“Sağlam həyat naminə erkən nikaha YOX deyək!” adlı genişmiqyaslı layihə çərçivəsində növbəti tədbir Sumqayıt şəhərində keçirilmişdir
13 iyul 2016
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən əhalinin, xüsusilə gənclərin  erkən  və qan qohumları arasında bağlanan nikahların yaratdığı fəsadlar və sağlam həyat tərzinin təbliği istiqamətində maarifləndirilməsi məqsədilə “Sağlam həyat naminə erkən nikaha YOX deyək” adlı layihə çərçivəsində növbəti tədbir 13 iyul 2016-cı il tarixində Sumqayıt şəhəri Tarix Muzeyində  keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini Lalə Hacıyeva  tədbir iştirakçılarını salamlamış, erkən nikahların qarşısının alınması istiqamətində şəhərdə görülən işlərdən danışaraq layihənin əhəmiyyətini qeyd etmişdir.
Sonra Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva çıxış edərək dövlətimiz tərəfindən bu sahədə həyata keçirilən ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər barədə geniş məlumat verərək, milli-mənəvi və ailə dəyərlərimizin qorunmasının vacibliyini vurğulamışdır.
Aynur Sofiyeva bugün dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birini ailə siyasətinin təşkil etdiyini bildirmiş, ailələrin sosial rifah halının yaxşılaşdırılması istiqamətində görülmüş işlərdən danışaraq Azərbaycan ailəsinin sosial statusunun yüksəldiyini qeyd etmişdir.
Bununla yanaşı, fundamental dəyərlərə söykənən Azərbaycan ailəsinə  qloballaşma şəraitində təsir göstərən mənfi proseslərin olduğunu da tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Sonra tədbir iştirakçlarına Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü ilə çəkilmiş “Həyat pilləkanı” adlı sosial çarx nümayiş olunmuşdur.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin baş məsləhətçisi Rafiq Mahmudov mövzu ilə bağlı təqdimat
nümayiş etdirərək, erkən nikahların ailədə və cəmiyyətdə törətdiyi
fəsadlar barədə məlumatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Sumqayıt şəhər Səhiyyə şöbəsinin müdiri Ələkbər Tağıyev çıxış edərək bu kimi maarifləndirmə tədbirlərinin əhəmiyyətli olduğunu bildirmiş, erkən nikah probleminin qarşısının alınmasında mühüm rolun cəmiyyətin üzərinə düşdüyünü qeyd etmişdir.
Sumqayıt şəhər prokurorunun böyük köməkçisi Elvin Salayev erkən nikah hallarının hüquqi aspektləri barədə geniş məlumat verərək, xüsusilə bu sahədə müvafiq dövlət qurumlarının birgə iş zərurətinin artırılmasının vacibliyini qeyd etmişdir.
Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsinin İctimai Təhlükəsizlik şöbəsinin inspektoru Asəm Eyvazov tədbirin əhəmiyyətini vurğulayaraq, erkən nikah hallarının qarşısının alınması istiqamətində valideynlər üzərinə düşən öhdəliklər barədə məlumat vermişdir.
Sumqayıt Şəhər Təhsil şöbəsinin müdiri Ruhiyyə Tağıyeva çıxış edərək erkən nikahın cəmiyyəti narahat edən problemlərdən olduğunu qeyd etmiş, qızların təhsil imkanlarının azaldılmasına, onların cəmiyyətdən təcrid olunmasına səbəb olduğunu vurğulamışdır. O, həmçinin məktəb psixoloqlarının iş keyfiyyətlərinin artırılması istiqamətində tədbirlərin gücləndirilməsinin zəruri olduğunu bildirmişdir.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Sumqayıt bölgəsi üzrə şöbəsinin əməkdaşı Ülvi Məmmədov milli-mənəvi dəyərlərimizin dövlətimizin təməl dəyərlərindən olduğunu qeyd etmiş, din və ailə mövzusunda çıxış etmişdir.
“Qadın təşəbbüsü və sosial problemlərin həllinə yardım” İctimai birliyinin sədri  Zemfira Mustafayeva erkən nikahların qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən tədbirləri qeyd edərək, təşkilatın fəaliyyəti barədə geniş məlumat vermişdir.
Sonda mövzu ətrafında müzakirələr aparılmışdır. Müzakirələrdə gənclər fəal iştirak etmiş, faydalı təkliflər vermişdirlər.

В рамках широкомасштабного проекта «Во имя здорового будущего- скажем НЕТ ранним бракам!» в городе Сумгаит было проведено очередное мероприятие
13 июля 2016
С целью пропаганды здорового образа жизни среди молодежи, информирование о последствиях ранних браков и о последствиях браков заключенных между кровными родственниками Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщин и Детей 13 июля 2016-го года провел очередное мероприятие в рамках широкомасштабного проекта под названием «Во имя здорового будущего – скажем НЕТ ранним бракам!», который прошел в Музеи Истории в городе Сумгаит.
Открыв мероприятие заместитель главы Исполнительной Власти города Сумгаит Лала Гаджиева рассказала о  мерах, принимаемых в сфере  предупреждения ранних браков и отметила важность проводимых Комитетом  такого рода проектов.
Затем слово было предоставлено заместителю председателя Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Айнур Софиевой. Айнур Софиева в своем выступлении рассказала о целенаправленных мерах проводимых государством направленных на предупреждение ранних браков, отметив так же, что, семейная политика является приоритетным направлением государственной политики, целью которой является  улучшение социального положения семей. В своем выступлении а.Софиева также подчеркнула, что на фоне всемирной глобализации важно сохранить национально-нравственные и семейные  ценности нации.
После выступления А. Софиевой участникам мероприятия был продемонстрировал ролик о ранних браках , снятый по инициативеКомитета под названием «Лестница жизни».
После демонстрации фильма главный советник отдела по Проблемам семьи Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Рафик Махмудов выступил с презентацией под названием «Во имя здорового будущего- скажем НЕТ ранним бракам!». В своем выступлении Рафик Махмудов рассказал участникам о последствиях ранних браков и их влияние на внутрисемейные отношения и общество, а так же о мерыах предупреждения ранних браков , осуществляемых  государством на законодательном уровне.
Во время мероприятия так же выступили, глава отдела Здравоохранения города Сумгаит Алекпер Тагиев, старший помощник Прокурора города Сумгаит Эльвин Салаев, инспектор отдела по Общественной безопасности Управления Полиции города Сумгаит Асим Айвазов, глава отдела Образования города Сумгаит Ругия Тагиева, сотрудник Сумгаитского отдела Комитета по Работе с Религиозными Организациями Ульви Мамедов, председатель Общественной Организации «Женская инициатива и помощь в решении социальных проблем» Земфира Мустафаева.
В конце мероприятия  были проведены дискуссии, на которых представители молодежи также приняли  активное участие и выступили с  креативными идеями и предложениями .