etdiyini qeyd edən Bahar Muradova baş verən hadisələrlə bağlı ədalətli mövqeyini açıq şəkildə bildirdiklərinə və anlayışla yanaşdıqlarına görə təşəkkürünü ifadə edib. Sədr çətin və şərəfli günlərin yaşandığını, Azərbaycanın mövqeyini açıq şəklidə ortaya qoyduğunu, ərazi bütövlüyü və torpaqlarının qaytarılması naminə mübarizə apardığını, bu mübarizənin sonunda inkişaf, rifah və çiçəklənmənin gələcəyinə inandığını vurğulayıb.
B. Muradova Böyük Britaniya səfirliyinə Azərbaycanın müvafiq orqanları, o cümlədən Komitə ilə intensiv əməkdaşlıqda maraqlı olduqları və təkliflərlə çıxış etdikləri üçün təşəkkürünü bildirib, münaqişə bitdikdən sonra yenidən quruculuq mərhələsində uşaq və qadınların hüquqlarının müdafiəsi və gender məsələrinin tənzimlənməsi ilə bağlı birgə əməkdaşlıq məsələlərinə toxunub.
Səfir görüşün keçirilməsinə vaxt ayırdığı üçün Komitə sədrinə minnətdarlığını bildirərək, baş verən hadisələr zamanı həyatlarını itirənlərin ailələrinə başsağlığı verib. C.Şarp bu gün baş verən hadisələrlə bağlı dəstək göstərməyə hazır olduqlarını qeyd edərək, müxtəlif təşkilatlarla əməkdaşlıq çərçivəsində lazımi yardımları edəcəkələrini diqqətə çatdırıb. Qadınların tarixboyu sülhün bərqərar edilməsində rolundan danışan səfir Azərbaycan qadınlarının da sülh quruculuğunda böyük töhfə verəcəyinə ümidini ifadə edib. C.Şarp münaqişələrin gender balansının qorunmasında, qadınlar – sülh və təhlükəsizlik prinsiplərinin təmin olunmasında mənfi rol oynadığını qeyd edərək, bu məqamlara diqqət ayrılmasının vacibliyini vurğulayıb. Səfir yenidən quruculuq mərhələsində sülh və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsində Komitə ilə əməkdaşlığın uzunmüddətli perspektivdə davam edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüşdə Komitənin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Səbinə Manafova da iştirak edib.

Бахар Мурадова встретилась с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Азербайджане
28 октября 2020
28 октября 2020 года председатель Государственного Комитета по Проблемам  Семьи, Женщин и Детей Бахар Мурадова встретилась с Чрезвычайным и Полномочным Послом Великобритании в Азербайджане Джеймсом Шарпом.
На встрече обсуждались события, произошедшие в результате военной агрессии и террористической политики Армении, а также права детей и женщин и гендерные вопросы.
Г-жа Б. Мурадова  поприветствовала гостей и поблагодарила их за инициативу проведения встречи. Отметив, что азербайджано-британское партнерство имеет богатую историю и успешно развивается на протяжении многих лет, Бахар Мурадова поблагодарила их за откровенное выражение справедливой позиции по происходящему. Она подчеркнула что Азербайджан четко обозначил свою позицию, бориться за территориальную целостность и возвращение своих земель и верит в будущее развития и процветания в конце этой борьбы.
Г-жа Б. Мурадова поблагодарила посольство Великобритании за интерес к интенсивному сотрудничеству с соответствующими органами Азербайджана,  и внесла предложения, затронув вопросы совместного сотрудничества по защите прав детей и женщин и гендерному регулированию на этапе постконфликтного восстановления.
Посол поблагодарил председателя комитета за время для проведения встречи, и выразил соболезнования семьям погибших в результате инцидентов. Отметив, что они готовы поддержать сегодняшние мероприятия, Шарп  заявил, что окажет необходимую помощь в сотрудничестве с различными организациями. Говоря о роли женщин в установлении мира на протяжении истории, посол выразил надежду, что азербайджанские женщины также внесут большой вклад в миростроительство. Отметив, что конфликты играют отрицательную роль в поддержании гендерного баланса и обеспечении принципов женщин - мира и безопасности, Шарп подчеркнул важность уделения внимания этим моментам. Посол выразил уверенность, что сотрудничество с Комитетом по установлению мира и безопасности на этапе восстановления будет продолжаться и в долгосрочной перспективе.
На встрече также присутствовала Начальник Отдела Международных Отношений и Протокольной Службы Комитета г-жа  Сабина Манафова.