SPECA-nın Gender və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə İşçi Qrupunun virtual iclası keçirilib
27 oktyabr tarixində BMT-nin Mərkəzi Asiya Dövlətləri üçün Xüsusi Proqramının (SPECA) Gender və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) üzrə İşçi Qrupunun virtual iclası keçirilib.
Tədbirdə qadınların iqtisadi sahədə irəliləməsi məsələləri və gender bərabərliyi üzrə BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq istiqamətində COVİD-19 pandemiyası dönəmində SPECA ölkələrində (Azərbaycan, Qazaxıstan, Tacikistan, Qırğızıstan, Türkmənistan, Özbəkistan və Əfqanıstan) görülən işlər müzakirə olunub.
Üzv ölkələrin yekdil səsverməsi ilə İşçi Qrupun sədri seçilən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova çıxışında Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində mülki insanların hədəf seçilməsinin, Gəncədə baş verən terrakt zamanı qadın və uşaqların zərər çəkməsinin beynəlxalq hüquq normalarını kobud şəkildə pozduğunu vurğulayıb.
Sədaqət Qəhrəmanova çıxışının davamında BMT –nin Gender Bərabərliyi və Qadınların Səlahiyyətləndirilməsi Təşkilatı (UN Women) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində BMT-nin Asiya və Sakit Okean üçün İqtisadi və Sosial Komissiyası (ESKATO) və BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyası tərəfindən toplanan regional iclaslarında mütəmadi olaraq DİM, eyni zamanda Pekin Bəyannamə və Fəaliyyət Platformasından irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsi sahəsində əldə olunan nailiyyətlərin müzakirə edildiyini və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparıldığını vurğuladı. O, hazırda bu vəzifələrin həyata keçirilməsində bütün dünyada pandemiya səbəbindən yaranan sosial-iqtisadi  problemlərə, eyni zamanda ölkəmizdə erməni təcavüzü ilə mübarizə kontekstində yaranan çətinliklərə baxmayaraq qadın və qızların hüquq və imkanlarının inkişaf etdirilməsi sahəsində tədbirlərin davam etdirildiyini bildirib.
Sədr müavini SPECA-nın Gender və DİM üzrə İşçi Qrupunun davamlı inkişafın məqsədlərini həyata keçirməkdə, üzv ölkələrdə qadın və qızların hüquqlarının təmin edilməsində, iqtisadi fəaliyyətdə qadınların iştirakının artırılmasında COVİD-19 pandemiyasının göstərdiyi mənfi təsirlərin müzakirəsi, gender bərabərliyinin təmin olunması, qadınların hüquq və imkanlarının gücləndirilməsi sahəsində təcrübə platforması olduğunu bildirdi.
Daha sonra tədbir üzv ölkələrin bu sahədə həyat keçirilən tədbirlər haqqında məruzələri ilə davam edib. Komitənin Xarici əlaqələr və protokol xidməti  şöbəsinin müdiri Səbinə Manafova öz növbəsində çıxış edərək COVİD-19 pandemiyası dövründə Azərbaycanda gender bərabərliyi, qadın hüquqlarının müdafiəsi, qadın sahibkarlığının inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, layihələr, əldə edilən nəticələr haqqında məlumat verib və təcrübələri bölüşüb.
Forum çərçivəsində gələcək əməkdaşlıq, səmərəli dialoq və təcrübə mübadiləsinin aparılması üçün genişmiqyaslı tədbirlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı təkliflər səsləndirilib.

A virtual meeting of the SPECA Working Group on Gender and Sustainable Development was held
An online meeting of the Working Group on Gender and Sustainable Development Goals (SDGs) of the United Nations Special Program for Central Asia (SPECA) was held on October 27.
Mrs. Sadagat Gahramanova, Deputy Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs was elected as a Chair of the Working Group by a unanimous vote of the member countries. Dr. Srinivas Tata, Director, Social Development Division, United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP) and Ms. Monika Linn, Director, Sustainable Development and Gender Unit, United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) gave an introductory speech.
The event discussed women's economic advancement and the work done by SPECA countries (Azerbaijan, Kazakhstan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Uzbekistan and Afghanistan) during the COVID-19 pandemic to achieve the UN Sustainable Development Goals on gender equality.
In her speech, Sadagat Gahramanova informed on Armenian military aggression ,gross violation of international law and the damage caused to women and children during the terrorist attack in Ganja as a result of the targeting of civilians by artillery shelling.
Mrs.Sadagat Gahramanova continued her speech at regional meetings of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP) and the United Nations Economic Commission for Europe in cooperation with the United Nations Organization for Gender Equality and Women's Empowerment. She noted the achievements in the implementation of the commitments arising from the Beijing Declaration and Platform for Action .Best practices were discussed and mutual experience was exchanged. She informed on measures being taken to develop the rights of women and girls and new opportunities for collaboration.
Participants discussed the negative effects of the COVID-19 pandemic on gender equality and measures on strengthening women's rights and opportunities for increasing women's participation in economic activities in the framework of the SPECA Working Group on Gender and Sustainable Development goals. The event continued with the reports of member states on the activities carried out in this area. In her turn, Mrs.Sabina Manafova, Head of the International Relations and Protocol Service Department of the Committee, shared experience of Azerbaijan on gender equality, protection of women's rights, measures taken to develop women's entrepreneurship, projects and special campaigns during the COVID-19 pandemic.
During the forum, proposals were voiced for the implementation of large-scale events for future cooperation, fruitful dialogue and exchange of experiences.