Dövlət Komitəsinin təcavüzkar Ermənistanın Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncəni növbəti dəfə raket atəşinə tutması nəticəsində zərər çəkən və həyatını itirən mülki vətəndaşlarla bağlı BƏYANATI
Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın dinc sakinlərini məqsədyönlü şəkildə hədəf seçərək mülki əhalini və yaşayış massivlərini növbəti dəfə raket atəşinə tutması bəşəriyyət əleyhinə yönəlmiş cinayətdir.
17 oktyabr 2020-ci il tarixində, gecə saatlarında cəbhə bölgəsindən və münaqişə zonasından kənar yerləşən Gəncə şəhəri sayca üçüncü dəfə terrora məruz qalaraq ballistik raket atəşinə tutuldu. Bu terror nəticəsində 3 azyaşlı uşaq, 4 qadın olmaqla 13 nəfər həyatını itirdi, 5-i azyaşlı və 20-i qadın olmaqla 48 nəfər ağır şəkildə yaralandı, 2 uşaq itkin düşdü. Qəhrəman Azərbaycan ordusunun qarşısında dayana bilməyən Ermənistan rəhbərliyinin terror əməllərinin qurbanı olan əhali arasında qadın və uşaqların yer alması ermənilər tərəfindən tarixən törədilən qətliamların növbəti təzahürüdür.
27 sentyabr 2020-ci il tarixindən bu günə kimi Ermənistan silahlı qüvvələri təmas xətti boyunca Azərbaycan mövqelərini, eləcə də münaqişə zonasına daxil olmayan Azərbaycan şəhərlərini, yerli əhalinin məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini və mülki obyektləri müxtəlif növ silahlarla intensiv şəkildə atəşə tutması nəticəsində, ümumilikdə 60 mülki şəxs həlak olmuş, 270 dinc sakin yaralanmışdır. 1704 yaşayış evi, 327 mülki obyekt və 90 çoxmərtəbəli yaşayış binası yararsız vəziyyətə düşmüşdür.
Bütün dünyanın gözü önündə baş verən, insanlığa qarşı barbarlıq və vəhşiliyi açıq şəkildə əks etdirən bu hadisələrə və azərbaycanlılara qarşı yönəlmiş müharibə cinayətinə dünya birliyinin hələ də səssiz qalması Azərbaycan xalqı olaraq bizi naharat edir. Beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini, o cümlədən elan olunmuş humanitar atəşkəsi kobud şəkildə pozan Ermənistan rəhbərliyi törətdiyi cinayətlərə görə tam məsuliyyət daşıyaraq layiqli cəzasını almalı, beynəlxalq ictimaiyyət qarşısında cavab verməlidir.
Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi olaraq bu müharibədən əziyyət çəkən ailələrin,uşaq və qadınların, vəziyyətini xüsusi diqqət mərkəzində saxlamaqla, digər ölkələrdə fəaliyyət göstərən həmkar dövlət qurumlarına, eləcə də aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlara üzümüzü tutaraq bu müharibə cinayətinin nəticələrinə biganə qalmamağa çağırırıq. Bütün dünya ictimaiyyətini BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrini yerinə yetirməyən, BMT Baş Assambleyasının 2006 və 2008-ci illərdə qəbul olunmuş “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı qətnamələrinə, BMT-nin “Uşaq Hüquqları haqqında” Konvensiyasına, BMT Təhlükəsizlik Şurasının “Silahlı münaqişələr zamanı uşaqların qorunması tədbirləri haqqında” 2427 qətnaməsinə məhəl qoymayan Ermənistanın Azərbaycanın mülki əhalisini namərdcəsinə hədəf seçməsinə son qoyulması istiqamətində təxirəsalınmaz addımlar atmağa çağırır, zərərçəkən ailələrin, hüquqları pozulan qadınların, azyaşlı körpələrin qətlinə münasibət bildirmələrini tələb edirik.

STATEMENT by the State Committee on civilians injured and killed as a result of the rocket fire of Ganja, the second largest city of Azerbaijan, by the aggressor Armenia
It is a crime against humanity for the Armenian armed forces to target civilians and residential areas of Azerbaijan by firing rockets at them once again.
On the night of October 17, 2020, the city of Ganja, located outside the frontline and the conflict zone, was terrorized for the third time and fired at by ballistic missiles. As a result of this terror, 13 people, including 3 children and 4 women, were killed, 48 people, including 5 children and 20 women, were seriously injured, and 2 children were missing. The fact that women and children are among the victims of the terrorist acts of the Armenian leadership, which could not stand in front of the heroic Azerbaijani army, is another manifestation of the historical massacres committed by Armenians.
Since September 27, 2020, the Armenian armed forces have intensively fired on Azerbaijani positions along the line of contact, as well as Azerbaijani cities not included in the conflict zone, local settlements and civilian objects, killing a total of 60 civilians. 270 civilians were injured. 1704 houses, 327 civil facilities and 90 multi-storey residential buildings fell into disrepair.
As the people of Azerbaijan, we are disturbed by the fact that the world community is still silent about these events that took place in front of their eyes ,which clearly reflect the barbarism and savagery against humanity, and the war crimes against Azerbaijanis. The Armenian leadership, which has grossly violated the norms and principles of international humanitarian law, including the declared humanitarian ceasefire, must be held fully accountable for its crimes and held accountable to the international community.
As the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan, we call on our colleagues, other government agencies and relevant international organizations not to be indifferent to the consequences of this war crime, paying special attention to the situation of families, children and women affected by this war. . We demand the whole world community to take immediate steps to end the cowardly targeting of Azerbaijani civilians by Armenia, in defiance of UN Security Council Resolution 2427 on Measures to Protect Children in Armed Conflict, the UN General Assembly resolutions adopted in 2006 and 2008, the UN Convention on the Rights of the Child, and does not implement UN Security Council Resolutions 822, 853, 874 and 884.